• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

Καλημερα σας. Ειμαι 38 ετων κ συνηδειτοποιω οτι εδω κ καιρο εχω καποια συπτωματα καταθλιψης. Επαψα να ασχολουμε με πραγματα που αγαπω οπως το διαβασμα κ τι σχεδιο,δεν κοιμαμαι καλα,δεν τρωω σωστα κ θελω να απομονωθω ν να κλαιω. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην θελω να πηγαινω στη δουλεια κ να δημιουργω προβληματα στθς διαπροσωπικες μου σχεσεις. Τι πρεπει να κανω ωστε να μην χασω κτον ευατο μου αλλα κ τους γυρω μου. Ευχαριστω

43 ειδικοί απάντησαν

  • Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεστε σε συναισθηματικά δύσκολη περίοδο της ζωής σας. Σίγουρα κυριαρχεί το ''δεν έχω όρεξη και δύναμη να κάνω το οτιδήποτε''. Φροντίστε τον εαυτό σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να επανέλθετε ψυχολογικά. Ψυχολόγος ή ψυχίατρος είναι οι ειδικότητες που θα σας βοηθήσουν να βγείτε από το ''τέλμα''.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας. Για αρχή θα ήταν χρήσιμο να κάνετε λεπτομερείς αιματολογικές εξετάσεις, προκειμένου να εντοπίσετε πιθανές ελλείψεις ή διαταραχές (π.χ. Β12), οι οποίες μπορεί να συνδέονται με την πεσμένη διάθεση. Έπειτα ίσως σας βοηθούσε η επίσκεψη σε κάποιον ειδικο ψυχικής υγείας άμεσα, εφόσον αναφέρετε ότι η καθημερινότηά σας έχει διαταραχθεί. Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.
    Με εκτίμηση

    Νικολουζάκη Εμμανουέλα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ιλίσια

  • Ίσως να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή ή θεραπεύτρια. Θα πρότεινα θεραπείας μέσω τέχνης μια και σχεδιάζετε και σας αρέσει το διάβασμα.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας, από τη στιγμή που συνειδητοποιείτε ότι υπάρχει εκπτωση στη λειτουργικότητά σας, δυσφορία και οι διαπροσωπικές σας σχέσεις επηρεάζονται από τη διάθεση και τη συμπεριφορά σας, θα πρότεινα να λάβετε ψυχολογική υποστήριξη, η οποία θα σας βοηθήσει να βρείτε πάλι τα πατήματά σας και θα ενισχύσει τις διαπροσωπικές σας σχέσεις αλλά και τα υγιή κομμάτια του ευατού σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μόνο μέσω της ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να καταλάβετε τους λόγους που σας οδηγούν στο να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Χρειάζεστε άμεση ψυχοθεραπευτική παρέμβαση και υπάρχει πιθανότητα ο Ψυχολόγος να σας προτείνει κάποιο ραντεβού και σε Ψυχίατρο (αναλόγως την λειτουργικότητά σας).

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία μόνιμης αντιμετώπισης τους ώστε να ενεργοποιηθείτε ξανά.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Να επισκεφτείτε ειδικό ψυχστρο ψυχοθεραπευτή για να σας προταθεί θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας! Για την αντιμετώπιση όλων αυτών των συμπτωμάτων που μου αναφέρατε παραπάνω, θα βοηθούσε η έναρξη συνεδριών με κάποιον ψυχολόγο. Αρχικά, πρέπει να συζητηθεί πότε ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα, αν υπήρχε κάποιο γεγονός που προηγήθηκε και πυροδότησε την έναρξη των συμπτωμάτων και στη συνέχεια να τεθούν κάποιοι στόχοι έτσι ώστε να μπορέσετε να επανέλθετε σταδιακά στην καθημερινότητα σας. Είμαι στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Θα χρειαστεί να κινητοποιηθείτε ξανα και να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Η απάντηση είναι να αντιμετωπίσετε αυτά που σας προβληματίζουν , καθώς η "παράτασή τους" μόνο να διαιωνίσει τη τρέχουσα κατάσταση μπορεί. Το ότι διακρίνατε συμπτώματα κατάθλιψης στην καθημερινότητά σας είναι ακόμη ένας λόγος να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό που μπορεί να σας βοηθήσει μέσα από το διάλογο. Η απάντηση βρίσκεται στο να αντιμετωπίστε αυτά που σας προβληματίζουν, έτσι ώστες να μη χάσετε τον εαυτό σας αλλά και τους γύρω σας όπως αναφέρατε. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή μας που βιώνουμε δύσκολες καταστάσεις άλλοτε διαρκούν πολύ άλλοτε λίγο, όχι ομως για πάντα, είναι στο χέρι μας αυτο το για πάντα.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, από οτι καταλαβαίνω έχετε αισθήματα θλίψης και ματαιότητας. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να διαπιστώσετε εάν η αλληλεπίδραση με έναν ειδικό σας ανακουφίσει. Στην πορεία εάν τα συμπτώματα εμμένουν, σε συνεννόηση με τον ψυχοθεραπευτή, μπορείτε να επισκεφθείτε και έναν ψυχίατρο για να ακολουθήσετε και κάποια φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με την ψυχοθεραπεία.
    Ζητήστε βοήθεια, δεν χρειάζεται να απομονώσετε και άλλο τον εαυτό σας.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει να σας αξιολογήσει κάποιος ψυχίατρος και φυσικά να αρχίσετε ψυχοθεραπεία άμεσα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καταρχήν, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η κατάθλιψη είναι μια συνηθισμένη και αντιμετωπίσιμη κατάσταση. Είναι επίσης σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο.

    Μερικές ακόμη συμβουλές που μπορείτε να ακολουθήσετε για να αντιμετωπίσετε την κατάθλιψη είναι:

    Προσπαθήστε να διατηρήσετε μια υγιή διατροφή και να αποφεύγετε τα τρόφιμα που μπορεί να επιδεινώσουν τη διάθεσή σας, όπως τα γλυκά και τα αλκοολούχα ποτά.
    Προσπαθήστε να κάνετε καθημερινή άσκηση, όπως βόλτες στο πάρκο ή γυμναστική, καθώς αυτό μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση της κατάθλιψης.
    Αναζητήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας κατευθύνει και εάν χρειαστεί να ακολουθήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να το διαχειριστείτε αποτελεσματικά.

    Κάβουρας Χαράλαμπος

    Ψυχολόγος - Νευροψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα ήταν βοηθητικό για την δίκη σας περίπτωση σύμφωνα με όσα αναφέρετε να μιλήσετε για όσα νιώθετε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε εξερευνήσετε μαζί του τις δυσκολίες σας .

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Εγώ ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη. Σε περίπτωση που βλέπετε όλα αυτά είναι καλό να ξεκινήσετε Ψυχοθεραπεία ώστε να δείτε τι σας προκάλεσε αυτή την κατάσταση. Πως είναι η ζωή σας; Έχετε πετύχει τους στόχους σας; Έχετε πραγματοποιήσει κάποια από τα όνειρα σας; Είστε σε σχέση; αν ναι είστε ικανοποιημένος/η από αυτήν; Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να φροντίσετε τον εαυτό σας και θα πρότεινα να δείτε ένα Ψυχολόγο/Ψυχοθεραπευτή ώστε να αξιολογήσει αν όλα αυτά οφείλονται σε ενδοψυχικά - σχεσιακά αίτια ή σε άλλους λόγους ώστε να σας προτείνει άλλο ειδικό υγείας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν σήμερα παρόμοια προβλήματα και δεν είστε μόνη/μόνος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Επίσκεψη σε ψυχίατρο που θα κρίνει αν χρειάζεστε φαρμακευτική βοήθεια και μετά συνεδρίες ψυχικής ενδυνάμωσης, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Πράγματι αναφέρετε ένα σύνολο συμπτωμάτων που μοιάζει με κατάθλιψη.

    Εφόσον αναγνωρίζετε τα συμπτώματα αυτά και να αισθάνεσθε και ως ανεπιθύμητα γιατί δεν κάνετε μια δοκιμή να μπείτε σε μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία; Ιδανικά επιλέξτε κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα η κατάσταση σας ακούγεται σοβαρή και δύσκολη καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να λάβετε βοήθεια .
    Ότι χρειαστείτε στη διάθεση σας, με εκτίμηση Γεωργουδακη Μαρια Διονυσια Ψυχολογος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας. Μια επίσκεψη σε ψυχίατρο είναι απαραίτητη για να διαπιστωθεί εάν όντως υπάρχει καταθλιπτικό υπόβαθρο και να σας χορηγηθεί η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Ο συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοθεραπείας έχει αποδειχθεί ο πιο αποτελεσματικός για την καταπολέμηση της κατάθλιψης.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που περιγράφεται αρκετά βοηθητική θα ήταν η έναρξη ψυχοθεραπείας. Η γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία είναι αρκετά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση δυσκολιών που σχετίζονται με καταθλιπτικές και αγχώδης διαταραχές. Μέσα από την διαδικασία γίνεται σταδιακά η ανεύρεση των πρώτων δυσλειτουργικών σκέψεων που επηρεάζουν την σκέψη και την διάθεση μας και εν συνεχεια αναδόμηση νέων πεποιθήσεων και στάσεων πιο λειτουργικών, οι οποίες θα αποφέρουν μία καλύτερη ανταπόκριση στην αντιμετώπιση των δυσκολιών και βελτίωση της ψυχικής μας υγειας. Σε κάθε περίπτωση αν το επιθυμείτε με την πρώτη συνάντηση δωρεάν, μπορούμε να έχο... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας, σημάδια όπως αυτά που περιγράφετε, τα οποία σας προκαλούν δυσκολίες στην καθημερινότητά σας, θα σας πρότεινα να τα συζητήσετε απευθυνόμενη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Τα επιμένοντα συμπτώματα κατάθλιψης πρέπει να αντιμετωπίζονται άμεσα ώστε να λάβετε την σωστή θεραπευτική υποστήριξη.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας.

    Όταν κάτι δεν πάει καλά στη ζωή μας συχνά κατηγορούμε τους άλλους και την τύχη μας. Το γεγονός ότι μπορείτε να παρατηρήσετε την αλλαγή στη συμπεριφορά σας και ότι αυτό ενεργοποιεί κάποιο εσωτερικό σας καμπανάκι χωρίς να κατηγορείται τους άλλους είναι ένα εξαιρετικό στοιχείο και ταυτόχρονα ένα πολύτιμο εργαλείο για την αλλαγή της κατάστασης. Προφανώς, κάποια πράγματα που σας δυσκολεύουν περισσότερο είναι κάπως καλύτερα κρυμμένα (αυτό είναι έργο του ασυνειδήτου) και για τον λόγο αυτό έχετε αυτή την άσχημη αίσθηση. Θεωρώ ότι μια επίσκεψη σε ένα ψυχοθεραπευτή με ψυχαναλυτική - ψυχοδυναμική προσέγγιση θα σας φανεί χρήσιμη. Δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιμιντζής Χάρης

    Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σου!
    Κατανοώ πλήρως την ανησυχία και τον πόνο που αισθάνεσαι.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις αυτά τα συμπτώματα κατάθλιψης και να αναζητήσεις βοήθεια.
    Η κατάθλιψη μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητα σου, την απόδοσή σου στη δουλειά και τις διαπροσωπικές σχέσεις σου.

    Συνιστώ να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια από έναν έμπειρο ψυχολόγο-
    ψυχοθεραπευτή.
    Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη και να ανακαλύψεις τις αιτιες που την προκαλούν!
    Μέσω της θεραπευτικής διαδικασίας, μπορείς να αναπτύξεις νέες δεξιότητες και στρατηγικές αντιμετώπισης ...
    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Χρειάζεται να δείτε τι είναι αυτα που πραγματικά σας ενοχλούν και να δείτε πως μπορείτε να τα αλλάξετε ή να τα αποδεχτείτε. Ίσως σας βοηθήσει το coaching ή η ψυχοθεραπεία

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι συμπτώματα κατάθλιψης. Για αν μπορέσετε να τα αντιμετωπίσετε θα πρέπει να καταλάβετε από που πηγάζουν . Θα πρέπει να κατανοήσετε τα βαθύτερα αίτια όπως πχ εσωτερικές συγκρούσεις, πραγματα που θα θέλατε αλλά δεν μπορείτε να κανετε , ενοχές που μπορεί να έχετε, δυσκολίες στην καθημερινότητα και πως τις αντιμετωπίζετε, πως νιώθετε για τον εαυτό σας, ποιες είναι οι επιθυμίες σας. Αυτα και πολλά αλλά ερωτήματα θα πρέπει να απαντηθούν για μπορέσετε να καταλάβετε αυτό που σας συμβαίνει και στην συνέχεια να βρείτε τρόπο να το αντιμετωπίσετε . Η βοήθεια ενός ψυχολόγου θα ήταν σημαντική σε αυτή τη φαση της ζωής σας γ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΩΣ ΗΣΑΣΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΤΕ ΔΥΣΦΟΡΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝΤΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά για την ημέρα ,Θα πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα έναν ειδικό ψυχικής υγείας καθώς αυτός θα σας βοηθήσει να επανέλθετε στα φυσιολογικά συναισθήματα και καθημερινότητα . Μην
    Το αμελείτε , εάν πράγματι βρίσκεστε σε κατάθλιψη καλό είναι να μην το παραβλέπετε.

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι ειλικρινά για αυτό. Τα συμπτώμτα και η γενικότερη εικόνα που περιγράφετε όντως παραπέμπουν σε κατάθλιψη. Θα ήθελα να σας συγχαρώ που κάνατε αυτό το βήμα και θέσατε αυτή την ερώτηση στη κοινότητά μας!

    Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να επισκεφθείτε άμεσα κάποιον ψυχίατρο, ο οποίος ιδανικότερα να έχει εκπαιδευτεί και σε μία ψυχοθεραπευτική προσέγγιση. Έτσι θα μπορέσει να σας αναλάβει όχι μόνο φαρμακολογικά, αλλά και ψυχοθεραπευτικά.

    Η φαρμακευτική αγωγή θα σας δώσει τη δυνατότητα να ρυθμίζετε πιο εύκολα τη διάθεσή σας και να γίνεται πιο λειτουργική/ός. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει την ευκαιρία να μιλήσετε και αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,
    Για αρχή, καλό είναι να γνωρίζετε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν βιώσει έστω και μια φορά καταθλιπτική περίοδο στην ζωή τους. Διαβάζοντας τα δεδομένα που δίνετε καταλαβαίνω ότι κάτι σας έχει φέρει σε αυτό το σημείο και αυτό θα μπορέσετε να το ανακαλύψετε με την βοήθεια ενός ψυχολόγου ώστε να σας κατευθύνει ανάλογα. Ανακαλύπτοντας, δηλαδή, τι σας έφερε σε αυτή την πιεστική κατάσταση, θα μπορέσετε και να ανακαλύψετε πιο εύκολα τον τρόπο αντιμετώπισης. Στην διάθεση σας για όποια διευκρίνιση.

    Γιάννου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Νάξος

  • Φαίνεται πώς βιώνετε δύσκολες καταστάσεις και αρχίζουν τα συναισθήματα αποπροσωποποίησης και απώλειας ικανοποίησης από τη ζωή και τον εαυτό σας. Ένας ψυχολόγος -Ψυχοθεραπευτης θα σας βοηθήσει να ξαναβρείτε τον αληθινό, δημιουργικό εαυτό σας και να συνδεθείτε ξανά με ο,τι δίνει νόημα στη ζωή σας. θα σας βοηθήσει να βρείτε τη ρίζα της θλίψης σας και να εκπαιδεύσετε το μυαλό σας να σκέφτεται λειτουργικά και εναλλακτικά, σπάζοντας τα δυσλειτουργικά μοτίβα σκέψης.

    Δόνου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Πρέπει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει σημαντικά. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να επωφεληθείτε της πρώτης δωρεάν συνεδρίας και να συζητήσουμε πως μπορείτε να ξεπεράσετε και να διαχειριστείτε τα πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας!
    Θετική ψυχολογία και έμπρακτες καθημερινές επιλογές, για να βγείτε από το φαύλο κύκλο της απραξίας και της κατάθλιψης.
    Ίσως, να πρέπει να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να βοηθηθείτε στις δύσκολες στιγμές που βιώνετε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • επισκεφθειτε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο. Ζητηστε βοηθεια, φαινεται να το χρειαζεστε

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Τα συμπτώματα κατάθλιψης, μελαγχολίας ή/και θλίψης έχουν ποικίλες αιτίες που εμφανίζονται. Όμως, όλες οι αιτίες είναι τοποθετημένες στο πλαίσιο της ζωής μας εντός του οποίου εμφανίζονται. Δηλαδή, υπό μία οπτική γωνία έχει νόημα που συμπεριφερόμαστε έτσι και είναι σημαντικό να το δούμε αυτό. Συχνά, ο εαυτός μας μας μιλάω μέσω του ψυχικού πόνου (στρες, θλίψη, άγχος, κακή μνήμη, παράλογες ιδέες κ.ο.κ.). Από την εμπειρία μου είναι πιο εύκολο να μας ακούσουμε (αναζητώντας πως και έτσι μου συμβαίνει αυτό) παρά να τα καταστείλουμε καθώς τείνουν να επιστρέφουν πιο έντονα εν καιρό.

    Μιρμίγκης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαριλάου

  • Ακούγεστε να συνειδητοποιείτε αλλαγές που επηρεάζουν τη διάθεση και τη λειτουργικότητά σας. Αυτά που περιγράφεται μπορεί να θεωρηθούν καταθλιπτικά συμπτώματα, όμως χρειάζεται αξιολόγηση από ένα ειδικό, που θα σας προτείνει την ανάλογη παρέμβαση αναλόγως την ένταση των συμπτωμάτων και την έκπτωση της λειτουργικότητάς σας.
    Θα σύστηνα λοιπόν επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας , ψυχίατρο ή ψυχολό, ώστε να αξιολογήση και να προτείνει την κατάλληλη παρέμβαση.

    Στη διάθεσή σας ό,τι χρειαστεί
    Δήμητρα Κούρου
    Ψυχολόγος, Msc

    Κούρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Νομίζω πως είναι ευνόητο πως ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα ήταν ένα σοβαρό κομμάτι της λύσης σας. Η αυτοφροντίδα είναι πάντα η πρώτη μέριμνα. Προκειμένου να πάρετε την σωστότερη φροντίδα, θα προτείναμε οι ειδικοί που θα δείτε να είναι πιστοποιημένοι από τους φορείς τους, πχ την Ελληνική Εταιρία Συμβουλευτικής ή/και τον Ιατρικό Σύλλογο.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας, τα συμπτώματα που αναφέρετε πρέπει να καταγραφουν και να αξιολογηθούν από έναν ειδικό υγείας με πιο εστιασμένες ερωτήσεις και λήψη ιστορικού, για να γίνει μια σωστή κλινική αξιολόγηση της κατάστασης σας.
    Εννοείται ότι καλό θα ήταν να μην αφήσετε τον χρόνο να περάσει εαν αισθάνεστε ετσι καιρό,γιατί δεν θα λειτουργήσει υπέρ, ούτε μαγικά θα εξαφανιστούν τα όποια συμπτώματα.
    Συνιστώ να απευθυνθείτε αμεσα για μια έγκυρη γνώμη και σωστή αντιμετώπιση/προσέγγιση, για να μην χάσετε όπως πολύ σωστά λέτε τον εαυτό σας.

    Ψωμιάδη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας, ονομάζομαι Σοφία Απέρη και είμαι Ψυχολόγος. Συμβουλή μου είναι να γίνει μια ψυχιατρική εκτίμηση για το ενδεχόμενο λήψης αγωγής, καθώς περιγράφετε σημαντικές αλλαγές και δυσκολία να ανταποκριθείτε σε καθημερινές απαιτήσεις. Παράλληλα, είναι βοηθητικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία προκειμένου να διερευνηθούν όσα αναγράφετε και σταδιακά να ενισχυθεί, να κρατηθεί ο εαυτός μέσω της θεραπευτικής σχέσης αντί να τον χάσετε όπως λέτε. Ενισχύοντας τον εαυτό θα καταφέρετε σταδιακά να μετριάσετε την ένταση όσων βιώνετε. Στην διάθεση σας για περισσότερες πληροφορίες.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Αρχικά να σας ενημερώσω ότι παρουσιάζετε μια πολύ λεπτομερή περιγραφή του εαυτού σας και σας συγχαίρω για αυτό . Ο βαθμός αυτό παρατήρησης σας σε συνδιασμό με την αποφασιστικότητα σας μπορούν να δράσουν υπέρ σας. Καλό θα ήταν να παρετε κάποια βοήθεια ψυχοθεραπευτικου χαρακτήρα..θα σας < ξεμπλοκαρε

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε βοήθεια για να το αντιμετωπίσετε αυτό. Η μια βοήθεια είναι η φαρμακευτική αγωγή, και παράλληλα, η δεύτερη είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός