• Διπολική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 18/12/2022

Πώς μπορώ να πείσω τον πάσχόντα να τον δει γιατρός όταν δεν αντιλαμβανεται το πρόβλημα του και το θεωρεί και προσβολή για αυτόν.

52 ειδικοί απάντησαν

  • Ακόμα και αν καταφέρετε να τον πείσετε, αν δε θέλει ο ίδιος και δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα, δε θα δεσμευτεί στη θεραπεία και άρα δε θα έχει καλή πρόγνωση. Χρειάζεται ο θεραπευόμενος να δεσμευτεί και να είναι συνεργάσιμος για να υπάρξει μια καλή αποτελεσματικότητα της θεραπευτικής παρέμβασης.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Δεν μπορείτε να αναγκάσετε κάποιον να αναζητήσει βοήθεια, αν δεν το θέλει. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να αλλάξετε τη στάση σας απέναντι του και να ενδυναμώσετε τον εαυτό σας.

    Σαλιβέρου Ελισάβετ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοπαιδαγωγός - Οικογενειακή Θεραπεύτρια

    Παπάγου

  • Δεν μπορείτε. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να πάτε εσείς σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε την κατάσταση.

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν το πρόσωπο στο οποίο αναφέρεστε αποτελεί κίνδυνο είτε για τον εαυτό του είτε για οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο θα πρέπει κινηθεί διαδικασία για ακούσια νοσηλεία.

    Εάν δεν συντρέχει ο παραπάνω λόγος ανησυχίας δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος το άτομο να επισκεφτεί ειδικό εφόσον δεν το επιθυμεί. Ωστόσο, θα ήταν πολύ ωφέλιμο να επισκεφτείτε εσείς κάποιον ειδικό ώστε να μπορέσει να σας βοηθήσει στην διαχείριση της περίπτωσης στην οποία αναφέρεστε.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον δεν το επιθυμεί ο ίδιος ,δεν υπάρχει κάτι που μπορείτε να κάνετε ώστε να τον πείσετε να δεσμευτεί σε μια τέτοια διαδικασία.
    Ακριβώς επειδή είναι απαραίτητη η δέσμευση, χρειάζεται να νιώσει ο ίδιος ότι χρειάζεται βοήθεια .
    Εάν η συμπτωματολογία του δυσχεραίνει τη δική σας ζωή, μπορείτε να αναζητήσετε εσείς βοήθεια για το πώς μπορείτε να το αντιμετωπίσετε.
    Απαραίτητο είναι ,βέβαια, να γνωρίζουμε το ιστορικό του εκάστοτε ανθρώπου ξεχωριστά. Ιδιαίτερα σε θέματα ψυχικής υγείας δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις.
    Εύχομαι να είστε όλο και καλύτερα...
    Είμαι στη διάθεσή σας.

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Θα πρέπει αρχικά να πείσετε τον πάσχοντα ότι ενδιαφέρεστε πραγματικά γι’ αυτόν και ότι η ψυχική του υγεία είναι σημαντική για εσάς. Επίσης θα πρέπει να τον απαλλάξετε από τον φόβο και τον μύθο του «τρελού» που χαρακτηρίζει όσους απευθύνονται σε ψυχίατρο. Ο ψυχίατρος μπορεί να τον βοηθήσει σημαντικά και να βοηθήσει και το περιβάλλον γύρω από τον πάσχοντα. Θα πρέπει λοιπόν να κατανοήσει ο πάσχων το πραγματικό σας ενδιαφέρον γι’ αυτόν και ότι η προτροπή σας να πάτε σε κάποιον ψυχίατρο κινείται από το ενδιαφέρον σας κι όχι από την πρόθεση σας να απαλλαγείτε από αυτόν ή προκειμένου να του αποδώστε την ταμπέλα του ψυχικά ασθενή.

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας, αναρωτιέστε αν υπάρχει τρόπος να πείσετε κάποιον που έχει ήδη ( ; ) διαγνωστεί με διπολική διαταραχή να επισκεφτεί τον αντίστοιχο ειδικό (πιθανόν για συνταγογράφηση αγωγής ή/και για ψυχοθεραπεία ή για συνδυασμό των δύο). Καταρχάς. θα ξεκίναγα λέγοντας ότι είναι δύσκολο να πείσουμε κάποιον άλλο άνθρωπο για το οτιδήποτε, πόσω μάλλον όταν αφορά στην δική του ζωή, και ακόμα πιο δύσκολο εν προκειμένω όταν θεωρεί ότι η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας είναι στιγματιστική ή προσβλητική. Συνήθως η λεκτική πίεση δεν αποδίδει, ειδικά σε ανθρώπους που ήδη βιώνουν αντίσταση σε σχέση με μια κατάσταση ή άρνηση αποδοχής της διάγνωσης (αν ήδη... Διάβασε περισσότερα

    Πατεράκη Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας! Δυστυχώς, αν ο ίδιος δεν θέλει, είναι δύσκολο έως απίθανο. Χρειάζεται αρκετή υπομονή και συζήτηση. Χωρίς να ανεβαίνουν οι τόνοι φυσικά.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Επισκέπτεστε εσείς ιατρό για ενημέρωση(Ψυχοεκπαίδευση), αν ο πάσχων κρίνεται επικίνδυνος για τον εαυτό του ή τους γύρω του τοτε παρεμβαίνει εισαγγελέας.

    Παπαμιχαήλ Νικόλαος PGDip

    Ψυχίατρος

    Χαλκίδα

  • Δυστυχώς εάν ο άνθρωπος δεν θέλει να ζητήσει βοήθεια , ακόμη και αν έρθει σε κάποιον ειδικό δεν θα μπορέσει να κάνει θεραπεία. Εάν τώρα είναι δυσλειτουργικό για εσάς καλό θα ήταν να πάτε σε εσείς σε κάποιον ειδικό να σας υποστηρίξει για να τον αντιμετωπίσετε !
    Με εκτίμηση Γεωργουδακη

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Ειναι πραγματικά πολύ δύσκολο να ζητήσει βοήθεια κάποιος που δεν αισθάνεται ότι την έχει ανάγκη. Ανάλογα την σοβαρότητα της κατάστασης μπορείτε να δωσετε χρόνο και να μην πιέζετε ή να προβείτε σε πιο υποχρεωτικές λύσεις αν αυτό σημαίνει ότι θα προστατευσετε την ασφάλεια του ίδιου του ατόμου και των γύρω του. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να επισκεφτείτε εσείς εναν ψυχολόγο ώστε να ενδυναμωθείτε και να ενημερωθείτε για το πως να διαχειριστείτε καλύτερα την κατάσταση. Θα σας αποφορτισει ψυχολογικά γιατί η φροντίδα ενός ατόμου που πάσχει από μία διαταραχή πολλές φορές μπορεί να γίνει εξαντλητική σωματικά και συναισθηματι... Διάβασε περισσότερα

  • Καληςπερα σας,
    Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας αποτελεί μια προσωπική επιλογή. Ειναι ωφέλιμη όταν το άτομο αναγνωρίσει το ίδιο την ανάγκη του για αλλαγή, διαχείριση, ανακούφιση.
    Ίσως καποιες φορές το να ζητηθεί απο κάποιον να παει σε ειδικό ακούγεται προσβλητικό. Αυτο όμως οχι απαραίτητα επειδή θεωρεί την διαδικασία μη ωφέλιμη, αλλά ο τρόπος με τον οποίο καλείτε να ξεκινήσει να είναι «προσβλητικός».

    Εστιάζοντας στα ωφέλη της ψυχοθεραπείας για προσωπική ανάπτυξη και κατανόηση εαυτού, ανοίγει ένας δίαυλος επικοινωνίας, χρήσιμος για κάθε άνθρωπο.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας,
    Δυστυχώς εάν ο ίδιος αρνείται και αντιστέκεται δεν μπορείτε να κάνετε πολλά. Ωστόσο, μπορείτε εσείς να επισκεφτείτε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή ή ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να έχετε κατευθύνσεις ως προς τη διαχείριση και τον τρόπο αλληλεπίδρασης εάν είστε στο στενό οικογενειακό περιβάλλον.

    Ρωμαίου Βάσω και Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Σε γενικές γραμμές, δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κάποιον να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Μπορείτε όμως να είστε δίπλα του και να υπάρχει κάποια ήπια παραίνεση στο μέλλον ότι υπάρχει και αυτή η λύση αν θέλει να την ακολουθήσει.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας, είναι συνηθισμένο κάποιος να μην αντιλαμβάνεται το πρόβλημα, λόγω του ότι ακόμα μέσα του δεν το έχει συνειδητοποιήσει. Καλό θα ήταν να αποφεύγονται εκφράσεις όπως: "πρέπει να πας να το κοιτάξεις" "πρέπει να πας σε γιατρό" κτλ. Αντίθετα καλό θα ήταν τις προτάσεις με πρέπει να τις αντικαταστήσετε με θετικές λέξεις. Όπως: "μπράβο που προσπαθείς", "χαίρομαι που το συζητάμε και υπάρχει διάλογος" κλπ.

    Λέτση Αγγελική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καισαριανή

  • Δυστυχώς δεν είναι πολύ εύκολο αυτό που ζητάτε. Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε εσείς κάποιον ειδικό για να πάρετε συμβουλές για τη διαχείριση της συμπεριφοράς του.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η πολλή προσπάθεια να πείσετε τον πάσχοντα ενισχύει την αντίσταση του. Καλό θα ήταν να πάτε εσείς σε ειδικό πρώτα για να συζητήσετε τα κίνητρα του πάσχοντα (1) και να δείτε αν μπορεί να πειστεί ή αν χρειάζεται διαφορετικός τρόπος προσέγγυσης (2). Ένας ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής είναι ο πιο κατάλληλος. Μπορείτε να αποταθείτε σε μένα ή σε άλλο συνάδελφο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Το κάθε άτομο που αρνείται να ζητήσει επαγγελματική βοήθεια ενώ υποφέρει δεν το κάνει επειδή έχει πείσμα ή επειδή δεν θέλει να δεχτεί τη βοήθειά σας. Οι λόγοι συνήθως είναι σύνθετοι, πολυδιάστατοι.

    Η ντροπή της παραδοχής της υπάρχουσας ανάγκης για βοήθεια δεν είναι ασυνήθιστη. Το στίγμα της ψυχικής υγειας είναι δυστυχώς ακόμα μεγαλο .

    Λογικό είναι κάποιος, να φοβάται να δεχτεί ότι χρειάζεται μια επαγγελματική εκτίμηση γιατί πολύ απλά κατά βάθος ξέρει ότι θα ακούσει ότι το πρόβλημα είναι πραγματικό και ότι χρειάζεται αντιμετώπιση. Η αποφυγή του στρεσογόνου παράγοντα που προκαλεί φόβο είναι ένας απόλυτα κατανοητός και συχνός
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Είναι πολλά αυτά που πρέπει να διερευνηθούν έτσι ώστε να μπορέσει κάποιος να σας κατευθύνει για τις επιλογές που υπάρχουν. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η σωματική αλλά και η ψυχική υγεία του πάσχοντος καθώς επίσης και ο βαθμός επικινδυνότητας που υπάρχει, είτε αφορά τον ίδιο ή όχι.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα

  • Δυστυχώς, δεν μπορούμε να αναγκάσουμε έναν να κάνει οτιδήποτε που δεν θέλει.
    Μπορούμε να είμαστε δίπλα του για στήριξη, κ να καθησυχάζουμε πως δεν είναι ούτε ο πρώτος αλλά κ τελευταίος που βιώνει μία δύσκολη περίοδο στη ζωή του. Τέλος, πρέπει να υπενθυμίζουμε πως υπάρχουνε επαγγελματίες ειδικά για τέτοια θέματα που δουλειά τους είναι να παρέχουν βοήθεια ψυχολογική αλλά κ στήριξη.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Σε μια τέτοια περίπτωση, το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι οι οικείοι του να του εκφράσουν πόσο ανησυχούν για την υγεία του. Μπορούν στη συνέχεια η οικείοι του να αναζητήσουν συμβουλευτική ή ομάδες υποστήριξης προς το θέμα που αντιμετωπίζουν. 'Όταν κάποιος δεν αντιλαμβάνεται και δεν αποδέχεται ότι παρουσιάζει κάτι που θεωρείται πρόβλημα, δεν μπορεί και να ενταχθεί ο ίδιος σε θεραπευτικό πρόγραμμα. Καλές γιορτές!

    Φτιάκας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι αν ο ίδιος δεν αποφασίσει να ζητήσει βοήθεια. Μου γράφεται ότι το θεωρεί και προσβολή οπότε η κατάσταση γίνεται πιο δύσκολη. Αν δεν το αποφασίσει ο ίδιος δε θα υπάρχει και αποτέλεσμα στην ψυχοθεραπεία
    Δώστε του χρόνο να το καταλάβει ο ίδιος ότι χρειάζεται βοήθεια. .

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Δεν μπορείτε να τον πείσετε. Μπορείτε σε ορισμένες περιπτώσεις να τον αναγκάσετε. Θα πρέπει να είστε άμεσος συγγενής του ασθενή και ο ασθενής θα πρέπει να δείχνει συμπεριφορές επικίνδυνες για τον ίδιο ή τους άλλους. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείτε να απευθυνθείτε σε εισαγγελέα, ο οποίος μπορεί να εκδώσει απόφαση μεταφοράς του σε ψυχιατρικό νοσοκομείο για εκτίμηση.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα. Τη διάγνωση για τη διπολική διαταραχή που αναφέρετε, την έχει κάνει κάποιος ψυχίατρος?

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει καποια ήδη διαγνωση απο κάποιον ειδικό;
    Αρχικά μπορείτε να επισκευτείτε εσεις τον ειδικό εαν είστε δικό του πρόσωπο για να δείτε πως μπορείτε να τον βοηθησετε. Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική.. Σιγουρα δεν ειναι βοηθητικο να το λετε εφόσον το ιδιο το ατομο είναι αρνητικο..

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν μπορειτε να τον πιεσετε ..μπορειτε να σταθειτε διπλα του με υπομονη και ενσυναισθηση, να τον ακουτε και να του λετε οτι θα ειστε εκει για οσο σας χρειαστει..απλα διπλα του μεχρι να καταλαβει οτι πρεπει να απευθυνθει σε καποιον ειδικο...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Προφανώς και είναι δύσκολο να αποδεχθεί κάποιος ότι αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ψυχολογικής φύσεως, καθώς ο ίδιος αδυνατεί να το διακρίνει... Χρειάζεται υπομονή...!Εάν έχει εντοπίσει και ο ίδιος κάποιες αλλαγές στην συμπεριφορά του, ίσως αποτελεί μια καλή "αφετηρία" για να πειστεί να πάρει μια γνώμη από έναν ειδικό.... Ίσως μια παρότρυνση να επισκεφθεί κάποιον Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, και όχι π.χ. έναν ψυχίατρο, κάμψει τις αντιστάσεις του, και αποτελέσει την απαρχή για την θεραπευτική διαδικασία.

    Μπαμπογλιάν Οχανές - Οβίκ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέος Κόσμος

  • Αν κάποιος δεν δέχεται βοήθεια είναι σχεδόν αδύνατο και να βοηθηθεί. Μερικές φορές είναι βοηθητικό να ζητήσουμε από τον "πάσχοντα" να ξεκινήσουμε μαζί θεραπεία. Χρειάζεται, όμως, εξατομικευμένη αντιμετώπιση, ανάλογα το τι αντιμετωπίζει κανείς.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλημέρα σας! σε κάθε θεραπεία είναι σημαντικό να υπάρχει κίνητρο για αλλαγή και εμπιστοσύνη στο θεραπευτή. Θα μπορουσε να πάει μια φορά σε κάποιον θεραπευτή να δώσει μια ευκαιρία ίσως να, είστε κι εσείς μαζί για να νιώθεις πιο άνετα!

    Ανδρεαδάκη Καλλιόπη

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας.
    Καταρχάς, θα μπορούσατε εσείς να επισκεφτείτε έναν ειδικό, για να συζητήσετε και να διερευνήσετε τους λόγους που αισθάνεστε ότι ο άνθρωπός σας έχει ή όχι διπολική διαταραχή. Χρειάζεται δηλαδή εσείς να ασχοληθείτε και να διερευνήσετε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Ο ειδικός θεράπων θα σας βοηθήσει και θα σας κατευθύνει να οργανώσετε μια ταιριαστή για την περίπτωση του ανθρώπου σας στρατηγική.
    Μια άλλη προσέγγιση θα ήταν η ακόλουθη. Θα μπορούσατε να το αναλάβετε εσείς ως δικό σας θέμα, δυσκολία και ανησυχία. Θα μπορούσατε δηλαδή να του ζητήσετε να επισκεφτεί έναν ειδικό, για να βοηθήσει εσάς και να σας κάνει να αισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Θα πρέπει να συνεννοηθείτε με ένσν ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή με ποιον τρόπο θα μπορούσε να τον συναντήσει, για να εκτιμήσει την κατάστασή του.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν μπορείτε! Θα πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του. Είναι αρκετά προσωπική υπόθεση και για να έχει επιτυχία η διαδικασία αρχικά θα πρέπει να το επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος.

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Δεν μπορείτε εάν δεν θέλει ο ίδιος! Εάν είναι ανήλικος και βλέπετε ότι χρήζει νοσηλεία και είσαστε ο/η κηδεμόνας του, μπορείτε να κάνετε εισαγωγή σε ψυχιατρική κλινική χωρίς την συναίνεση του ιδίου. Στην περίπτωση που τα πράγματα είναι σοβαρά πρέπει να λαμβάνονται άμεσα μέτρα. Η διπολική διαταραχή δεν είναι απλή περίπτωση και χρήζει οπωσδήποτε ψυχιατρική παρακολούθηση με αγωγή. Εάν είναι ενήλικας και είναι πάλι σοβαρά τα πράγματα, υπογράφει η οικογένεια για την εισαγωγή του, ή μόνον εάν υπάρχει μόνον η σύζυγος, η ίδια, κατόπιν συνεννόησης με το ψυχιατρικό τμήμα που θα σας κατευθύνουν.. σε κάθε περίπτωση δεν μπορείτε να πείσετε τον αρνηθέντα π... Διάβασε περισσότερα

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλημέρα, μια άλλη προσέγγιση του πάσχοντα θα μπορούσε να του αναδείξετε πόσο δυσλεθτουργικός καθίσταται από τα συμπτώματα του σε σχέση με το παρελθόν. Έτσι θα σας νιώσει σύμμαχό του καθώς τα συμπτώματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει θα είναι πιο δύσκολο να τα αμφισβητήσει.
    Εξαρτάται βέβαια και την σοβαρότητα των συμπτωμάτων, καθώς μπορεί να έχει διαταραχθεί η αντίληψή του ασθενούς.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για την πιο στοχευμένη διαχείριση του ασθενούς, ώστε να βοηθηθεί και ο ασθενής αλλά και εσείς.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δυστυχώς δε μπορείτε. Ακόμα και να το καταφέρετε, δε θα μπορέσει να δουλέψει μιας και δε το θέλει το ίδιο το άτομο. Καλώς ή κακώς είναι ο πρώτος και βασικός κανόνας, πρέπει το ίδιο το άτομο να ζητήσει βοήθεια

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Η αποδοχή ότι κάποιος έχει πρόβλημα είναι απαραίτητη για το ξεκίνημα κάθε θεραπείας. Αν ο πάσχων αρνείται να το αποδεχτεί , εσείς δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Θα ήταν όμως καλό να πάρετε εσεις βοήθεια για να δείτε πώς μπορείτε να αντιμετωπίσετε την κατάσταση .

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει θέληση από τον ενδιαφερόμενο να δει κάποιον γιατρό. Σε αυτή την περίπτωση ξεκινάμε από ένα πρόβλημα που παραδέχεται και ο ίδιος (πχ πρόβλημα στον ύπνο, στη διάθεσή, στο άγχος) ώστε να δεχτεί να επισκεφτεί τον ειδικό.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να ξεκινήσει συμβουλευτικές συνεδρίες η οικογένεια/σύντροφος για τη διαχείριση της κατάσταση. Με αυτό τον τρόπο μπορεί σιγά σιγά το άτομο που αντιμετωπίζει προβλήματα να πειστεί να αρχίσει θεραπεία.

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Δυστυχώς αν ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει , δύσκολα μπορεί να τον μεταπείσει κάποιος. Το μόνο βοηθητικό είναι κάποιες συνεδρίες συμβουλευτικού τύπου για εσάς για το πώς να χειρίζεστε την κατάσταση αυτού του ανθρωπου

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, η θεραπευτική σύνδεση δομείται από την από κοινού επιθυμία και προσπάθεια θεραπευτή -θεραπευόμενου κατά την διαδικασία. Η άρνηση κάποιου να παρακολουθήσει κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και η μη αποδοχή μιας πιθανής δυσλειτουργίας που μπορεί να αντιμετωπίζει αποτελεί προσωπική ευθύνη και ανάγκη του καθενός ξεχωριστά. Η αναγνώριση μιας πιθανής δυσκολίας και η προσωπική επιθυμία για να ξεκινήσει κανείς μια ψυχοθεραπεία αποτελεί ίδια μέρος της διαδικασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν το αντιλαμβάνεται είναι πολύ δύσκολο να πειστεί. Ίσως να το επικοινωνήσετε σαν μια δική σας ανάγκη, σαν χατίρι προς εσάς. Και ταυτόχρονα να πείτε πως κι εσείς χρειάζεστε βοήθεια για δικά σας ζητήματα ώστε να μην έχει μόνο ο άλλος τη ταμπέλα του ασθενή. Έχει να κάνει με τη ταυτότητα του ατόμου αλλά και με το πως επικοινωνείτε μαζί του. Αλλάζοντας το τρόπο που το αντιμετωπίζετε ίσως μετατοπιστεί κι εκείνος και δεχτεί μια επίσκεψη στο γιατρό. Μπορεί να μην θέλει τη ταμπέλα του αρρώστου άρα αλλάξτε αυτο σε πρώτη φάση. Παρουσιάστε το σαν κάτι πολύ πιο ελαφρύ, σαν μια απλή επίσκεψη ρουτίνας. Μπορεί επίσης να φοβάται τη διάγνωση. Όποτε εκεί θ... Διάβασε περισσότερα

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Δυστυχώς θα πρέπει να αντιληφθεί ο ίδιος τη σοβαρότητα της κατάστασης και τις επιπτώσεις των συμπτωμάτων του στη ζωή του αλλά και στη ζωή των άλλων. Ωστόσο αν εσείς πηγαίνατε σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο και σε συννενόηση μαζί του, θα μπορούσατε να πείτε στον πάσχοντα ότι ο ψυχολόγος- ψυχίατρος ζητά μια συνάντηση μαζί του που θα βοηθήσει να κατανοήσει το δικό σας πρόβλημα καλύτερα. Από κει και έπειτα με την ελπίδα ότι θα αντιληφθεί κάποια πράγματα κατά τη συνεδρία ελπίζουμε να συνεχισει

    Χατζέλη Όλγα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μία από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις να απαντηθούν. Αρχικά θα ήθελα να στρέψω τη προσοχή προς το μέρος σας. Αναμφισβήτητα, όταν κάποιος πάσχει από μία ψυχική νόσο, αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό από τους ανθρώπους γύρω του, κυρίως μέσω της πτώσης στη φυσιολογική του λειτουργικότητα και την αρμονική του συσχέτιση με τους άλλους ανθρώπους. Θεωρώ λοιπόν χρέος μου, και δεδομένου του παρόντος τρόπου επικοινωνίας, να σας επιστήσω τη προσοχή στο αν όντως υπάρχει μία τέτοια πτώση, ώστε να μην οδηγηθεί το άτομο σε έναν δρόμο που θα του κάνει περισσότερο κακό απ' ό,τι καλό. Υποθέτω πως αυτό που ρωτάω είναι αν όντως πιστεύετε ότι ο πάσχοντας όντως πάσχ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Δεν μπορείτε, το μόνο που μπορείτε να του πείτε είναι το τι θα έλεγε αν έβλεπε κάποιο άλλο άτομο να συμπεριφερεται όπως ο πάσχων (υποθέτω ότι υπάρχουν θέματα συμεπριφορας).

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γεια σας. Αν αναφέρεστε σε θέμα ψυχικής υγείας, θα πρότεινα να μην ασκήσετε πίεση (με εξαίρεση το άτομο να κινδυνεύει) Θα εξηγήσετε πως όπως πάμε στο γιατρό αν έχει κάποιο πρόβλημα το σώμα μας, αντίστοιχα κάνουμε και για την ψυχολογία μας. Αποφύγετε να πείτε «ψυχική υγεία». Πείτε πως δεν χρειάζεται να υποφέρει ενώ μπορεί να λάβει βοήθεια και πως δεν σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικός ή κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει αν μιλάμε για ενήλικα , καλό θα είναι να θέλει να λάβει βοήθεια . Σας εύχομαι να λάβετε βοήθεια και να έχετε καλές γιορτές . Στη διάθεση σας.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Δύσκολο. Δεν μπορεί να δει τα πράγματα που βλέπετε εσείς. Οι άνθρωποι που είναι έτσι , είναι τρομερά επίμονοι στην άποψή τους. Ουσιαστικά πρόκειται για άμυνα, γι αυτό και είναι τόσο επίμονο. Ο μόνος τρόπος, που ίσως να κάνει κάτι, θα είναι αν του πείτε ότι ο ίδιος έχει αγωνία και άγχος, και ότι ο γιατρός θα τον βοηθήσει να υποφέρει λιγότερο από αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπερα σας.Χωρις να ξερω λεπτομερειες σχετικα με το προβλημα του πασχοντα ,θα πρεπει να καταγραψετε τί σας κανει εντυπωση στη συμπεριφορα του...τί σάς ανησυχει...και να δειτε καποιον ειδικο απο κοντα προκειμενου να τα επικοινωνησετε και βεβαιως να σάς καθοδηγησει.Παντα υπαρχει τροπος να βρεθει ο σωστος τροπος προσεγγισης του πασχοντα.Σας ευχαριστω θερμα!!

    Λυκουρέντζου Χρυσάνθη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα. Είναι ιδιαίτερα δύσκολο να λάβει κάποιος ουσιαστική βοήθεια εάν πρώτα δεν το θελήσει ο ίδιος. Στην δική σασ περίπτωση καλό θα ήταν να του εξηγήσετε την δική σας πλευρά και πως τα δικά του συμπτώματα επιρεάζουν εσάς. Επικεντρωθείτε στα δικά σας συναισθήματα, στην δική σας ανησυχία, αποφεύγοντας να του δημιουργείτε την εντύπωση ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Έναν πιο πιεστικό τρόπο θα τον εκλάβει σαν επίθεση και θα τον απορρίψει.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Δυστυχώς εάν δεν το αντιλαμβάνεται μόνος του κάποιος άνθρωπος πως χρειάζεται την βοήθεια κάποιου ειδικού δεν μπορείτε να προβείτε σε κάποια πράξη για να αλλάξετε την άποψη που έχει. Μπορείτε μέσω ενεργητικής ακρόασης να ακούσετε και να κατανοήσετε τους λόγους που δεν θέλει να πάει για να μπορέστε να είστε σε θέση να κατανοήσετε όσο περισσότερο γίνεται και την δική του πλευρά. Η υπερβολική πίεση στην πλειοψηφία των περιπτόσεων μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα και ο άνθρωπος να μην θελήσει ποτέ να επισκεφτεί κάποιον ειδικό.
    Με εκτίμηση,
    Mind Esti team.

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • Δυσκολη η θέση σας. Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε πολλά. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάλετε τα δικα σας όρια για να προστατέψετε εσάς. Να βάλετε όρια χρόνου και εγγύτητας με αυτό το άτομο...και να πάρετε αποστάσεις σιγά σιγά. Εάν πάσχει από διπολική διαταραχή και δεν παρακολουθείται από γιατρο, υπάρχει κίνδυνος ψυχωσικου επεισοδίου οπότε εκεί υπάρχει εισαγγελική παρεμβαση, ή κλήση αστυνομίας ή/ και νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική..... Εάν μπορείτε να του εξηγήσετε την πιθανή έκβαση της κατάστασης του..

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Είναι πολύ δύσκολο να τον πείσετε ειδικά αν είναι στη φάση της μανίας/υπομανίας. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να δείτε έναν ειδικό με τον οποίο μπορείτε να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας και να σας κατευθύνει στο πως να διαχειριστείτε τον άνθρωπο και τις συμπεριφορές του.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας!
    Αναλόγως της σοβαρότητας του προβλήματος μπορείτε να δοκιμάσετε να πείσετε το άτομο που χρειάζεται θεραπεία λέγοντας,
    για παράδειγμα, "ακόμα και το αυτοκίνητο χρειάζεται σέρβις"!
    Αν το άτομο δεν Έχει καθόλου συναίσθηση (συνήθως στις ψυχώσεις!) μετά απο συνεννόηση με τον ειδικό, κινείτε την διαδικασία αναγκαστικής νοσηλείας!
    Υπάρχει και μια τρίτη περίπτωση που συνδέεται με κακοποίηση, ενδοοικογενειακή βια, χρήση ουσιών, κλπ. Σε αυτή την περίπτωση δεν χάνουμε τον χρόνο μας προσπαθώντας να πείσουμε τον πάσχοντα!
    Ο γενικός κανόνας είναι:
    Το ραντεβού με τον ειδικό το κλείνει αυτός που έχει συναίσθηση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω