• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Ο γιος μου , είναι φοιτητής 24ετων, ήταν 2χρονια σχεδόν στην δομή 18 άνω, για εθισμό στο ίντερνετ με ψυχολόγο. Αφού τελείωσαν οι συνεδρίες από την δομή ,βλέπω πως συνεχίζουν συμπτώματα ,σωματικά και ψυχολογικά όπως , μεγάλη αραίωση μαλλιών στοματίτιδες,,μυϊκοί πόνοι γόνατα , μη άσκηση ή κάποια δραστηριότητα , κόπωση, θλίψη,ή κατάθλιψη; Μεγάλη προσπάθεια να ολοκλήρωση την σχολή του , ακανόνιστος ύπνος , δυσκολία μεγάλη στην λογικη με όρια -χρόνο σωστή χρήση ίντερνετ, αλλαγές διάθεσης , άγχος , αναβλητικοτητα. Και άλλα που μάλλον δεν γνωρίζω αφού φοιτά σε άλλη πολη . Τα ερωτήματα μου είναι: πιστεύω ότι χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη ψυχοθεραπεία ,ποια όμως ψυχοθεραπεία; Π.χ γνωσιακή; Και με τι κριτήρια να επιλέξουμε ψυχολόγο; Και 2ο ερώτημα μήπως καλό θα ήταν να δει κ κάποια άλλη ειδικότητα; Π.χ Ενδοκρινολόγο πήγε και είναι καλές οι εξετάσεις του.

29 ειδικοί απάντησαν

  • Συνιστώ ψυχίατρο σίγουρα και παράλληλη ψυχοθεραπεία. Έχετε αναφέρει διαφορά συμπτώματα όποτε θεωρώ πως θα βοηθούσε περισσότερο η συνθετική προσέγγιση. Φυσικά η ψυχοθεραπεία θα κρατήσει χρόνια.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Από όσα μου λέτε, φαίνεται ότι ο γιος αντιμετώπίζει και σωματικά συμπτώματα μαζί με τα ψυχολογικά. Εισηγούμαι να επισκεφθείτε γενικό παθολόγο για να προσφέρει γενική αξιολόγηση στον γιο σας και αφού δωθεί προτεραιότητα στους βιολογικούς παράγοντες, τότε να επισκευθείτε ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Ο εθισμός στο internet όπως και κάθε εξάρτηση έχει βαθύτερα ψυχολογικά αίτια. Έχετε δίκιο πως το παιδί χρίζει ψυχολογικής υποστήριξης. Το σημαντικό σε αυτήν την περίπτωση είναι να βρείτε ψυχολόγο με εμπειρία στους εθισμούς, δεν έχει τόση σημασία η θεωρητική του κατεύθυνση. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Αυτό που θα σύστηνα, θα ήταν να είχατε σαν γονείς συμβουλευτική και στήριξη για όσα σας δυσκολεύουν συναισθηματικα σε σχέση με τον ενήλικα γιό σας. Καταλαβαίνω ότι διανύσατε μια μεγάλη πορεία άγχους λόγω των δυσκολιών του εθισμού του. Έχετε κάθε δικαίωμα τώρα να φροντίσετε και εσάς και να επεξεργαστείτε με έναν ειδικό Ψυχικής Υγείας όλα αυτά τα ερωτήματα που σας προκύπτουν καθώς και την υπέρμετρη επιθυμία σας να βοηθήσετε το παιδί σας.Μια διαχείριση του γονεικού άγχους μπορεί να δημιουργήσει τις βάσεις για μια πιο ουσιαστική σχέση και επικοινωνία με τον γιό σας.

    Πομόνη Ελπινίκη

    Ψυχολόγος - Πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια NARM (NeuroAffective Relational Model)

    Σύνταγμα

  • Ο γιός σας χρειάζεται ψυχιατρική αξιολόγηση. Σημειώστε ότι είναι ενήλικος και θα πρέπει να το αποφασίσει ο ίδιος, εσείς μπορείτε να τον προτρέψετε. Η ψυχοθεραπεία θα ακολουθήσει την διάγνωση, και από αυτή θα εξαρτηθεί το είδος της, πιθανόν να χρειαστεί να λάβει για κάποιο χρονικό διάστημα την τυχόν αγωγή που θα του χορηγηθεί (αν ο ψυχίατρος το κρίνει απαραίτητο). Ωστόσο θα πρότεινα να κάνει και εργαστηριακές εξετάσεις ώστε να μην ξεφύγει κάποιος βιολογικός παράγων όπως έλλειψη βιταμινών ή προβλήματα στο θυρεοειδή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά, σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να αποκλειστούν τα οργανικά αιτια, άρα να δει έναν παθολόγο ή/και ψυχίατρο και αν κρίνουν ότι χρειάζεται και κάποια άλλη ειδικότητα, θα παραπέμψουν. Είναι καλο ότι είδε ενδοκρινολόγο αλλα δεν καλύπτει τα παντα και ίσως κατι να ξεφεύγει. Σε δεύτερο χρόνο, ο ψυχίατρος θα κρίνει αν χρειάζεται ψυχοθεραπεία. Η γνωσιακή συμπεριφορική είναι η κατάλληλη για εξαρτητικες συμπεριφορές. Θα σας παραπέμψει ο ψυχίατρος οπου χρειαστεί ή θα σας πει τα κριτήρια αναζήτησης.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Βγαίνοντας από το 18 άνω, υπήρχε κάποια σύσταση για συνέχιση παρακολούθησης; Τα προγράμματα απεξάρτησης είναι συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας οπότε εάν υπάρχει ανάγκη, συνήθως συνεχίζεται η παρακολούθηση εξωτερικά, σε κάποιον ιδιώτη.

    Μια ακόμα ερώτηση είναι εάν επιθυμεί ο ίδιος να ξεκινήσει Ψυχοθεραπεία.

    Δεν χρειάζεται να σας προβληματίζει τόσο πολύ το είδος της ψυχοθεραπείας. Θα συνιστούσα να αποφύγετε την Γνωσιακή καθώς αποτελεί βραχυπρόθεσμο μοντέλο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις περισσότερο αναλυτικές (π.χ. συστημική, υπαρξιακή, ψυχόδραμα κλπ), που θα ήταν περισσότερο ωφέλιμες γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλό είναι να κοιτάξετε επιπλέων μην τυχών έχει σημαντικές ελλείψεις στον οργανισμό του από βιταμίνες ιχνοστοιχεία , μέταλλα , αμινοξέα κλπ ή εάν ύπαρχου βαριά μέταλλα στον οργανισμό του κλπ .
    Στους εθισμούς βοηθάει πολύ η υπνοθεραπεία με ψυχοθεραπεία .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΡΙΜΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΑΡΧΙΚΑ ΓΝΩΣΙΑΚΑ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο εάν κάποια φαρμακευτική αγωγή ενδεχόμενα μπορεί να βοηθήσει στην βελτίωση των συμπτωμάτων. Ακόμη μια συστηματική υποστήριξη και εργασία με ψυχοθεραπευτή μπορεί να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα και ουσιαστική βελτίωση. Η γνωσιακή συμπεριφορική, μπορεί να είναι μια καλή ψυχοθεραπεία, φυσικά παίζει ρόλο και όλο το ιστορικό που μπορεί να προσδιορίσουν μια πιο κατάλληλη ψυχοθεραπευτικη κατεύθυνση. Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό είναι να επιλέξει έναν ψυχοθεραπευτή που νιώθει ότι θα τον βοηθήσει και πιστεύει ότι θα ταιριάξει ανεξαρτήτως ψυχοθεραπευτικής κατεύθυνσης.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Καταλαβαίνω την αγωνία σας για τον γιο σας , μήπως είναι καιρός να ενδιαφερθεί ο ίδιος για τον εαυτό του? Μηπως να τον αφήσετε να ενηλικιωθεί και να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του ? Αν πραγματικά χρειάζεται βοήθεια θα ψάξει ο ίδιος να την βρει όχι εσείς , εμπιστευτείτε το αγόρι σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Αφού έχει ολοκληρώσει έναν κύκλο θεραπείας στο 18 άνω, προτείνω να συνεχίσει σε κάτι πιο βαθύ από τη γνωσιακή ψυχοθεραπεία. Ο ψυχολόγος χρειάζεται να ειναι ένας άνθρωπος που θα του εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Τα πτυχία και οι ειδικεύσεις στην παρούσα φάση θεωρώ πως είναι δευτερεύοντα. Δεν καταλαβαίνω την ανάμιξη άλλων ειδικοτήτων. Εικάζω την εκδοχή ψυχοσωματικών συμπτωμάτων. Καλό θα ήταν πρώτα να αξιολογηθεί από έναν ψυχίατρο η έναν ψυχολόγο.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η κάθε μορφή ψυχοθεραπείας έχει να προσφέρει βοήθεια στους θεραπευόμενους. Εξαρτάται από το ίδιο το άτομο το ποια θα είναι η κατάλληλη για το θέμα που το απασχολεί.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρήζει ψυχιατρικής εξέτασης και ψυχοθεραπείες γνωσιακού τύπου

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Θα χρειαστεί να βρεί έναν καταλληλο ψυχοθεραπευτή και να κανει μια θεραπευτική σχέση μαζί του .
    Αυτό μπορεί να βάλει σε νέα βάση την ζωή του. Δεν χρειάζεται να τον δεί και άλλος γιατρός. Η πρότασή μας είναι η ψυχοδυναμική συστημική θεραπεία.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας σχετικά με το αίτημα σας και με την εικόνα που παρουσιάζεται θα ήταν χρήσιμο εκ πρώτης να γίνει ένας έλεγχος από κάποιον γιατρό έτσι ώστε να συσχετιστεί αν τα παραπάνω που αναφέρατε έχουν κάποια οργανική αιτία. Όσον αφορά το ψυχολογικό σκέλος θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε και για περισσότερες πληροφορίες στην αρχικη δομή στην οποία είχε γίνει η πρώτη ψυχική αποκατάσταση. Σχετικά με την επιλογή ψυχολόγου αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό καθώς ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία κατά την διαδικασία της ψυχοθεραπείας, αποτελεί η προσωπική σύνδεση του ασθενή με τον ψυχολόγο, η επικοινωνία και η ενσυναίσθηση που θα εκλάβει. Όλες οι ψ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Απ' όσα περιγράφετε ο γιός σας χρειάζεται άμεση υποστήριξη. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε πρώτα σε κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ή κλινικό ψυχολόγο και εκείνος θα κρίνει αν χρειάζεται να δει και ψυχίατρο για να υποστηριχθεί και με κάποια φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχει τόση σημασία η ψυχοθεραπευτική μέθοδος του ψυχολόγου, όσο ο γιος σας να νιώσει άνετα και ότι μπορεί να τον εμπιστευτεί. Πιθανό να συμβουλευτείτε και τη δομή όπου ήταν στο 18'Ανω που τον γνωρίζουν και ίσως μπορέσουν να σας καθοδηγήσουν καλύτερα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σίγουρα χρειάζεται ψυχοθεραπεία. Δεν μπορούμε όμως να σε πούμε με σιγουριά τί είδους γιατί στο κάθε άτομο ταιριάζει κάτι διαφορετικό. Θα πρέπει να ξεκινήσει με έναν ψυχολόγο και στην πορεία θα το δουν μαζί τί του ταιριάζει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Λέτε οτι ολοκληρωθηκε ο κύκλος στη δομή με τον ψυχολόγο; Βρισκόταν και σε ομάδες;
    Ειναι σημαντικό αν οντως ολοκληρώθηκε ο κύκλος οπως ήταν στο πρόγραμμα να γίνει ολοκληρωμένα. σχετικά με τον εθισμό καθώς τα πλαίσια ειναι πολύ σημαντικά για την εντιμετώπιση των εθισμών. Εφοσον όμως ολοκλήρωσε και βλέπετε συμπτώματα ακόμα έντονα, πράγμα φυσιολογικό χρειάζεται οπωσδήποτε να συνεχίσει ψυχοθεραπευτικά τη δουλειά με τον εαυτο του.
    Θα προτεινα συστημική οικογενειακή ψυχοθεραπεία καθως ασχολείται με όλο το συστημα που το ατομο συναναστρέφεται.
    Εφόσον εχει παει σε ενδοκρινολόγο δε βρισκω το λόγο να πάει σε καποια αλλη ειδικότητα.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μια ολιστική και βαθιά προσέγγιση για αυτές τις περιπτώσεις είναι η Gestalt . Φαίνεται να είναι ψυχολογική η αιτία αλλά ας κάνει και γενικές εξετάσεις .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Αυτό το οποίο πθστεύω ότι θα τον βοηθήσει είναι ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία., έτσι ώστε να αλλάξει κάτι στον ίδιο και στον τρόπο που αντιμετωπίζει την ζωή.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Ομολογουμένως ακούγεται δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Οι συνεδρίες από τη δομή για ποιο λόγο τελείωσαν; Ήταν προκαθορισμένος ο αριθμός τους ή η/ο τότε ψυχολόγος έκρινε ότι η θεραπεία έφτασε στο τέλος της;

    Αναφέρετε μία αρκετά μεγάλη ποικιλία - σωματικών και μη - συμπτωμάτων. Το κυρίαρχο ερώτημα για μένα είναι το εξής: η δυσφορία που περιγράφετε είναι εξ' ολοκλήρου δική σας (διότι λέτε "πιστεύω να χρειάζεται...") ή σας την ομολογεί και ο ίδιος; Αν ισχύει το πρώτο, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε εσείς κάποιον ψυχολόγο, ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε αυτά τα ζητήματα και ενδεχομένως να βοηθήσετε και τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Νομίζω πως πρέπει να εκτιμηθεί από ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να γίνει διάγνωση και να προταθεί θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας καλό θα είναι να απευθυνθείτε και πάλι στην δομή για να σας κατευθύνει ανάλογα

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • χρειάζεται να επισκεφτεί ξανά τον ψυχίατρο και τον ψυχολόγο της δομής και να συζητήσετε την εξελίξη του και να μπείτε και εσείς και όποιος άλλος μένει μαζί σας σε προγραμμα ψυχοθεραπείας και ψυχοεκπαίδευσης καθώς τον επηρεάζετε άθελα σας με την συμπεριφορά σας.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • για άλλο γιατρό δεν γνωρίζω, αναλόγως τι σωματικά προβλήματα αντιμετωπίζει. Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία συνοδεία συμβουλευτικής υποστήριξης θεωρώ ότι ίσως τον βοηθήσει περισσότερο. Στα κριτήρια σας για έναν ψυχολόγο νομίζω καλό είναι να διαβάσετε προσεκτικά το βιογραφικο του, τις σπουδες του, τι έχει μελετήσει, εάν εξειδικεύεται και φυσικά αν έχει χημεία με το παιδί

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Θα ήταν καλύτερα να κάνει ψυχαναλυτική ψχοθεραπεία . Για περισσότερες πληροφορίες και επεξηγήσεις μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου η με τους θεραπευτές που είχε στο 18 Ανω.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Η ψυχική υγεία είναι ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει στη ζωή, καθώς αυτή καθορίζει και τη βιολογική υγεία.
    Θα πρέπει να λάβετε συστηματική υποστήριξη και βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας.
    Είτε συμπεριφοριστική είτε γνωσιακή απαιτείται άμεση βοήθεια.
    Αν θέλετε, επικοινωνήστε μαζί για κατευθύνσεις.
    Το διαδίκτυο είναι ψυχρό και απρόσωπο, για να λάβετε ουσιαστική και λειτουργική βοήθεια.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Γειά σας!

    Εμφανώς, ο γιος σας δεν ολοκλήρωσε την θεραπεία του!
    Ο εθισμός στο ίντερνετ είναι το αποτέλεσμα δεν είναι η αιτία των προβλημάτων του γιο σας!
    Ξεκινήστε με κάποιον έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην Γνωσιακή/ Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία!
    Όσον αφορά το θέμα των κριτηρίων επιλογής ψυχολόγου, στην περίπτωση σας, το καθοριστικό κριτήριο θα πρέπει να είναι η εκπαίδευση και εμπειρία του ειδικού!
    Επειδή ο γιο σας , εκτός των άλλων, πρέπει να αντιμετωπίσει άμεσα και τις σωματικές συνέπειες του χρόνιου στρες, θα πρέπει ο ψυχολόγος να είναι ειδικευμένος και στην αντιμετώπιση των ψυχοσωματικων διαταραχών!

    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω