• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Νιώθω ότι,ότι και αν κάνω θα με χλευάσουν ξεχνάω πολύ σημαντικά πράγματα γι'αυτό έχασα και τη δουλειά μου και φροντησα να βρω εργασία με λιγότερες ευθύνες νιώθω ότι δεν κάνω τίποτα σωστά δεν έχω συναισθήματα τον τελευταίο καιρό το μόνο που θέλω είναι να είμαι ξαπλωμένη και να βλέπω τηλεόραση ή να κοιμάμαι αποφεύγω φίλους και γνωστούς δεν με ενδιαφέρει τίποτα και κανένας

5 ειδικοί απάντησαν

  • Είχατε στην ζωή σας θέμα με κατάθλιψη ή πρώτη φορά βιώνεται κάτι τέτοιο ? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας παρακαλώ υπάρχει λύση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Ίσως είναι καλό να συλλογιστείτε, την κούραση τόσο την εσώτερη, όσο και την εξώτερη που προφανώς κουβαλάγατε και εκφράσατε, ότι ήταν αναγκαίο να βιωθεί. Αυτές είναι φάσεις και πρέπει να βιώνονται, όταν οι φάσεις ξεπερνούν ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εκεί είναι που έρχεται η ώρα για τη βοήθεια. Ο "ψυχαναγκασμός" του συστήματος για καταναγκαστική αναζήτηση χαράς, οδηγεί μόνο στο αντίθετο. Η επίλυση και η πραγματική ευτυχία, έρχεται με το χρόνο, το χώρο εσωτερικό και εξωτερικό, την προσπάθεια και τη σταδιακή αλλαγή. Για οτιδήποτε θελήσετε στη διάθεσή σας. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι δύσκολη συνθήκη αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα έτσι. Θα πρότεινα να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας και να δουλέψετε με τον εαυτό σας ώστε να ξαναβρείτε χαρά και νόημα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται να έχετε πολύ μεγάλη κόπωση και να έχετε απογοητευτεί, σίγουρα επισκεφτείτε παθολόγο για να δεότε πως είστε σωματικά υγιής αλλά και ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βπηθήσει με την απαισιοδοξία και τη στενοχώρια που νιώθετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αίσθηση που έχετε ότι θα χλευαστείτε ανεξάρτητα από τις πράξεις σας είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρα για σας. Ταυτόχρονα, η απώλεια της δουλειάς σας και η παραμέληση σημαντικών πραγμάτων δείχνουν μια ψυχική δυσφορία για την παρούσα κατάσταση.
    Είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη σας ότι η απώλεια ενδιαφέροντος και η έλλειψη συναισθημάτων μπορεί να αποτελούν σημάδια μιας ευρύτερης ψυχολογικής κατάστασης, όπως η κατάθλιψη.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε υποστήριξη από έναν ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τις αιτίες και τις πιθανές λύσεις για την δυσφορία που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής