• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/12/2023

Καλησπέρα και πάλι έχω ξανα γράψει και με βοηθησατε αρκετά.Για να σας ενημερώσω,έχω κάνει παθολογικές εξετάσεις και ολα δείχνουν μια χαρά και πριν 3 μήνες σχεδόν έκανα εξετάσεις σε ΩΡΛ,Καρδιολόγο κ.λ.π,όπως και εμβόλια για τυχόν μικρόβια.Καθως οι ζαλάδες,ταχυπαλμίες, πονοκεφάλους, πόνοι στο στήθος, δυσκολία στην αναπνοή,ζεσταινομαι σε άκυρες στιγμές υπερβολικά και νιώθω περίεργα κ.α.Οπως και το άγχος και ο φόβος άρχισαν μετά από μια ξαφνική ζαλάδα που είχα.Δεν ξέρω αν φταίει το ότι μου λείπει η σχέση μου που ήμασταν όλη μέρα μαζί και μ έπεσε κάπως βάρη πάντως έχω αρχίσει να φοβάμαι ολο και περισσότερο.Σε κάποια φάση είχα και αϋπνίες,τι να κανω δεν ξέρω,όλη μέρα ειμαι μέσα στο σπίτι δεν βγαίνω καθόλου και σε άκυρες φάσεις με πιάνουν κάτι ζαλάδες έντονες και ένα αίσθημα σαν να παθαίνω κάτι.Πραγματικα χρειάζομαι βοήθεια και προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό που έχω είναι διαταραχες άγχους ή αν έχω κάτι άλλο,θέλω να γυρίσω στην καθημερινοτητα μου💔

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή μου είσαι μια χαρά από υγεία ! Είναι φυσιολογικό να νιώθεις άγχος , μετά από κάποια αλλαγή. Κάθε αλλαγή είναι δύσκολη , όμως είναι και μια νέα αρχή. Θα πρέπει να πάρεις το χρόνο σου και να ηρεμήσεις. Δεν είναι χρήσιμο να υπεραναλύεις και να συγκρίνεις καταστάσεις. Πάρε τη ζωή στα χέρια σου , πίστεψε στον εαυτό σου, είσαι δυνατή. Αν χρειαστείς κάποια μικρή βοήθεια μπορε΄΄ις να αποτανθείς σε κάποιον ειδικό. Ζήσε τι στιγμή, χωρίς άλλες σκέψεις!

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα σας,
    Δεν μπορώ να κάνω διάγνωση από μια περιγραφή και δεν θέλω να σας πω πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν. Αφού ολοκληρώσατε τις ιατρικές εξετάσεις και όλα ευτυχώς δείχνουν καλά, είναι σημαντικό να στρέψετε το βλέμμα σας προς τα μέσα. Τα συμπτώματα έρχονται πάντα για να μας ''ξυπνήσουν'' από έναν λήθαργο. Σίγουρα τα εξωτερικά ερεθίσματα, αναζωπυρώνουν κάποια βαθύτερα στοιχεία του χαρακτήρα. Μόνο αν έρθετε σε επαφή με αυτά και να επεξεργαστείτε, θα αλλάξετε ριζικά την ζωή σας. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή δύναμη!!

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα για να πάρετε τις απαντήσεις που χρειάζεστε θα πρέπει να συνεργαστείτε με έναν/μια ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ενδεχομένως να είναι άγχος σε συνδυασμό με πανικό χρειάζεται αξιολόγηση εκτίμηση και έναρξη ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Η θεραπευτική δουλειά θα σας βοηθήσει σε όλα αυτά τα ερωτήματα! Το σώμα μας μας δείχνει συνεχώς τι χρειαζόμαστε και βιολογικά και ψυχολογικά! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Φαίνεται ότι είναι αγχώδης διαταραχή. Πρέπει να μιλήσετε άμεσα με ειδικό.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Μάλλον φταίει και το ότι χάσατε τη σχέση σας και το γεγονός ότι κάθεστε μέσα και σκέφτεστε συνεχώς αυτά που σας αγχωνουν. Καλό θα είναι να βρείτε μια δραστηριότητα να κάνετε μέσα στη μέρα και αν είναι δυνατό και μια εργασία, ώστε να μην κάθεστε μέσα στο σπίτι.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας! Το ταξίδι της επίλυσης των συμπτωμάτων του σώματός, είναι κάτι που απασχολεί αρκετά και σχεδόν συνεχώς. Ωστόσο πολλές φορές όλα αυτά μπορεί να είναι οι απόρροιες των εσωτερικών ζητημάτων των σκέψεων που σκάνε πάνω στο φυσικό σώμα. Μπορεί να βρίσκεστε σε κρίση, όπου σαφώς και είναι επώδυνη, αλλά η κρίση μπορεί να σημαίνει ότι είναι η ώρα για εσωτερικές αλλαγές που μετέπειτα θα φέρουν και εξωτερικές αλλαγές. Σίγουρα η δομική για μια συνεδρία συμβουλευτικής ψυχοθεραπείας, μπορεί να σας δώσει ορισμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις σας. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γεια σας, μια ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε το αίτιο αυτής της κατάστασης.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Είναι αγχώδεις διαταραχές , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας μπείτε σε θεραπεία για να ξαναβρείτε τον εαυτό σας ! Και να σταματήσει η αρρωστοφοβια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, όπως αναφερατε οι εξετάσεις βγήκαν καλές οποτε δεν είναι κάτι παθολογικό. Θα πρότεινα ψυχοθεραπεία καθώς θα δείτε άμεσα αποτελέσματα και θα γυρίσετε στην καθημερινότητα σας. Καταλαβαίνω ότι τον τελευταίο καιρό έχουν συμβεί αλλαγές στη ζωή σας καθώς τελείωσε μια σχέση που είχατε. Στην ψυχοθεραπεία θα δοθεί ο κατάλληλος χρόνος για να εκφραστείτε ελεύθερα και να μπουν σε μια τάξη όλα όσα σκέφτεστε.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • απαρνείστε υποσυνείδητα την σύνδεση με τη ζωή, βιώνεται μια διαρκή θλίψη ένα συνεχές πένθος για την απώλεια, εσείς επιλέγετε τι θέλετε να κάνετε κ πως να ζείτε .... πορεία στην φθορά και την εξασθένηση ή πορεία στην με αγάπη στην ζωή και την έρευνα για καινούριες όμορφες εμπειρίες .....

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • περιγράφετε μια αγχώδη κατάσταση, για την οποία καλό θα είναι να πάρετε βοήθεια ώστε να την ξεπεράσετε και οι δυσκολίες της ζωής που αναπόφευκτα προκύπτουν να μην σας ρίχνους έτσι

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω .Ο καλύτερος τρόπος για να επιστρέψετε στην καθημερινότητα είναι η ψυχοθεραπεία. Μου ακούγεται σαν συμπτωματολογία πανικού μαζί με υποχονδρίαση. Συμβουλεύω να μην γκουγκλάρετε πολύ σχετικά …Εάν δεν λάβετε σωστή θεραπεία υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψει. Τι να το περιμένετε να περάσει από μόνο του είναι κάτι μάλλον καθόλου ρεαλιστικό. Οι σχέσεις , ναι επηρεάζουν πολύ την ψυχολογία μας. Επικοινωνήστε μαζί μου , θα χαρώ να βοηθήσω και ξέρω ότι μπορώ ! Τον βαθμό θα τον δούμε στην πορεία . Καλές γιορτές! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Φαίνεται ότι προσπάθησες πολλά για να βρεις την αιτία αυτών των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζεις. Έχεις πραγματοποιήσει εξετάσεις και έχεις λάβει αρνητικά αποτελέσματα σε ό,τι αφορά την υγεία σου. Αυτά που βιώνεις μπορεί να είναι συμπτώματα άγχους ή μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο πίσω από αυτά. Παίζει ρόλο η απώλεια της σχέσης σου και το ότι νιώθεις περισσότερη ένταση τώρα που είσαι μόνος σου. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις αυτά τα συναισθήματα. Αντιλαμβάνεσαι την ανάγκη για βοήθεια, και αυτό είναι ένα θετικό βήμα. Μπορεί να είναι καλή ιδέα να συνεργαστείς με έναν ειδικό ψυχολόγο ή θεραπευτή που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και να αντιμετωπίσει... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια