• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/07/2023

Γεια σας! Είμαι διαγνωσμένη από ειδικό ψυχίατρο με αγχώδης διαταραχή. Έχω ξεκινήσει φαρμακευτική αγωγή εδώ κ λίγες μέρες. Φοβάμαι όμως πολύ μήπως και δεν μπορέσω να το ξεπεράσω όλο αυτό. Φοβάμαι την καθημερινή σκέψη πως θα τρελαθω. Ή μήπως κάτι πάει «λάθος» και τρελαθω. Ψυχοθεραπεία θα ξεκινήσω τον Σεπτέμβρη. Αλλά μέχρι τότε θα καλυτερέψω με την φαρμακευτική αγωγή; Θα πάνε όλα καλά; Δεν ξέρω έχω αμφιβολίες για τα πάντα.

20 ειδικοί απάντησαν

  • Σχετικά με τις αμφιβολίες, τις ανησυχίες και τις σκέψεις που έχετε για την διάγνωση, θα μπορέσετε να τις αντιμετωπίσετε ικανοποιητικότερα και πιο λειτουργικά όταν θα κάνετε παράλληλα και έναρξη της ψυχοθεραπείας που έχετε αποφασίσει. Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την αγωγή που λαμβάνεται θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήστε με τον γιατρό σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Είναι λογικό να έχεις αμφιβολίες γιατί βρίσκεσαι σε μία δύσκολη κατάσταση η κρίση πανικού αναμφίβολα είναι πολύ δύσκολη στη διαχείριση της και κάνει το άτομο να νιώθει πολύ άσχημα. Όμως θέλω να ξέρεις ότι όλο αυτό θα περάσει δεν θα συνεχίσεις για πάντα τη φαρμακευτική αγωγή. Θέλω σε παρακαλώ να μιλήσεις στην προσωπική σου θεραπεία και όλα θα πάνε καλά.. Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.

    Φιλικά,
    Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Αυτούς τους φόβους που σας βασανίζουν τώρα πρέπει να τους συζητήσετε, τώρα που σας απασχολούν θα δουλέψει η θεραπεία!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλά θα πάνε. Μιλείστε πάλι και με τον ψυχίατρό σας αν χρειασθεί.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καταλαβαίνω πως νιώθετε ανήσυχη και φοβάστε για την αντιμετώπιση της αγχώδους διαταραχής. Είναι συνηθισμένο να αισθάνεται αμφιβολίες και ανησυχίες στην αρχή της θεραπείας. Ωστόσο, η φαρμακευτική αγωγή και η ψυχοθεραπεία μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε και να ξεπεράσετε την αγχώδη διαταραχή.

    Οι φαρμακευτικές αγωγές χρειάζονται κάποιο χρονικό διάστημα για να αρχίσουν να έχουν πλήρη αποτελέσματα. Συνήθως, απαιτείται χρόνος για να ρυθμιστούν οι φάρμακα στον οργανισμό σας και να επιτευχθεί η μέγιστη αποτελεσματικότητά τους. Είναι σημαντικό να είστε υπομονετική κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας. Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Γεια σας,
    Η φαρμακευτική αγωγή θα σας βοηθήσει σίγουρα. Αν τυχόν αντιμετωπίσετε κάποια παρενέργεια με τα φάρμακα, είναι απαραίτητο να επικοινωνήσετε με τον ψυχίατρο, για να έχει γνώση για όσα συμβαίνουν και να σας κατευθύνει αναλόγως. Από κει και πέρα, για να δείτε μια ριζική αλλαγή στη ζωή σας, είναι σημαντικό να δουλέψετε με τον εαυτό σας, κάνοντας παράλληλα ψυχοθεραπεία. Αν συνδυαστούν όλα αυτά κατάλληλα, πιστεύω ότι θα δείτε σημαντικές αλλαγές στη ζωή σας.

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Η φαρμακευτική αγωγή είναι μια προσωρινή λύση και σίγουρα θα δείτε διαφορά. Όμως, για να έχετε σίγουρα αποτελέσματα και μόνιμα σας προτείνω την ψυχοθεραπεία. Με τον κατάλληλο ειδικό δεν έχετε να φοβάστε τίποτα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η φαρμακευτική αγωγή θα βοηθήσει κάπως. Η ψυχοθεραπεία που θα κάνετε είναι ουσιαστικά η πιο σωστή κίνηση για να αντιμετωπίσετε εκείνα που σας προκαλούν αυτά τα συμπτώματα άγχους

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η φαρμακευτική αγωγή θα βοηθήσει χρειάζετε 15-20 μέρες για να έχετε αποτελέσματα όμως η ψυχοθεραπευτική διαδικασία και η υποστήριξη είναι αυτό που θα κάνει την πολύ δουλειά, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Σιγουρα η ψυχοθεραπεια θα ειναι καθοριστικής σημασιας για να γίνει πιο κατανοητο τα συμπτωματα του αγχους και η διαχειριση του. Στη θεση σας θα επιδιωκα κατι νωριτερα απο σεπτεμβρη ισως και διαδυκτιακα. Τα φαρμακα αυτονπου θα κανουν ειναι να καταστείλουν την ενταση αλλα δε λύνουν την αιτία…

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Τι σημαίνει να τρελαθώ; δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν αναφέρεστε, όπως υποθέτω, σε ψυχικές νόσους πχ σχιζοφρένεια κτλ, αυτές είναι ασθένειες εκ γενετής. Δεν παθαίνει κάποιος σχιζοφρένεια ξαφνικά, χωρίς προτερα συμπτώματα. Οπότε αυτό να μην το σκέφτεστε. Δεν αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει κάτι να πάει "λάθος". Εφόσον διαγνωστηκατε με αγχώδη διαταραχή, αυτό έχετε. Δεν γίνεται εγκλεισμός σε ψυχιατρική κλινική λόγω αγχώδους διαταραχής, εάν αυτό φοβάστε. Τα φάρμακα τα παίρνετε ακριβώς για να γίνετε καλύτερα. Αλλιώς δεν θα σας τα έδιναν. Εμπιστευτείτε το γιατρό σας. Τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα χρειάζονται περίπου 25 μέρες για να δράσουν. Οπότε ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Νομίζω πως ψυχοθεραπεία πρέπει να ξεκινήσετε συγχρόνως με τα φάρμακα, τα φάρμακα θα σας βοηθήσουν, θέλουν λίγο χρόνο να δράσουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω πόσο τρομαχτικό μπορεί να είναι να βιώνετε διαρκώς μία αμφιβολία για το άν είστε οκ, αν θα χάσετε το μυαλό σας κτλ.Είναι απόλυτα φυσιολογικό που έχετε αμφιβολίες και ανασφάλεια, είναι μία πολύ ιδιαίτερη κατάσταση η αγχώδη διαταραχή.
    Ωστόσο, δεν είναι 'ανίατη' κατάσταση. Με την κατάλληλη θεραπεία (φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία) μπορεί το άτομο να μάθει να διαχειρίζεται την στρεσογόνα συνθήκη και να καταφέρει να προχωρήσει στη ζωή του.
    Όσον αφορά το ερώτημά σας, συνήθως η φαρμακευτική αγωγή έχει καλή πρόγνωση στις αγχώδεις διαταραχές,απλά πρέπει να δώσετε λίγο χρόνο για να δείτε αποτέλεσμα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Μέχρι τότε η αγωγή θα έχει λειτουργήσει και τα επίπεδα άγχους θα χαμηλώσουν. Εννοείται πως θα μπορέσετε να το ξεπεράσετε εφόσον θα μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας η οποία είναι απαραίτητη.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή φίλη συνήθως τα φάρμακα που χορηγούν οι γιατροί είναι αποτελεσματικά, χρειάζεται όμως κάποιος χρόνος για να δείξουν την δράση τους και χρειάζεται να ρυθμίζονται μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη φαρμακευτική δοσολογία. Φροντίστε να ξαναδείτε τον ψυχίατρο στην ημερομηνία που σας έχει ορίσει (συνήθως σε ένα μήνα από την πρώτη επίσκεψη) και είναι σίγουρο ότι μαζί και με την ψυχοθεραπεία θα βελτιωθεί η κατάσταση σας σε βαθμό που θα είστε ικανοποιημένη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Και με την αγωγή και με την ψυχοθεραπεία θα πάνε όλα καλά.
    Σε αυτό θα βοηθήσετε και εσείς τον εαυτό σας, ενεργώντας και κάνοντας πράγματα που θα σας βοηθήσουν να μη μείνετε στάσιμη και ανενεργή.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Τα υψηλά επίπεδα άγχους συχνά επιφέρουν φόβους ότι κανείς θα «τρελαθεί» και εντείνουν σκέψεις καταστροφολογίας (όπως ακραία σενάρια ότι θα συμβεί το χειρότερο). Μόλις αρχίσει να πέφτει το άγχος μέσω της φαρμακευτικής αγωγής ή/και της ψυχοθεραπείας, ανάλογη πορεία θα τραβήξουν και οι φόβοι περί «τρέλας» και καταστροφολογίας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας,
    Η φαρμακευτική αγωγή θα σας βοηθήσει, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτή. Ουσιαστικά το φάρμακο έρχεται και «μειώνει» την ένταση των συμπτωμάτων έτσι ώστε η ψυχοθεραπεία να μπορέσει να σας προσφέρει τα εφόδια να διαχειριστείτε και να αντιμετωπίσετε την διαταραχή.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας. Ακούω φόβο, ακούω άγχος. Για το τί θα γίνει, για το μέλλον, για το αν θα πάνε όλα καλά, για το αν τελικά θα σας βοηθήσει η φαρμακευτική αγωγή... Πολλά ερωτήματα. Λέτε ότι έχετε αμφιβολίες για τα πάντα. Εγώ θα πω ότι αυτός είναι και ο λόγος που εξ' αρχής ξεκινήσατε τη φαρμακευτική αγωγή, σωστά; Εμπιστευτείτε την, δώστε της χρόνο. Παράλληλα αναζητήστε βοήθεια από τα κοντινά σας πρόσωπα στη δύσκολη αυτή περίοδο.

    Το κύριο ερώτημα που προσωπικά με απασχολεί, είναι ότι ενώ φαίνεται να έχετε τόση μεγάλη ανάγκη από ψυχοθεραπεία, ποιος είναι ο λόγος να τη καθυστερείτε μέχρι τον Σεπτέμβρη; Μπορώ να σκεφτώ αρκετούς λόγους, ωσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Όλα αυτά: "Φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να το ξεπεράσω όλο αυτό. Φοβάμαι την καθημερινή σκέψη πως θα τρελαθω. Ή μήπως κάτι πάει «λάθος» και τρελαθω"
    "έχω αμφιβολίες για τα πάντα", είναι συμπτώματα και ταυτόχρονα αιτίες της αγχώδους - φοβικής διαταραχής από την οποία πάσχετε! Γι'αυτό έχετε ανάγκη ψυχοθεραπείας!
    Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είναι η πιο αποτελεσματική και μόνιμη θεραπεία που γνωρίζουμε σήμερα!... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω