• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/08/2023

Έχω 6 μήνες με τα συμπτώματα της καταθλιψης αλλά δεν είδα ειδικό και δεν ακολουθώ αγωγη υπάρχει ελπίδα για μένα ;

20 ειδικοί απάντησαν

  • Σε κάποια άτομα εμφανίζεται τα συμπτώματα για μερικές μέρες, διαρκεί από κάποιες εβδομάδες μέχρι και μήνες, αλλά οι περισσότεροι ασθενείς αντιμετωπίζουν χρόνια επαναλαμβανόμενα καταθλιπτικά επεισόδια. Η κατάθλιψη είναι πολύ πιο περίπλοκη σε σχέση με μια απλή συναισθηματική πτώση ή έντονες εναλλαγές της διάθεσης , είναι μια σοβαρή ασθένεια.
    Η σωστή επιλογή ενός επαγγελματία υγείας θα δώσει ελπίδες και αισιοδοξία.

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, αρχικα θα χρειαστεί να επισκεφτείτε κάποιον ψυχίατρο ώστε να γίνει εκτίμηση της σοβαρότητας των συμπτωμάτων και επειτα έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπείας η οποία κατάλληλη για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Πάντα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής. Όσο περνάει ο καιρός, οι δυσκολίες μας χρονίζουν και παγιωνονται. Αυτό κάνει πιο δυσκολη την αλλαγή αλλά όχι ακατόρθωτη. Δοκιμάστε να επισκεφθείτε έναν ειδικό, να αξιολογήσει την κατάσταση και σας προτείνει αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή σας. Είτε ψυχοθεραπεία είτε συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακοθεραπείας.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Φυσικά και υπάρχει ελπίδα! Αναφέρετε πως παρουσιάζετε καταθλιπτική συμπτωματολογία για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, το οποίο φαντάζομαι πως θα είναι αρκετά δύσκολο για εσάς. Η ψυχική μας υγεία είναι εξίσου σημαντική με τη σωματική και αν τα συμπτώματα που έχετε παρατηρήσει επιβαρύνουν με κάποιον τρόπο την καθημερινότητα σας, σας προτρέπω να φροντίσετε τον εαυτό σας. Όπως όταν εμφανίζουμε κάποια σωματική ενόχληση αναζητούμε ιατρική βοήθεια, έτσι και όταν βιώνουν ψυχική δυσφορία είναι καλό να αναζητούμε τη βοήθεια κάποιου εξειδικευμένου επαγγελματία. Κατανοώ ότι ενδεχομένως να συντρέχουν σημαντικοί λόγοι που σας αποτρέπουν από το να δώσετε μια ... Διάβασε περισσότερα

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Για να βοηθηθεί κάποιος από συμπτώματα κατάθλιψης συνίσταται παρακολούθηση από ειδικούς ψυχικής υγείας ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε καταθλιπτικά συμπτώματα σε ένα διάστημα 6 μηνών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι είναι αυτό που σας εμπόδισε να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό (όχι απαραίτητα για λήψη αγωγής). ΄

    Ήταν έλλειψη κινήτρου; Φόβος; Κάποια αντικειμενική δυσκολία; Σε κάθε περίπτωση κάτι σας ώθησε στο να απευθυνθείτε εδώ και αυτό σημαίνει πως επιθυμείτε να βοηθηθείτε.

    Στο ερώτημα σας εάν υπάρχει ελπίδα, να σας αναφέρω πως ακόμα και εάν υπάρχει κλινική κατάθλιψη (κάτι που δεν έχει διαγνωστεί εφόσον δεν έχετε επισκεφθεί ειδικό), αυτή δεν αποτελεί ισόβια κατάσταση.

    Οι ψυχολογικές μας δυσκολίες, όποιες και εάν είναι αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Μάλλον καλά θα κάνετε να δείτε ειδικό.

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Φυσικά και υπάρχει ελπίδα. Δεν χρειάζεται απαραίτητα αγωγή για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, αλλά επιβάλλεται η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό, είτε ψυχολόγο είτε ψυχίατρο, για να επανέλθετε όσο το δυνατόν συντομότερα.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ελπίδα να περάσει μόνη της εννοείτε ; Δύσκολα. Γιατί δεν ζητάτε βοήθεια ;

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Υπάρχει αν δείτε ειδικό και ξεκινήσετε αγωγή , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Σίγουρα η βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας βοηθήσει αποτελεσματικά στην συμπτωματολογία που αναφέρετε. Το να μην το παρακολουθήσετε μπορεί βραχυπρόθεσμα ή/και μακροπρόθεσμα να πυροδοτήσει και άλλα συμπτώματα τα οποία να μην είναι λειτουργικά στην καθημερινότητα σας.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Εάν στην ευρύτερη οικογένειά σας υπάρχει κάποιος πρόγονός σας με παρόμοια συμπτώματα αυτό σημαίνει ότι ο οργανισμός σας υστερεί στην παραγωγή νευρομεταβιβαστών που ρυθμίζουν την Διάθεση. Δεν μπορεί κανείς να ξέρει πόσο μεγάλο είναι το έλλειμμα αυτό.Εάν μάλιστα συνυπάρχει άγχος το έλλειμμα αυξάνεται. Τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα καλύπτουν μέρα τη μέρα το έλλειμμα αυτό και αποκαθιστούν την διάθεση. Επίσης η άσκηση, ο χορός , τα σπόρ, οι ευχάριστες δραστηριότητες, η φυσική ζωή, η αποφυγή της σκέψης και του στρες διορθώνουν κάπως αυτό το έλλειμμα. Επίσης η αποκατάσταση της λειτουργίας του Θυροειδούς αδένα (έλεγχος από ενδοκρινολόγο) και η διόρθωση... Διάβασε περισσότερα

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Φυσικά υπάρχεις ελπίδα! καμιά φορά τα συμπτώματα υποχωρούν αλλά ειναι βοηθητικό να λάβετε υποστήριξη από ψυχολόγο ώστε να εδραιωθούν συμπεριφορές, σκέψεις, ρουτίνες που θα σας ενδυναμώσουν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειαζεται να δειτε ειδικο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι υπάρχει αλλά καλό θα ήταν να απευθυνθείτε κάπου έστω και ψυχοθερπαευτικα

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά και υπάρχει ελπίδα, πάντα όμως πραγματοποιωντας κάποιες αλλαγές στον εαυτό και στον τρόπο σκέψης- τις οποίες δεν μπορούμε εύκολα να πραγματοποιησουμε χωρίς την υποστήριξη κάποιου ειδικού.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλό είναι να προσπαθείτε να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν μέσα στην ημέρα και να γραφτείτε σε μια εθελοντική ομάδα. Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσετε κάποια αγωγή, αλλά χρειάζεται να φροντίσετε τον εαυτό σας και να αυτά που σας δυσκολεύουν στην καθημερινότητα σας να τα αλλάξετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αρχικά χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για διάγνωση. Επίσης, αν υπάρχουν δυσκολίες με την διάθεση σας είναι απαραίτητο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό (ψυχίατρο ή ψυχολόγο), ώστε να δώσετε στον εαυτό σας την αυτοφροντίδα που του αξίζει!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, εφόσον έχουν περάσει μήνες πολλοί δεν θα περάσει μόνη της η διαταραχή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ. Από τη μία παρατηρείτε τα συμπτώματα αυτά για 6 μήνες, από την άλλη αναγνωρίζετε ότι δεν έχετε κάνει κάτι για να τα αντιμετωπίσετε. Ρωτάτε αν υπάρχει ελπίδα. Φυσικά και υπάρχει. Ποτέ δεν είναι αργά να κάνετε μία νέα αρχή. Απευθυνθείτε αρχικά σε ψυχολόγο, και εκείνος/η θα κρίνει αν χρειάζεστε και φαρμακευτική αγωγή. Δοκιμάστε να επικοινωνήσετε από Σεπτέμβρη, καθώς λόγω καλοκαιρινών διακοπών είναι δύσκολο να βρείτε κάποιον διαθέσιμο συνάδελφο.

    Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα