• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/12/2023

Παίρνω χρόνια αντικαταθλιπτικά για μικτή αγχωδη διαταραχή.ειμαι άλλοτε καλύτερα κ άλλοτε λιγοτερο.seroxat k zanax.τωρα μου δωσανε κ onelar κ lyrika για καποια νευροπάθεια στα ανω κ κατω ακρα.Εχω χασει τη δουλειά μου κ ειμαι κλεισμενη μεσα χωρίς παρεα.Νιωθω πολύ χάλια,κ απελπισια.Γιατι συμβαίνει αυτο;αφου παιρνω ενισχυμενη αγωγη;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Τα ψυχολογικά προβλήματα , έχουν ψυχολογικά αίτια και χρειάζονται ψυχολογική θεραπεία (πέρα από την αγωγή) Η φαρμακοθεραπεία κάποιες φορές δεν αρκεί από μόνη της. Αν σας ενδιαφέρει ελάτε σε επαφή μαζί μου για online ψυχοθεραπεία . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Δυστυχώς μερικές φορές μπορεί να συμβεί. Πρέπει να μιλήσετε με τον γιατρό σας. Ίσως χρειάζεται τροποποίηση της αγωγής και επίσης ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη γιατί δεν διαχειρίζεστε ισορροπημένα τις σκέψεις και τα συναισθήματα

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλημέρα σας. Οι φαρμακευτικές αγωγές να ξέρετε δεν λύνουν κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο θα έλεγα. Το πιέζουν προς τα μέσα και αυτό χρονίζει και αυξάνεται. Ξέρω πολύ καλά οτι για κάποιον που παίρνει χρόνια φάρμακα του φαίνεται βουνο να κάνει κάτι άλλο, αλλά η αλήθεια είναι πως τα ψυχολογικά προβλήματα λύνονται με ψυχοθεραπεία.

    Κουτρουμπάνου Σεβαστιάνα - Κέντρο Θεραπείας & Εκπαίδευσης "Χρυσαλλίδα"

    Ψυχολόγος - Σωματική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πάτρα

  • Χρειάζεστε και ψυχοθεραπεία παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, τα αντικαταθλιπτικά μπορεί να μειώσουν τα συμπτώματα που έχετε για ένα διάστημα αλλά χρειάζεται και ψυχοθεραπευτική δουλειά για να καταλάβετε τους λόγους που υποφέρεται και να μπορέσετε να πραγματώσετε τους επαγγελματικούς και κοινωνικούς στόχους που έχετε. Δεν μπορείτε μόνη σας να αντιμετωπίσετε αγχώδη διαταραχή και μάλιστα χρόνια.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Είναι λογικό εφόσον έχετε χάσει τη δουλειά σας να περνάτε μια τέτοια κατάσταση, γιατί η καθημερινότητα σας έχει αλλάξει. Όμως, η γνώμη μου είναι να μην τα παρατησετε, αλλά να ψάξετε να βρείτε μια καινούργια δουλειά για να ξανά γεμίσει τη μέρα σας. Αν αυτό δεν μπορεί να συμβεί άμεσα, καλό θα ήταν να βρείτε μια καινούργια δραστηριότητα ή ακόμη και εθελοντική εργασία

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Λυπάμαι πολύ που περνάς μια δύσκολη περίοδο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που η συμπτωματολογία σου μπορεί να συνεχίζεται ή να επιδεινώνεται, και θα ήταν σημαντικό να τα συζητήσεις με τον ψυχίατρο ή τον γιατρό σου.

    Η κατάσταση που περιγράφεις μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ψυχική σου υγεία. Οι αλλαγές στη ζωή και το στρες μπορεί να επηρεάσουν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας.

    Είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις με τον ειδικό σου και να τον ενημερώσεις για τις πρόσφατες αλλαγές και δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Επιπλέον, ορισμένα από τα φάρμακα που παίρνεις μπορεί να απαιτούν προσαρμογή της δοσολογίας ή αλλαγές στο σχέδιο θερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Αν δεν σας βοηθά η αγωγή μιλήστε με τον/ην γιατρό που σας παρακολουθεί. Πολλές φορές τα φάρμακα από μόνα τους δεν αρκούν, χρειάζεται να αναλάβουμε την ευθύνη του ευατόυ και της ζωής μας και να προχωρήσουμε σε αλλαγές. Θα πρότεινα να υποστηριχτείτε και ψυχοθεραπευτικά, σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας οι άνθρωποι ενδυναμώνονται, κατανοούν περισσότερο τον ευατό και τις ανάγκες τους και μαθαίνουν να ζουν με περισσότερη ικανοποίηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να σσς ενημερώσει ο θεράπων ψυχίατρος πότε περιμένει να αποδώσει η αγωγή που σας δίνει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός