• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Γίνεται η δυσφορία ή στρες που ένιωθα αρκετό καιρό να φύγει απο μεσα μου και μετα να σωματοποιηθεί και να μην φεύγει η ενόχληση και να επιμένει στο συγκεκριμένο σημειο που χτύπησε? Ειναι λογικο αυτο? Αν ναι, πως γινεται? Επειδη εχω την εντύπωση πως τα ψυχοσωματικά εμφανίζονται μαζι με το αγχος και οχι μετα που «ξεπερνάς» υποτίθεται το αγχος... μηπως θελει κατι να μου πει η ψυχη μου που εγω δεν συνειδητοποιώ? Δεν καταλαβένω... εσεις τι νομίζετε? Μπορει να συμβει κάτι τέτοιο?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Είναι συχνό το φαινόμενο τα ψυχοσωματικά ή γενικότερα ψυχικά συμπτώματα να μας επισκεφτούν σε περίοδο ηρεμίας. Σε συνθήκες υψηλού στρες που προέρχεται απο εξωτερικούς παράγοντες συχνά μπαίνουμε σε ΄κατάσταση επιβίωσης' όπου επιδεικνύουμε μια αρκετά καλή διαυγεια και αποτελεσματική διαχείριση των καταστάσεων. Όταν αυτή η περίοδος παρέλθει μπορεί να βρουν τότε χώρο εκδήλωσης κάποια δυσφορικά συναισθήματα ή ψυχοσωματικά συμπτώματα.
    Ναι η ψυχή σας πιθανότατα να θέλει κάτι να σας πει. Με την ψυχοθεραπεία πιθανως να μπορέσετε να ακούσετε αυτό που θέλει να σας πει η ψυχή σας.
    Σας εύχομαι ολόψυχα να νιώσετε καλύτερα το συντομότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Γεια σας, ναι το άγχος και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα συνδέονται μεταξύ τους. Όπως επίσης και ότι το άγχος όταν σωματοποιειται να προσβάλει συγκεκριμένα σημεία. Δεν αποκλείεται επίσης το άγχος σας να συνδέεται με «παλαιότερο» απωθημένο υλικό.
    Εγκάρδια,
    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Έχετε απαλλαγεί από το άγχος σας ;; Διερευνήσετε στην ψυχοθεραπεία σας τα ψυχοσωματικά, πότε εμφανίζονται, μετά από ποιες σκέψεις σας ;;;

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας! Ναι είναι ένα καμπανάκι του σώματός σας να αλλάξετε κάτι. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, αλλά και να βρείτε τα αίτια . Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα η απάντηση είναι πολύπλοκη και χρονοβόρα δεν μπορεί να απαντηθεί σε ένα σχολιο! Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αυτό που θέλει να σου πει είναι ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ και η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει στη μείωση του άγχους

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας κρύβει μία μεγάλη απορία, κάτι το αδιανόητο. "Μα πώς γίνεται να έχει σωματοποιηθεί το άγχος αφού εγώ δεν αγχώνομαι πλέον; Μήπως υπάρχει κάποιο κρυμμένο μήνυμα που προσπαθεί να μου δώσει το σώμα μου και πρέπει να το ανακαλύψω; Άραγε αφού συνεχίζω να έχω ενοχλήσεις, μήπως δεν είμαι αρκετά ικανή να το αποκρυπτογραφήσω; Τί κάνω λάθος πια;" Παράλληλα, όλο αυτό με κάποιο τρόπο φαίνεται να συνοδεύεται από ένα μπέρδεμα, μία παραίτηση..."δεν καταλαβαίνω..".

    Ρωτάτε τη γνώμη μου. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να σας κατευθύνω σχετικά αν είχα στη διάθεσή μου περισσότερες πληροφορίες. Πάντως δεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Φυσικά μπορεί να συμβεί, πολύ συχνά όταν ξεπεράσουμε την αγχωτική περίοδο και χαλαρώσουμε εμφανίζουμε σωματικές ενοχλήσεις που αποδίδονται στο στρες του προηγούμενου διαστήματος. Μια εξήγηση μπορεί να είναι ότι όταν αντιμετωπίζουμε κάτι έντονο και είμαστε σε επιφυλακή και ετοιμότητα (αυτό είναι η συνθήκη του στρες) καλούμαστε να αντεπεξέλθουμε και δεν υπάρχει χώρος και χρόνος να μην τα καταφέρουμε, όταν αυτό περάσει και χαλαρώσουμε, τότε ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι είναι ασφαλής να νοσήσει ή να εκτονώσει την ένταση. Αν σας ενδιαφέρει παραπάνω να κατανοήσετε και να εμβαθύνεται στα σημάδια και σε όσα το σώμα σας λέει, τότε ξεκινηστε ψυχοθεραπ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το άγχος σωματοποιειται , δεν σημαίνει πως πέρασε επειδή δεν το νοιώθετε , χρειάζεται να έχει λυθεί το θέμα που σας αγχωνει στην ρίζα του ! Προφανώς η ρίζα του προβλήματος παραμένει , χρειάζεστε ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί να υπάρχει ακόμα άγχος και για αυτό να επιμένουν τα ψυχοσωματικά ενοχλήματσ. Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να το συζητήσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το νόημα των συμπτωμάτων στο σώμα η ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου θα σας βοηθήσει να το καταλάβετε.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός