• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Ο γιος μου είναι 21 ετών είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι δεν θέλει να του μιλάμε πολύ κάθεται μόνος του δε μιλάει με τα αδέρφια του σταμάτησε το σχολείο δεν θέλει να δουλεύει ούτε στη δική μας επιχείρηση...δεν κάνει μπάνιο συχνά φοράει τα ίδια ρούχα τρώει πολλά σνακ στο κρεβάτι που δεν τα μαζεύει μετά και ούτε με αφήνει να καθαρίσω το δωμάτιο του. Μυρίζει άσχημα το παιδί μου και το δωμάτιο δεν θέλει να μιλάει με τα αδέρφια του . Κάποια στιγμή που ένιωσε πολύ άγχος μου είπε να κλείσω ραντεβού σε ψυχολόγο αλλά δεν πήγε πότε πάντα το ακυρωνε. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...στην οικογένεια ζούμε ένα δράμα κλαίμε όλοι χωρίς να μας βλέπει βέβαια. Δεν έχει φίλους μόνο με το τηλέφωνο κάθεται όλη μέρα.. είναι πάρα πολλά σας παρακαλώ τι να κάνω έχω αλλά 2 παιδιά και πρέπει να είμαι καλά και για αυτά. Όμως δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία .του πρότεινα να έρθει κάποιος ψυχολόγος στο σπίτι να μιλάνε και δε θέλει φωνάζει και μου λέει βγες έξω και κλείσε τη πόρτα δε θέλει να μιλάμε καθόλου για κάτι τέτοιο. Ζητάω βοήθεια

13 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι όντως πολύ δύσκολο, θα πρέπει να αντιληφθείτε ότι η αντίδραση του είναι ακόμα μια ένδειξη της ψυχικής του δυσφορίας. Χρειάζεται εσείς ως γονέας ειτε μαζί με τον σύζυγο είτε και μονη να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο ώστε να σας κατευθύνει στο πως να το χειριστείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας! Αρχικά όσο μπορείτε ψυχραιμία, τίποτε, δεν είναι ΜΗ αναστρέψιμο, όλα μπορούν να αλλάξουν γι' αυτό και υπάρχει η Ψυχοθεραπεία και τα συναφή της. Έπειτα, μήπως θα θέλατε να ξεκινήσετε παράλληλα κι εσείς θεραπεία, προκειμένου να είστε σε παράλληλη ροή με το παιδί σας; Τέλος τη νέα γενιά την εξιτάρει η τεχνολογία και η εγρήγορση της, οπότε μια δοκιμαστική συνεδρία μέσω Βιντεοκλήσης, σε πρώτο στάδιο, ίσως να αποτελεί μια καλή λύση, τόσο για εσάς, όσο και για το παιδί σας. Μην αμελείτε πως τα παιδιά πολλές φορές είναι οι ουρές έκφρασης των ενηλίκων γονέων τους. Στη διάθεσή σας. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπερα σας. Σε περίπτωση που αισθανθεί κάποιος πως ένα πρόσωπο 1ου συγγενικού βαθμού χρίζει ψυχιατρικής βοήθειας ενώ εκεινο αρνείται να την λαβει, μπορεί να κινήσει ακούσια ψυχιατρική παρέμβαση μέσω εισαγγελικής παραγγελίας. Προκειμένου να ενημερωθείτε για αυτή την διαδικασία, μπορείτε να ζητήσετε πληροφορίες απο κάποιο αστυνομικό τμήμα.
    Κατά την ακουσια αυτή ψυχιατρική αξιολόγηση, οι ειδικοί θα έιναι σε θέση να αξιολογήσουν αν το άτομο χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή, νοσηλεία ή μπορεί και τίποτα απ όλα αυτά.
    Καθώς η παραπάνω διαδικασία είναι συναισθηματικά επώδυνη τόσο για του γονεις που θα την κινήσουν όσο και για το παιδί που θα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Ίσως θα πρέπει να επιμείνετε εσείς οι γονείς να εξετασθεί από ψυχίατρο ώστε να τον καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η ανησυχία σας είναι δικαιολογημένη για τον γιο σας και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε ως οικογένεια. Ο γιος σας φαίνεται να διατρέχει μια δύσκολη φάση στη ζωή του, με γενικότερα απομονωτική συμπεριφορά και μειωμένο ενδιαφέρον για δραστηριότητες και για επικοινωνία προς τα άλλα μέλη της οικογένειάς σας. Το γεγονός πως σταμάτησε το σχολείο και δεν έχει κίνητρο για την εργασία είναι ανησυχητικά. Επίσης, η παρατηρούμενη έλλειψη υγιεινών συνηθειών όπως το μπάνιο, το ντύσιμο και η διατροφή είναι εξίσου ανησυχητικά.
    Η αναφορά του γιου σας στον ψυχολόγο και η έπειτα ακύρωση των ραντεβού πιθανότατα δείχνουν πως αντιμετωπίζει έντονα συναισθήματα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Η μία επιλογή είναι να τον πείσετε να πάει σε κάποιον ειδικό, ή να έρθει κάποιος ειδικός στο σπίτι.

    Και η δεύτερη αν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία του να ζητήσετε εισαγγελική εντολή και να εισαχθεί σε κάποια δημόσια ψυχιατρική κλινική.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Η κατάσταση που αντιμετωπίζετε με τον γιο σας παρουσιάζει συμπεριφορικά πρότυπα που ενδέχεται να σχετίζονται με ψυχολογικά θέματα, όπως έλλειψη αυτοφροντίδας, απομόνωσης, αδυναμία αντιμετώπισης υποχρεώσεων, κατάθλιψη. Η προσπάθεια του γιού να ζητήσει ραντεβού με ψυχολόγο δηλώνει ενδιαφέρον για βοήθεια. Η απόρριψη όμως της ιδέας να δεχτεί στήριξη,  μπορεί να είναι ένδειξη αντίστασης φόβου ή ανασφάλειας.
     Συνιστάται η αξιολόγηση της κατάστασης από Ψυχίατρο, Ψυχολόγος ή  ψυχοθεραπευτή, με στόχο τη διάγνωση και την ανάπτυξη επιστημονικά τεκμηριωμένων προσεγγίσεων για τη θεραπεία και τη στήριξη του γιού και της οικογένειας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Με κάποιο τρόπο να μιλήσετε στο παιδί σας να το ρωτήσετε αν έχει γίνει κάτι , αν το έχει πειράξει κάτι , να του πείτε αρνητικές εμπειρίες από την δική σας εφηβεία και ο πατέρας του το ίδιο , να του μιλήσετε για το πόσο δύσκολη είναι και η δική σας ζωή όχι εξαιτίας του αλλά γιατί η ίδια η ζωή είναι δύσκολη και όλοι παλεύουμε ! , προσπαθήστε να απενεργοποιήσετε το παιδί σας πως ότι και να συμβαίνει είναι οκ πάντα με ανοιχτή καρδιά νοιαξιμο ψυχραιμία, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν αναφέρετε πόσο καιρό συμβαίνει αυτό στο γιο σας. Μπορεί να πρόκειται για ενα επεισόδιο μείζονος κατάθλιψης. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο η ψυχολόγο .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Κατ' αρχήν θα είναι καλό να δείτε εσείς κάποιον, για συμβουλευτική επάνω σε αυτά που περιγράφετε. Αυτό θα βοηθήσει εσάς ώστε στην συνέχεια να βρείτε τα κατάληλα πράγματα να του πείτε. Το να δείτε εσείς κάποιον, θα βοηθήσει σταδιακά κι εκείνον να ηρεμήσει, και τελικά να δει εκείνος έναν θεραπευτή για τον εαυτό του.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας,
    αυτός που έχει την ανησυχία κι εκφράζει το αίτημα πρέπει πρώτα να δει ειδικό, ώστε να μπορέσει να βοηθήσει και να στηρίξει το μέλος της οικογένειας που αρνείται να επισκεφτεί ψυχολόγο-ψυχίατρο.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Πιθανόν να περνάει κάποια δύσκολη φάση στη ζωή του λόγω εφηβείας και να έχει κατάθλιψη. Όμως, πιθανόν να δέχεται και κάποιο είδος μπουλινγκ εάν δεν θέλει να πηγαίνει στο σχολείο, κάτι το οποίο θέλει πολλή προσοχή και άμεση βοήθεια. Εάν δεν θέλει να δει κάποιον ψυχολόγο από κοντά μπορεί να επιλέξει να κάνει μια διαδικτυακή συνέδρια. Υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι στην Ελλάδα που κάνουν. Όσο μπορείτε μην τον πιέζετε να σας πει τί έχει. Προσπαθήστε να είστε διακριτική μαζί του γιατί αν νιώθει πίεση μπορεί να απομονωθεί ακόμη περισσότερο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εφόσον, ο ίδιος αρνείται να λάβει βοήθεια, θα σας συνιστούσα να μπείτε εσείς σε μία ψυχοθεραπευτική/συμβουλευτική διαδικασία. Εκτιμώ ότι μπορεί να ωφελήσει άμεσα ή έμμεσα και εκείνον.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα