• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/04/2024

Έχω ένα συνεχές πόνο στο στομάχι έχω κάνει όλες τις εξέτασες αξονική υπέροχο 3 γρασκοπεσες 15 γενικές εξετάσεις όλα φυσιολογικά αλλά έχω παθολογικό αχγος

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν αναγνωρίζετε πως το άγχος σας είναι παθολογικό επισκεφθείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Το παθολογικό άγχος, όπως αναφέρετε την κατάσταση σας, χρειάζεται κατάλληλη αξιολόγηση από ψυχίατρο και κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή - και επιπρόσθετα ψυχοθεραπεία. Τολμήστε το.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η αγχώδης διαταραχή χτυπάει το στομάχι με γαστριτιδες , φυσιολογικό, να μάθετε να ηρεμειτε το σώμα σας μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Επίσης ακούγεται οι πόνοι να έχουν και ψυχοπαθολογικα αίτια. Έχετε σκεφτεί να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να αποβάλλεται κάπως το άγχος σας ? Θα βοηθούσε και στην ανακούφιση των συμπτωμάτων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα με τον πόνο στο στομάχι. Αν και οι εξετάσεις δείχνουν ότι σωματικά είσαι καλά, η σωματική σου και ψυχική σου υγεία είναι συνδεδεμένες, και ο πόνος στο στομάχι μπορεί να είναι ένδειξη του αγχούς σου.
    Σαν ψυχοθεραπεύτρια, συνιστώ να αναζητήσεις υποστήριξη από ειδικό, που μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος σου. Επίσης, είναι σημαντικό να μάθεις τρόπους να χαλαρώνεις και να αντιμετωπίζεις το άγχος στην καθημερινότητά σου.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια. Ο πόνος στο στομάχι και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν σοβαρά την ποιότητα ζωής σου, αλλά υπάρχουν τρόποι για να τα διαχειριστείς και να βελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Γειά σας, η σωματοποίηση του άγχους μπορεί να αφορά εγκλωβισμένα και καταπιεσμένα συναισθήματα και σκέψεις που δεν εκφράζονται. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να λειτουργήσει ως μέσο για να διερευνήσετε το άγχος που αναφέρετε και να το αντιμετωπίσετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Με βάση την περιγραφή των συμπτωμάτων και των εξετάσεων που έχετε κάνει, φαίνεται πως η φυσική σας κατάσταση είναι καλή και δεν έχετε κάποια οργανική αιτία για τον πόνο που αισθάνεστε.
    Ως ψυχολόγος, θα ήθελα να προσεγγίσω το ζήτημά σας από την ψυχολογική σκοπιά, εξετάζοντας τον τρόπο που το σώμα και η ψυχολογία σας αλληλοεπιδρούν. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι υπάρχει στενή σχέση μεταξύ του σώματος και της ψυχικής μας κατάστασης. Συχνά, ο σωματικός πόνος μπορεί να είναι μια έκφραση εσωτερικών ψυχολογικών ή συναισθηματικών πόνων.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να εξερευνήσετε κατά π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής