• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Pia einai ta simtomata katathlipsis

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχολογική διαταραχή που επηρεάζει τον τρόπο που αισθάνεστε, σκέφτεστε και λειτουργείτε στην καθημερινή ζωή. Τα συμπτώματα της κατάθλιψης μπορεί να είναι διαφορετικά για κάθε άτομο, αλλά μερικά συνήθη συμπτώματα περιλαμβάνουν:

    Συναισθηματική αδιαθεσία, συνήθως αίσθημα θλίψης ή κενότητας.
    Απώλεια ενδιαφέροντος ή απόλαυσης σε δραστηριότητες που παλαιότερα ήταν ευχάριστες.
    Αλλαγές στον ύπνο, είτε υπνηλία είτε υπερκοπή.
    Κόπωση και εξάντληση.
    Δυσκολία συγκέντρωσης, αποφυγή καθημερινών καθηκόντων.
    Αισθήματα αυτοαποξένωσης ή αυτοκατηγορίας.
    Αλλαγές στο βάρος ή στον όρεξη.
    Σκέψεις ή πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε αν σας απασχολεί η ψυχική σας υγεία, είναι να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να λάβετε την απαραίτητη ενημέρωση, καθώς και μία υπεύθυνη αξιολόγηση της κατάστασής σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Οι διαταραχές ύπνου, η ανηδονία, η απομόνωση, σωματική και ψυχική κόπωση για παραπάνω από 6 μήνες είναι συχνά συμπτώματα κατάθλιψης.Η Κατάθλιψη μπορεί να χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή όταν το επίπεδο δυσλειτουργίας του ατόμου σημειώνει σημαντικές αποκλίσεις. Ωστόσο, η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι ικανή από μόνη της να θεραπεύσει την κατάθλιψη.

    Σε όλες τις περιπτώσεις, η ψυχοθεραπεία αποτελεί τη μοναδική θεραπευτική λύση της κατάθλιψης.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Η κατάθλιψη μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορα συμπτώματα, τα οποία μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με το άτομο και το στάδιο της διαταραχής.
    Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν αίσθημα θλίψης και αδιαφορίας, απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που προηγουμένως ήταν ευχάριστες, ανικανότητα να αισθανθεί κάποιος χαρά ή ικανοποίηση, χαμηλή ενέργεια και κούραση, δυσκολία στην εστίαση και λήψη αποφάσεων, διαταραχές ύπνου και διαταραχές στη διαχείριση του βάρους.
    Επιπλέον, μπορεί να υπάρχουν και φυσικά συμπτώματα όπως πονοκέφαλοι ή προβλήματα με το πεπτικό σύστημα.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίζουμε αυτά τα συμπτώματα και να προσφέρουμε την κατάλληλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταθλιπτικό συναίσθημα, ανηδονία, τα δύο βασικά, κι υπάρχουν κι άλλα, διαταραχές ύπνου, διαταραχές στην όρεξη, διαταραχή στην συγκέντρωση και λειτουργικότητα κλπ. σοβαρότερα όπως οι ιδέες θανάτου κι ο αυτοκτονικός ιδεασμός.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχιατρική διαταραχή που επηρεάζει τον τρόπο σκέψης που αισθάνεται και δρα ένα άτομο. Οι εκδηλώσεις της μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο, αλλά υπάρχουν κάποια κοινά συμπτώματα που συχνά σχετίζονται με την κατάθλιψη:

    Μειωμένο ενδιαφέρον ή ευχαρίστηση: Απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης σε δραστηριότητες που προηγουμένως απολαμβανόταν.

    Σημαντική αλλαγή στο βάρος ή την όρεξη: Απώλεια ή αύξηση βάρους χωρίς προσπάθεια δίαιτας, ή σημαντική μείωση ή αύξηση της όρεξης.

    Διαταραχές ύπνου: Αϋπνία (δυσκολία στον ύπνο) ή υπερυπνία (υπερβολικός ύπνος).

    Αυξημένη κινητικότητα ή ανησυχία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • καταθλιπτική διάθεση, ευκοπωσία, ανηδονία, ευερεθιστότητα, μείωσ/αύξηση όρεξης/σωματικού βάρους, κλινοφιλία, διαταραχή στον ύπνο, σκέψεις θανάτου, απ'ωλεια ενδιαφέροντος/ευχαρίστησης, κόπωση, αισθήματα αναξιότητας

    Βαρβαγιάννης Χρήστος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα