• Depression
  • Submitted on 15/05/2023

Τι να κάνω τώρα που πάσχω από κατάθλιψη; Δεν θέλω σχέση με κανέναν από τους γονείς μου και θέλω να είμαι συνέχεια μόνη μου στο δωμάτιο μου . (Είμαι στην εφηβεία).η μαμά μου με πίεζει η τουλάχιστον έτσι νιώθω . Νιώθω ότι χρειάζομαι ψυχολογική βοήθεια...

29 specialists answered

  • Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με την μητέρα σας για αυτά που βιώνετε, αλλά και το ποσό έντονα τα βιώνετε. Είναι ο τρόπος για να αντιληφθεί πως όντως χρειάζεστε βοήθεια. Υπάρχει περίπτωση να μην το κατανοήσει αμέσως, ωστόσο είναι σημαντικό να συνεχίσετε να προσπαθείτε να εκφράζεστε.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Η εφηβεία είναι μια δύσκολη περίοδος για τα περισσότερα παιδιά. Προσπάθησε να βρεις έναν τρόπο να εκτονώσεις αυτά που αισθάνεσαι μέσα από κάποιο χόμπυ, κάποιο άθλημα, φίλους κοκ. Ελπίζω και εύχομαι να αισθάνεσαι ήδη καλύτερα, αν όχι ζήτα βοήθεια από κάποιον που εμπιστεύεσαι να σε βοηθήσει στην αναζήτηση ειδικού.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Σωστά την χρειαζεσαι

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να σας στηρίξει και να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τα δύσκολα συναισθήματα που νιώθετε.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα καταθλιπτικά συμπτώματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είσαι μόνη. Το πρώτο βήμα, το οποίο χρειάζεται αρκετή δουλειά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σου και θα προσπαθήσει να σε βοηθήσει να βρείς με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείς να μετακινηθείς σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Εισηγούμαι να ζητήσεις από τους γονείς σου να πας για ψυχοθεραπεία. Εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις από το σχολείο στο οποίο φοιτάς. Δεύτερη εναλλακτική είναι ΜΚΟ που είναι διαφορετικοί σε κάθε χώρα. Σε περίπτωση που ήσουν εδώ στην Κύπρο θα σου σύστηνα τον ΟΝΕΚ. Αν είσαι από Ελλάδα είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι ανάλογο και μπορείς να το βρεις απο το διαδίκτυο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Γειά σου,
    Ακούγεται να είσαι πολύ ζορισμένη αυτή τη περίοδο, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό καθώς η εφηβεία είναι μία μεγάλη αλλαγή στην ζωή ενός ατόμου. Οι ορμόνες, οι σχολικές απαιτήσεις, η έλλειψη συνεννόησης και κατανόησης απο τους γονείς, δημιουργούν τεράστια ταραχή.
    Αρχικά αναρωτιέμαι εάν έχεις επισκεφθεί κάποιον ψυχίατρο και σου είπε οτι έχεις κατάθλιψη, ή εάν συμπεραίνεις οτι έχεις κατάθλιψη λόγω της έντονης θλίψης που νιώθεις. Προσπάθησε να μην κάνεις διαγνώσεις στον εαυτό σου. Τα συναισθήματα έντονης θλίψης συμβαίνουν σε όλους μας, και είναι φυσιολογικά.
    Είναι σημαντικό θεωρώ να μιλήσεις στους γονείς σου και να του
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Μπορείτε να συζητήσετε με τους γονείς σας για να έχετε την ψυχολογική στήριξη που χρειαζόσαστε αυτή την περίοδο.Ισως και οι γονείς σας επίσης να χρειάζονται συμβουλευτική σε θέματα που αφορούν τον Ψυχοπαιδαγωγικό τους ρόλο.Καλό θα είναι, επειδή δεν έχετε ενηλικιωθεί, να έχετε την σύμφωνη γνώμη τους για να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο

    Πομόνη Ελπινίκη

    Ψυχολόγος - Πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια NARM (NeuroAffective Relational Model)

    Syntagma

  • Όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται να μιλήσεις στους γονείς σου χρειάζεται να μιλήσεις σε κάποιον ενήλικο που εμπιστεύεσαι να σε υποστήριξει για να ξεκινήσεις θεραπεία ! Σκέψου κάποιον και ζητά του άμεσα βοήθεια! Ίσως κάποιον δάσκαλο ή συγγενή ή οικογενειακό φίλο; Μην σταματήσεις κάποιος θα σε βοηθήσει

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Ναι χρειάζεστε άμεσα , πάρτε τηλέφωνο στις δωρεάν γραμμές βοήθειας εφήβων ή βρείτε κάποιον συνάδελφο ψυχικής υγείας άμεσα , το ανησυχητικό είναι πως θέλετε να μένετε κλεισμένη στο δωμάτιο σας και αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Γειά σας!

    Ζητήστε την ψυχολογική βοήθεια που χρειάζεστε...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Ναί οπωσδήποτε να αναζητήσετε ψυχολογική βοήθεια.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα !!
    Είναι προφανές ότι τα συναισθήματα και οι σκέψεις που βιώνεις σε δυσκολεύουν πολύ... Μην αφήνεις αυτά τα συναισθήματα να σε κατακλύζουν, γιατί ενδέχεται να στενοχωρήσουν περισσότερο. Συζήτησε με τους γονείς σου το θέμα και ζήτα βοήθεια από κάποιον ψυχοθεραπευτή.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Τι συνέβη και αισθάνεστε έτσι; έχετε φίλους; νιώθετε ότι είστε επιθυμητή στις παρέες; Που αποδίδετε εσείς τη διάθεση σας; Τι σας κάνει να μην θέλετε να έχετε σχέση με τους γονείς σας; Σας αρέσει ο εαυτός σας; η εμφάνιση σας;

    Μιλήστε με τους γονείς σας ώστε να επισκεφτείτε Ψυχολόγο που ασχολείται με εφήβους. Δεν είμαι σίγουρος ότι πάσχετε από κατάθλιψη, πιθανόν να είναι απλά μια δυσθυμία της ηλικίας. Θα ήθελα όμως να σιγουρευτείτε οπότε, πηγαίνετε σε ειδικό για να σας καθοδηγήσει στα επόμενα βήματα που θα χρειαστεί να κάνετε.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Να ζητήσετε λοιπόν την ψυχολογική βοήθεια ! Μιλήστε ανοιχτά στους γονείς σας και διεκδικήστε το !

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Θα μπορούσα να σου δώσω κάποιες απαντήσεις απλά θα χρειαστεί να ρωτήσω κάτι ακόμα. Μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα να το συζητήσουμε. Αν είσαι στο λύκειο είναι κοινό το άγχος και η πίεση.
    Παραμένω στην διάθεση σου!

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Panormou

  • Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα βοηθούσε πολύ! Η έκφραση σκέψεων και συναισθημάτων θα βοηθήσει ώστε να νιώσετε καλύτερα. Ύστερα, η σωστή καθοδήγηση του ψυχολόγου θα σας κάνει να δείτε τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία.

    Ιακώβου Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Erythraia

  • Αρχικά μπορείτε να απευθυνθείτε στην Κοινωνική Υπηρεσία και στο αντίστοιχο τμήμα Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης του Δήμου σας

    Κασούτσας Ηλίας

    Ψυχολόγος

    Marousi

  • Η εφηβεία είμαι μια δύσκολη ηλικία και πολλές ισορροπίες αλλάζουν. Θα είναι καλό να μιλήσεις σε κάποιον για όλα αυτά που σε πιέζουν. οι γονείς σου, αν καταλάβουν ότι νιώθεις έτσι, θα σε πήγαιναν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό; Θα είναι το καλύτερο να μιλήσεις με κάποιον ουδέτερο, έναν ειδικό, που να σε βοηθήσει να τα βάλεις σε ταξη όλα αυτά.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα. Έκανες πολύ καλά που εξέφρασες τους προβληματισμούς σου, έστω μέσω αυτής της πλατφόρμας. Φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να πάσχεις από κατάθλιψη, να μην θέλεις να έχεις πάρε δώσε με τους γονείς σου, και ταυτόχρονα να νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για όλο αυτό... απομονώνοντας εν τέλει τον εαυτό σου στο δωμάτιό σου. Από την άλλη ακούω και μία αμφισβήτηση των συναισθημάτων σου: "με πιέζει όντως η μαμά μου, ή έτσι απλά νιώθω εγώ; μπορώ να εμπιστευτώ ότι το συναίσθημά μου είναι αληθινό;"

    Τα ακόλουθα στα λέω με κάθε αγάπη και καλοπροαίρεση. Σχετικά με τον όρο "κατάθλιψη", είναι σημαντικό να υπάρχει
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη ζήτα από τους γονείς σου να δεις κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (παιδοψυχολόγο ή ψυχολόγο που ασχολείται με έφηβους). Η εφηβεία είναι μια αρκετά απαιτητική περίοδος, με μεγάλες αλλαγές στο σώμα, τις συναισθηματικές και πνευματικές λειτουργίες και ταυτόχρονα μια περίοδος με αυξημένες απαιτήσεις. Συχνά χρειαζόμαστε υποστήριξη για να ενισχύσουμε τα θετικά χαρακτηριστικά μας και να βρούμε τρόπους να αντιμετωπίσουμε πιθανό δυσκολίες ή προκλήσεις που κάποιες είναι πρωτόγνωρες. Αν παρόλα αυτά οι γονείς δεν είναι πρόθυμοι να στηρίξουν στην συνεργασία σου με έναν ειδικό, δοκίμασε τις δωρεάν γραμμές στήριξ... Read more

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Γεια σας. Νομίζω ότι αυτό που θα βοηθούσε πολύ θα ήταν να συζητήσετε με τους γονείς σας το ενδεχόμενο να μιλήσετε με κάποιον/α ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε και να διαχειριστείτε τα θέματα που σας απασχολούν.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • πρεπει οπωσδηποτε να πατε σε παιδοψυχιατρο και να ξεκινησετε συστηματικη ψυχοθεραπεια

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον σας που να μπορούσατε να μιλήσετε για αυτό. Η κατάθλιψη είναι μια διάγνωση που σας δόθηκε από ειδικό ή το υποθέτετε;

    Λόγω του ανηλίκου θα χρειαστεί συναίνεση από γονιό προκειμένου να σας δει κάποιος Ψυχολόγος.

    Είναι πολύ φυσικό αλλά και αναμενόμενο σε αυτήν την ηλικία να αισθάνεστε έτσι. Είναι μια περίοδος με πολύ έντονα συναισθήματα και ταυτόχρονα μια επιτακτική ανάγκη του εφήβου να αυτονομηθεί από τους γονείς, καθώς δεν είναι πια παιδί.

    Μιλήστε σε κάποιον από τους γονείς σας εάν αισθάνεστε πως θα σας πήγαινε σε κάποιον θεραπευτή.
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • αναζητήστε την

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προτείνει θεραπεία.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που περιγράφετε η έναρξη ψυχοθεραπειας θα ήταν βοηθητική τόσο στην αντιμετώπιση της συμπτωματολογίας που αναφέρατε οσο και στην βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης και καθημερινότητας. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας κατόπιν και επικοινωνίας με τους γονείς σας εάν αυτό ανάλογα με την ηλικία σας χρειαστεί να συμβεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Σίγουρα θα σε βοηθήσει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion