• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 17/04/2024

Καλησπέρα,είμαι 17 χρόνων και έχω ΓΑΔ σχεδόν μισό χρόνο αν και νιώθω πως το είχα από πάντα γτ σε όσες φάσεις τις ζωής μ κ να με θυμηθώ πάντα αγχωνομουν για κάτι κ γενικότερα κ από μικρή ηλικία.Τελος πάντων για να μπω στο θέμα,σχεδόν 1μηνα πριν άρχισα να έχω πόνους στην αριστερή πλευρά τ στήθους,σφίξιμο στο σαγόνι,δυσπνοια, κάψιμο στο στήθος κλπ,πήγα στο νοσοκομείο έκανα αιματολογικες,καρδιογραφημα κ ακτινογραφία στον θώρακα και μου είπαν ότι δν βλέπουν κάτι οξύ που να τους ανησυχεί κ ότι οι εξετάσεις βγήκαν Καλές μετά από αυτό άρχισα να νιώθω κάπως καλύτερα κ ο πόνος σιγά σιγά έφευγε αλλά όχι εντελώς με έπιανε κάποιες φορές ακόμα αλλά δν ανησυχούσα γτ στο νοσοκομείο μ είχαν πει να περπατάω κλπ γτ δν περπατούσα για αρκετούς μήνες κ πήγαινα μόνο τουαλέτα,τέλος πάντων είχε σταματήσει ο συχνός πόνος όπως είπα αλλα όχι εντελώς,άρχισα να περπατάω σιγά σιγά όχι μεγάλες διαδρομές αλλά ένιωθα περήφανη π έκανα σιγά σιγά βήματα μέχρι π πριν 1.5 εβδομάδα με ξανά έπιασε ο έντονος πόνος στην καρδιά κλπ την επόμενη μέρα (την προηγούμενη έκλαιγα για τον θάνατο) κ λέω όχι πάλι.Ακομα κ τώρα πονάω κ όλο γίνεται κ πιο συχνός πάλι ο πόνος και μερικές φορές με πονάει κ στην μασχάλη στο πλάι κ στο αριστερό στήθος (ποτέ δν με πονάει στην μέση,πάντα με πιάνει πόνος στην αριστερή πλευρά τ στήθους)όταν με πιάνει αρχίζω να αγχώνομαι κ να πανικοβαλομαι πως θα πεθάνω ή το οτιδήποτε ορισμένες φορές ο πόνος αυτός φεύγει μετά από λίγη ώρα ή κρατάει πολύ.Το ερώτημα μου είναι αν είναι σύμπτωμα άγχους ή κατάθλιψης ή αν εκδηλώνεται τώρα που άρχισα να ηρεμώ κ να μην είμαι όλη μέρα αγχωμένη.Φοβαμαι πολύ μην είναι πρόβλημα με την καρδιά παρόλο π δν έδειξαν κάτι τέτοιο οι εξετάσεις😔.Ευχαριστώ που με ακούσατε🎀💖

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον οι κλινικές σας εξετάσεις δεν δείχνουν σωματικό πρόβλημα είναι ορθό να αποδώσουμε τα συμπτώματά σας σε ψυχολογικό ζήτημα. Πιθανότητα είναι σωματοποιημένος πόνος (υστερικής φύσεως). Επισκεφθείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό που βιώνεις. Ενώ αναγνωρίζεις ότι γενικά είσαι αγχώδες άτομο, κάποια στιγμή αυτό το άγχος άρχισε να συνοδεύεται από δυσάρεστα σωματικά συμπτώματα, τα οποία με τη σειρά τους σαν να ενίσχυσαν το άγχος που ήδη υπήρχε. Οι φυσιολογικές σου εξετάσεις κάπως σε ηρέμησαν για κάποιο διάστημα, ωστόσο τελευταία παρατηρείς να επιστρέφουν σταδιακά, και αυτή τη φορά να συνοδεύονται από πανικό, ταραχή, φόβο θανάτου, και ανησυχία ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη καρδιά σου. Αναρωτιέσαι αν όλα αυτά αποτελούν συμπτώματα άγχους ή κατάθλιψης.

    Για μένα, το άγχος φαίνεται καθαρά. Με κάποιο τρόπο το λες και από μόνη σου. Ανεξάρτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημερα σας. Ισως σε συνεργασια με εναν ειδικο να μετριασετε τις ψυχολογικες και σωματικες αντιδρασεις.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να είναι σύμπτωμα άγχους, κατάθλιψης ή ακόμα και σωματικής αντίδρασης σε έντονο άγχος. Είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν ειδικό υγείας για να εξετάσει την κατάστασή σας και να λάβετε την κατάλληλη βοήθεια και υποστήριξη. Είναι πολύ καλό που πήγατε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, αλλά η συνέχιση της επικοινωνίας με ειδικούς μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια και υποστήριξη από τους γονείς σας, να του εξηγήσετε τις ανησυχίες σας.
    Μαζί, μπορείτε να βρείτε τον καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Τα άτομα που βιώνουν υψηλά επίπεδα στρες ή άγχους μπορούν να αναπτύξουν σωματικά συμπτώματα όπως πόνους στο στήθος, δυσκολία στην αναπνοή και μυϊκούς πόνους, ακόμα και όταν δεν υπάρχει κάποια οργανική πάθηση.
    Η άσκηση, όπως το περπάτημα που έχετε ήδη αναφέρει, είναι μια εξαίρετη μέθοδος για τη μείωση του στρες και τη βελτίωση της ψυχικής διάθεσης. Η δραστηριότητα αυτή συμβάλλει στην απελευθέρωση ενδορφινών, οι οποίες έχουν αναλγητική δράση και δίνουν ένα αίσθημα ευεξίας.
    Τα συμπτώματα που περιγράψατε μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και την κατάθλιψη, ειδικά αν παρατηρούνται βελτιώσεις σε περιόδους μειωμένου στρες. Στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς πολύ δύσκολα τον τελευταίο καιρό με αυτό που έχει συμβεί. Από την στιγμή που οι εξετάσεις βγήκαν καλές μπορούμε να αποκλείσουμε το παθολογικο κομμάτι. Οι ψυχογενεις πόνοι πολλές φορές μας μπερδεύουν είναι η αλήθεια καθώς μπορούν να μιμηθούν και πάρα πάρα πολλές αρρώστιες. Για να ηρέμησε ο πόνος με την καθησυχάση απι τους γιατρούς είναι ένα στοιχείο για να μας υποστηρίξει ότι είναι ψυχοσωματικο.

    Πιστεύω η βοήθεια από έναν ψυχολόγο θα βοηθούσε πολύ να χαλαρώσετε και να μειώσετε το σύμπτωμα κατά πολύ

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Φαίνεται να είναι έντονο άγχος, μιλήστε με τον ψυχίατρό σας να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός