• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/05/2023

Τι να κάνω τώρα που πάσχω από κατάθλιψη; Δεν θέλω σχέση με κανέναν από τους γονείς μου και θέλω να είμαι συνέχεια μόνη μου στο δωμάτιο μου . (Είμαι στην εφηβεία).η μαμά μου με πίεζει η τουλάχιστον έτσι νιώθω . Νιώθω ότι χρειάζομαι ψυχολογική βοήθεια...

29 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με την μητέρα σας για αυτά που βιώνετε, αλλά και το ποσό έντονα τα βιώνετε. Είναι ο τρόπος για να αντιληφθεί πως όντως χρειάζεστε βοήθεια. Υπάρχει περίπτωση να μην το κατανοήσει αμέσως, ωστόσο είναι σημαντικό να συνεχίσετε να προσπαθείτε να εκφράζεστε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η εφηβεία είναι μια δύσκολη περίοδος για τα περισσότερα παιδιά. Προσπάθησε να βρεις έναν τρόπο να εκτονώσεις αυτά που αισθάνεσαι μέσα από κάποιο χόμπυ, κάποιο άθλημα, φίλους κοκ. Ελπίζω και εύχομαι να αισθάνεσαι ήδη καλύτερα, αν όχι ζήτα βοήθεια από κάποιον που εμπιστεύεσαι να σε βοηθήσει στην αναζήτηση ειδικού.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Σωστά την χρειαζεσαι

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να σας στηρίξει και να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τα δύσκολα συναισθήματα που νιώθετε.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα καταθλιπτικά συμπτώματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είσαι μόνη. Το πρώτο βήμα, το οποίο χρειάζεται αρκετή δουλειά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σου και θα προσπαθήσει να σε βοηθήσει να βρείς με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείς να μετακινηθείς σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Εισηγούμαι να ζητήσεις από τους γονείς σου να πας για ψυχοθεραπεία. Εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις από το σχολείο στο οποίο φοιτάς. Δεύτερη εναλλακτική είναι ΜΚΟ που είναι διαφορετικοί σε κάθε χώρα. Σε περίπτωση που ήσουν εδώ στην Κύπρο θα σου σύστηνα τον ΟΝΕΚ. Αν είσαι από Ελλάδα είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι ανάλογο και μπορείς να το βρεις απο το διαδίκτυο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Γειά σου,
    Ακούγεται να είσαι πολύ ζορισμένη αυτή τη περίοδο, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό καθώς η εφηβεία είναι μία μεγάλη αλλαγή στην ζωή ενός ατόμου. Οι ορμόνες, οι σχολικές απαιτήσεις, η έλλειψη συνεννόησης και κατανόησης απο τους γονείς, δημιουργούν τεράστια ταραχή.
    Αρχικά αναρωτιέμαι εάν έχεις επισκεφθεί κάποιον ψυχίατρο και σου είπε οτι έχεις κατάθλιψη, ή εάν συμπεραίνεις οτι έχεις κατάθλιψη λόγω της έντονης θλίψης που νιώθεις. Προσπάθησε να μην κάνεις διαγνώσεις στον εαυτό σου. Τα συναισθήματα έντονης θλίψης συμβαίνουν σε όλους μας, και είναι φυσιολογικά.
    Είναι σημαντικό θεωρώ να μιλήσεις στους γονείς σου και να του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Μπορείτε να συζητήσετε με τους γονείς σας για να έχετε την ψυχολογική στήριξη που χρειαζόσαστε αυτή την περίοδο.Ισως και οι γονείς σας επίσης να χρειάζονται συμβουλευτική σε θέματα που αφορούν τον Ψυχοπαιδαγωγικό τους ρόλο.Καλό θα είναι, επειδή δεν έχετε ενηλικιωθεί, να έχετε την σύμφωνη γνώμη τους για να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο

    Πομόνη Ελπινίκη

    Ψυχολόγος - Πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια NARM (NeuroAffective Relational Model)

    Σύνταγμα

  • Όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται να μιλήσεις στους γονείς σου χρειάζεται να μιλήσεις σε κάποιον ενήλικο που εμπιστεύεσαι να σε υποστήριξει για να ξεκινήσεις θεραπεία ! Σκέψου κάποιον και ζητά του άμεσα βοήθεια! Ίσως κάποιον δάσκαλο ή συγγενή ή οικογενειακό φίλο; Μην σταματήσεις κάποιος θα σε βοηθήσει

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Ναι χρειάζεστε άμεσα , πάρτε τηλέφωνο στις δωρεάν γραμμές βοήθειας εφήβων ή βρείτε κάποιον συνάδελφο ψυχικής υγείας άμεσα , το ανησυχητικό είναι πως θέλετε να μένετε κλεισμένη στο δωμάτιο σας και αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γειά σας!

    Ζητήστε την ψυχολογική βοήθεια που χρειάζεστε...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Ναί οπωσδήποτε να αναζητήσετε ψυχολογική βοήθεια.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα !!
    Είναι προφανές ότι τα συναισθήματα και οι σκέψεις που βιώνεις σε δυσκολεύουν πολύ... Μην αφήνεις αυτά τα συναισθήματα να σε κατακλύζουν, γιατί ενδέχεται να στενοχωρήσουν περισσότερο. Συζήτησε με τους γονείς σου το θέμα και ζήτα βοήθεια από κάποιον ψυχοθεραπευτή.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Τι συνέβη και αισθάνεστε έτσι; έχετε φίλους; νιώθετε ότι είστε επιθυμητή στις παρέες; Που αποδίδετε εσείς τη διάθεση σας; Τι σας κάνει να μην θέλετε να έχετε σχέση με τους γονείς σας; Σας αρέσει ο εαυτός σας; η εμφάνιση σας;

    Μιλήστε με τους γονείς σας ώστε να επισκεφτείτε Ψυχολόγο που ασχολείται με εφήβους. Δεν είμαι σίγουρος ότι πάσχετε από κατάθλιψη, πιθανόν να είναι απλά μια δυσθυμία της ηλικίας. Θα ήθελα όμως να σιγουρευτείτε οπότε, πηγαίνετε σε ειδικό για να σας καθοδηγήσει στα επόμενα βήματα που θα χρειαστεί να κάνετε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Να ζητήσετε λοιπόν την ψυχολογική βοήθεια ! Μιλήστε ανοιχτά στους γονείς σας και διεκδικήστε το !

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Θα μπορούσα να σου δώσω κάποιες απαντήσεις απλά θα χρειαστεί να ρωτήσω κάτι ακόμα. Μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα να το συζητήσουμε. Αν είσαι στο λύκειο είναι κοινό το άγχος και η πίεση.
    Παραμένω στην διάθεση σου!

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα βοηθούσε πολύ! Η έκφραση σκέψεων και συναισθημάτων θα βοηθήσει ώστε να νιώσετε καλύτερα. Ύστερα, η σωστή καθοδήγηση του ψυχολόγου θα σας κάνει να δείτε τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία.

    Ιακώβου Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

  • Αρχικά μπορείτε να απευθυνθείτε στην Κοινωνική Υπηρεσία και στο αντίστοιχο τμήμα Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης του Δήμου σας

    Κασούτσας Ηλίας

    Ψυχολόγος - Οικογενειακός Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Η εφηβεία είμαι μια δύσκολη ηλικία και πολλές ισορροπίες αλλάζουν. Θα είναι καλό να μιλήσεις σε κάποιον για όλα αυτά που σε πιέζουν. οι γονείς σου, αν καταλάβουν ότι νιώθεις έτσι, θα σε πήγαιναν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό; Θα είναι το καλύτερο να μιλήσεις με κάποιον ουδέτερο, έναν ειδικό, που να σε βοηθήσει να τα βάλεις σε ταξη όλα αυτά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα. Έκανες πολύ καλά που εξέφρασες τους προβληματισμούς σου, έστω μέσω αυτής της πλατφόρμας. Φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να πάσχεις από κατάθλιψη, να μην θέλεις να έχεις πάρε δώσε με τους γονείς σου, και ταυτόχρονα να νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για όλο αυτό... απομονώνοντας εν τέλει τον εαυτό σου στο δωμάτιό σου. Από την άλλη ακούω και μία αμφισβήτηση των συναισθημάτων σου: "με πιέζει όντως η μαμά μου, ή έτσι απλά νιώθω εγώ; μπορώ να εμπιστευτώ ότι το συναίσθημά μου είναι αληθινό;"

    Τα ακόλουθα στα λέω με κάθε αγάπη και καλοπροαίρεση. Σχετικά με τον όρο "κατάθλιψη", είναι σημαντικό να υπάρχει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη ζήτα από τους γονείς σου να δεις κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (παιδοψυχολόγο ή ψυχολόγο που ασχολείται με έφηβους). Η εφηβεία είναι μια αρκετά απαιτητική περίοδος, με μεγάλες αλλαγές στο σώμα, τις συναισθηματικές και πνευματικές λειτουργίες και ταυτόχρονα μια περίοδος με αυξημένες απαιτήσεις. Συχνά χρειαζόμαστε υποστήριξη για να ενισχύσουμε τα θετικά χαρακτηριστικά μας και να βρούμε τρόπους να αντιμετωπίσουμε πιθανό δυσκολίες ή προκλήσεις που κάποιες είναι πρωτόγνωρες. Αν παρόλα αυτά οι γονείς δεν είναι πρόθυμοι να στηρίξουν στην συνεργασία σου με έναν ειδικό, δοκίμασε τις δωρεάν γραμμές στήριξ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Νομίζω ότι αυτό που θα βοηθούσε πολύ θα ήταν να συζητήσετε με τους γονείς σας το ενδεχόμενο να μιλήσετε με κάποιον/α ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε και να διαχειριστείτε τα θέματα που σας απασχολούν.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • πρεπει οπωσδηποτε να πατε σε παιδοψυχιατρο και να ξεκινησετε συστηματικη ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον σας που να μπορούσατε να μιλήσετε για αυτό. Η κατάθλιψη είναι μια διάγνωση που σας δόθηκε από ειδικό ή το υποθέτετε;

    Λόγω του ανηλίκου θα χρειαστεί συναίνεση από γονιό προκειμένου να σας δει κάποιος Ψυχολόγος.

    Είναι πολύ φυσικό αλλά και αναμενόμενο σε αυτήν την ηλικία να αισθάνεστε έτσι. Είναι μια περίοδος με πολύ έντονα συναισθήματα και ταυτόχρονα μια επιτακτική ανάγκη του εφήβου να αυτονομηθεί από τους γονείς, καθώς δεν είναι πια παιδί.

    Μιλήστε σε κάποιον από τους γονείς σας εάν αισθάνεστε πως θα σας πήγαινε σε κάποιον θεραπευτή.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • αναζητήστε την

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προτείνει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που περιγράφετε η έναρξη ψυχοθεραπειας θα ήταν βοηθητική τόσο στην αντιμετώπιση της συμπτωματολογίας που αναφέρατε οσο και στην βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης και καθημερινότητας. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας κατόπιν και επικοινωνίας με τους γονείς σας εάν αυτό ανάλογα με την ηλικία σας χρειαστεί να συμβεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Σίγουρα θα σε βοηθήσει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης