• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/05/2023

τροποι να βρεισ το εαυτο σου ξανα κ να συνδεθεισ με οσα σε ευχαριστουσαν

27 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Κάθε άνθρωπος στη πορεία της ζωής του αντιμετωπίζει συχνά δυσκολίες, εμπόδια, άγχη και συνήθως καλείται μόνος του να τα αντιμετωπίσει. Η αναζήτηση της προσωπικής ταυτότητας, είναι μια υπέροχη διαδικασία γιατί μέσα από αυτή αναδύονται πολλά κομμάτια του εαυτού που είτε έχουν ξεχαστεί είτε δεν έχουν αναγνωριστεί.
    Μια εικόνα, ένα γεγονός, μια στιγμή του παρελθόντος και το συναίσθημα που ακολουθεί από αυτό είναι μια αρχή για αυτό που αναζητάτε. Ποιος άνθρωπος είστε και τι επιθυμείτε για το μέλλον.
    Μέσα από την ψυχοθεραπεία αυτή η υπαρξιακή αναζήτηση μπορεί να σας δώσει τους τρόπους και να σας συνδέσει με όλα όσα θέλετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ψυχοθεραπεία για έναρξη δραστηριοτήτων και κινήτρου

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Να μιλάτε για αυτό που σας συμβαίνει με κάποιον. Για παράδειγμα χρειάζομαι πολύ περισσότερες πληροφορίες για να καταλάβω τι σας απασχολεί και να σας απαντήσω επαρκώς.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ψυχοθεραπεία

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Ψυχοθεραπεία, εκγύμναση και πολλοί άλλοι τρόποι ανάλογα με την περίπτωση και το άτομο.
    Η ευχαρίστηση και η ενεργοποίηση των αντίστοιχων περιοχών του εγκεφάλου είναι ιδιαίτερα σημαντικές για την ψυχική μας υγεία!

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν μας δίνετε πολλές πληροφορίες, ωστόσο από αυτά που αναφέρετε κρατάω την απώλεια ευχαρίστησης και απόλαυσης κάτι που συχνά δίνει ακριβώς αυτή την αίσθηση "αποσύνδεσης" με τον εαυτό και τα συναισθήματα.

    Σίγουρα υπάρχουν και άλλα ερωτήματα γύρω από το πως αισθάνεστε αλλά και από το πως είναι η ζωή σας στην παρούσα φάση. Για παράδειγμα εάν κοιμάστε και τρώτε καλά, εάν μπορείτε να ανταποκριθείτε στις καθημερινές σας υποχρεώσεις, εάν υπάρχει υποστηρικτικό δίκτυο (οικογένεια, φίλοι, σύντροφος), εάν εργάζεστε κλπ.

    Επίσης αυτή η έλλειψη ευχαρίστησης προέκυψε ξαφνικά ή μήπως εμφανίστηκε λόγω κάπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να μάθετε καλύτερα τον εαυτό σας και να ανακαλύψετε αυτά που σας ευχαριστούν και σας κάνουν να νιώθετε καλά.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Διάβασμα βιβλίων προσωπικής ανάπτυξης , ψυχοθεραπεία , NLP, γιόγκα , Tai chi , life coaching.

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δυστυχώς η απάντηση δεν είναι τόσο εύκολη. Πρέπει να βρεις πρώτα αυτά που σε έκαναν να σταματήσεις να ευχαριστείς τον εαυτό σου κι από κει και πέρα να αξιολογήσεις αυτά που θα σου δημιουργήσουν μια απόλαυση όσο μικρή κι αν είναι.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας αν και πρόκειται για γενικευμένη ερώτηση, η έναρξη ψυχοθεραπείας είναι αρκετά βοηθητική στην ανεύρεση νεων προσεγγίσεων και νέων προοπτικών στη ζωή μας που θα έχει ως αποτέλεσμα την βελτίωση των καταστάσεων που νιώθουμε ότι μας δυσκολεύουν.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η ψυχοθεραπεία είναι σίγουρα ένας τρόπος. Η ενασχόληση με την τέχνη πολλές φορές μας βοηθά να συνδεθούμε και να δούμε κομμάτια του εαυτού μας. Οι ανθρώπινες σχέσεις αν είναι θετικές με σεβασμό και αποδοχή επίσης. Αν παρόλα αυτά αυτό το δύσκολο συναίσθημα επιμένει καλό θα ήταν να συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρώτα από όλα να καταγράψετε ποια είναι τα θέλω και τα όνειρα σας. Να ξαναθυμηθείτε τι θέλατε να κάνετε όταν ήσασταν παιδί και νιώθατε περιέργεια για τον κόσμο που σας περιέβαλε, με την παιδική σας ματιά.
    Μετά, να αρχίσετε να δοκιμάζετε και να πειραματιστε με αυτήν την λίστα ώστε να καταλήξετε σε αυτά που σας γεμίζουν περισσότερο . Τέλος να τα εντάξετε στο πρόγραμμα σας και να τα κάνετε όσο πιο συχνά μπορείτε μέσα στην εβδομάδα. Η χαρά δεν αναβάλλεται.

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος. Αυτό γίνεται με δουλειά, με ψυχοθεραπεία. Αλλά γίνεται

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γειά σας!

    Η αυτογνωσία η οποία ξεκινά με την ψυχοθεραπεία...
    Βρείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και ξεκινήστε...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Εισηγούμαι να μην προσπαθήσεις να συνδεθείς ξανά με όσα σε ευχαριστούσαν. Εισηγούμαι να εξερευνήσεις νέες επιλογές και να δεις τι διαφορετικό μπορεί να σου ταιριάζει. Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι άνθρωποι αλλάζουμε συνέχεια. Μπορείς να συμβουλευτείς ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή αν χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται το άτομο. Πολύ χρήσιμα μπορεί να φανούν τα βιβλία αυτοβελτίωσης και τα podcasts με θέμα τη ψυχική υγεία και την αυτοβελτίωση (youtube/spotify). Αφιερώστε λίγο χρόνο κάθε μέρα σε τέτοιο περιεχόμενο. Εναλλακτικά και αν βλέπετε ότι δεν παίρνετε τις απαντήσεις από εκεί, το επόμενο βήμα είναι η ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να ακούσετε καλύτερα τον εαυτό σας, να αντιληφθείτε τις δυσκολίες σας και να αναζητήσετε λύσεις που ταιριάζουν σε εσάς.

    Βρίσκομαι στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γιώργος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα υπάρχουν συμπεριφορικές τεχνικές οι οποίες βοηθάνε στο να ξαναβρεί το άτομο την αυτοπεποίθηση και την χαμένη διάθεσή του, όπως ενδεικτικά είναι η εκτίμηση των θετικών στοιχείων, ο εστιασμός στην παρούσα στιγμή, η χρήση ημερολογίου με θετικές δραστηριότητες καθώς και η ενσυνειδητότητα. Αλλά αρκετή σημασία να διερευνηθεί και ο λόγος για τον οποίο χάθηκε η διάθεση και το τι σημαίνει όλη αυτή η βιωμένη εμπειρία για το άτομο που την βιώνει, καθώς αυτή η δυσκολία όταν ξεπεραστεί θα ενδυναμώσει τις περιοχές που χρειάζεται το άτομο να ενδυναμωθούν.

    Τζίφας Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Γεια σας! Ευτυχώς υπάρχουν τρόποι, αν γνωρίζετε ποια πράγματα, σχέσεις και εμπειρίες σας ευχαριστούσαν κάποτε. Χρειάζεται εσωτερική δουλειά για να επουλωθούν τα τραύματα, να αναγνωρίσετε τις απώλειες και να μπορέσετε σιγά-σιγά δοκιμάζοντας σε ενα ασφαλές πλαίσιο, όπως αυτό της ψυχοθεραπείας, να ξαναβρείτε τη χαρά για την ζωή.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Θεραπεία υπάρχουσας ψυχικής διαταραχής αν υπάρχει.

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Καταρχήν παίρνεις την απόφαση πως θα ζήσεις διαφορετικά. Θέτεις κάποιους στόχους για κάθε μέρα. Ίσως χρειαστείς νέα πράγματα που να σε ευχαριστούν άρα έχεις να κανείς μια αξιολόγηση των επιλογών σου. Αναγνωρίζεις και την πιο μικρή πρόοδο που κανείς κάθε μέρα. Ουσιαστικά χρειάζεται μια μετατόπιση του πως λειτουργείς. Πρέπει να ξεβολευτείς και να λειτουργείς και να κινείσαι αλλιώς

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Ο καλύτερος τρόπος για βρει κάποιος τον εαυτό του ξανά είναι να δώσει χώρο και χρόνο στον εαυτό του. Προσπάθησε να αφιερώσεις χρόνο για εσένα! Μπορεί αυτά που σε ευχαριστούσαν στο παρελθόν να μην σε ευχαριστούν τώρα, μπορεί να αλλάζεις, να ωριμάζεις μέσα σου! Αφιέρωσε χρόνο στον εαυτό σου να σε ακούσεις πραγματικά! Να θέσεις στόχους στην ζωή σου με βάση τις προτεραιότητες σου! Πολλές φορές τον άνθρωπο τον απορροφά η καθημερινότητα που «ξεχνάει» να συνδεθεί με αυτό που του αρέσει πραγματικά! Έτσι το να βρεις έστω και λίγα λεπτά μέσα στην ημέρα σου για εσένα είναι σημαντικό! Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεση σου!

    Γιάννου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Νάξος

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να σας βοηθήσει γιατί νιώθετε έτσι, και να σας προτείνει θεραπεία για να γίνετε πάλι καλά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • χρειάζεται να ξεκινήσετε συστηματική ψυχοθεραπεία.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Η σύνδεση με την ζωή είναι και η σύνδεση με την ζωτικότητα του παιδιού μέσα μας. Όταν μεγαλώνουμε χρειάζεται περισσότερη συνειδητή σκέψη και δράση για εξερεύνηση νέων δυνατοτήτων που σημαίνει ανησυχία για το αγνωστό.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας