• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Ένας άνθρωπος με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή μπορεί να το ξεπεράσει και να ζήσει την ζωή του ;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας όχι μόνο αναγνωρίζονται και καταπολεμούνται τα αίτια του άγχους αλλά γίνεται και εκμάθηση τεχνικών αντιμετώπισής του. Επισκεφθείτε ψυχοθεραπευτή.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Διαταραχές έτσι όπως το λέτε δεν περνάνε εντελώς πάντα θα έχουμε το νου μας θα είμαστε κάπως υποψιασμένοι όμως θα έχει μία πολύ καλή ποιότητα ζωής και το άγχος που έχει όλους ο μέσος άνθρωπος όλοι οι άνθρωποι έχουν άγχος έτσι κι αλλιώς να το διαχειρίζεστε είναι το σημαντικό και να κάνετε αλλαγές που χρειάζεται για να είναι η ζωή σας ποιο ωραία ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Φυσικά! Αν δουλέψει με τον εαυτό του κ φτιάξει τη ζωή του ώστε να βιώνει περισσότερη ικανοποίηση και λιγότερο άγχος! Χρειάζονται θαρραλέες αλλαγές κάποιες φορές αλλά ναι μπορεί!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι, ένας άνθρωπος με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή μπορεί να ξεπεράσει τα συμπτώματά της και να ζήσει μια πλήρη και ικανοποιητική ζωή. Η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή είναι μια πρόκληση, αλλά με την κατάλληλη υποστήριξη και τεχνικές διαχείρισης, μπορεί να γίνει δυνατό να την αντιμετωπίσει κανείς με επιτυχία.

    Αν ένας άνθρωπος πιστεύει ότι αντιμετωπίζει γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και θέλει να ξεπεράσει τα συμπτώματά της, η καλύτερη προσέγγιση είναι να ζητήσει βοήθεια από έναν ειδικό ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να παρέχει την κατάλληλη υποστήριξη και τις δεξιότητες που απαιτούνται για να μάθει κάποιος να διαχειρίζεται το άγχος του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Εάν επιθυμείτε να είστε περισσότερο λειτουργικός/ή στην καθημερινότητά σας ώστε να την απολαμβάνετε και περισσότερο, θα ήταν χρήσιμο να μάθετε νέους τρόπους διαχείρισης τους άγχους σας. Το άγχος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και το βιώνουμε όλοι, οπότε αυτό που χρειάζεται δεν είναι να το ξεπεράσετε εντελώς αλλά να το διαχειρίζεστε αποτελεσματικά!

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Με την κατάλληλη θεραπεία τα επίπεδα του άγχους μπορούν να μειωθούν σημαντικά και να ζήσετε όπως επιθυμείτε. Φυσικά ένας βαθμος άγχους είναι φυσιολογικό να υπάρχει, οπότε δεν περιμένουμε μετά την επιτυχή θεραπεία ο θεραπευόμενος να έχει μηδενικό άγχος, αλλά να είναι διαχειρίσιμο, το άτομο να είναι λειτουργικό και να απολαμβάνει τη ζωή του.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • 'Ενας άνθρωπος με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή μπορεί να μάθει να διαχειρίζεται τα συμπτώματά της και να ζει μια πιο πλήρη και ικανοποιητική ζωή. Η θεραπεία για τη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή περιλαμβάνεται στη γνωστική συμπεριφορική θεραπεία και συμβουλευτική. Η θεραπεία μπορεί να βοηθήσει το άτομο να κατανοήσει και να αντιμετωπίσει τις ανησυχίες του, να μάθει τεχνικές χαλάρωσης και αναπνοής, και να αναπτύξει εργαλεία για την αντιμετώπιση του άγχους. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η βελτίωση μπορεί να είναι σταδιακή και ότι η αντιμετώπιση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής μπορεί να απαιτήσει υπομονή και αφοσίωση στη θεραπεία. Ωστόσ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • ναι αν αναζητήσει βοήθεια σε κάποιον ειδικό για ψυχοθεραπεία.Αν θέλετε επικοινωνήστε

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Φυσικά και μπορεί. Χρειάζεται μόνο θέληση και σωστή καθοδήγηση.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Ναι, είναι πιθανό ένας άνθρωπος με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή να ξεπεράσει τα συμπτώματά του και να ζήσει μια ικανοποιητική ζωή με τον σωστό συνδυασμό θεραπειών και υποστήριξης.

    Η υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής, μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των συμπτωμάτων άγχους και στη βελτίωση της συνολικής ευεξίας. Η τακτική άσκηση, ο επαρκής ύπνος, η ισορροπημένη διατροφή και οι τεχνικές διαχείρισης του στρες, όπως ο διαλογισμός ή οι ασκήσεις βαθιάς αναπνοής, μπορούν όλα να συμβάλουν στην καλύτερη ψυχική υγεία.

    Μπορεί επίσης να βοηθηθεί, με την Ψυχοθεραπεία για να αναγνωρίσει τις πηγές του άγχους και να αμφισβητήσει παράλογες σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας, βεβαίως και μπορεί αλλά χρειάζεται ψυχοθεραπεία για να ξεπεραστεί.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Ναι, άνθρωποι με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή μπορούν να ξεπεράσουν τα συμπτώματά τους και να ζήσουν πλήρη και ικανοποιητική ζωή. Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει φαρμακευτική αγωγή, ψυχοθεραπεία, αλλαγές στον τρόπο ζωής και διάφορες τεχνικές αυτοδιαχείρισης του άγχους. Είναι σημαντικό να εργαστεί κάποιος σε συνεργασία με ειδικούς ψυχικής υγείας για να βρει την καλύτερη δυνατή θεραπευτική προσέγγιση που ταιριάζει στις ανάγκες του.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θέλει κατάλληλη θεραπεία, μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημερα σας.Αν και προκαλει εντονα ενοχλητικα συναισθηματα, σιγουρα μπορουν με την καταλληλη προσεγγιση και τεχνικες να μειωθουν και να ελεγχθουν.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή (ΓΑΔ) χαρακτηρίζεται από παρατεταμένο και υπερβολικό άγχος για διάφορες καταστάσεις και γεγονότα. Οι άνθρωποι που υποφέρουν από ΓΑΔ συχνά αντιμετωπίζουν δυσκολία στη διαχείριση των σκέψεων και βιώνουν συμπτώματα όπως διαταραχές ύπνου, κούραση και ευερεθιστότητα.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι η ΓΑΔ είναι μία διαχειρίσιμη κατάσταση, με την κατάλληλη βοήθεια και στρατηγικές αντιμετώπισης.
    Είναι σημαντικό να αναζητηθεί βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας και να δοθεί προτεραιότητα στην αυτοφροντίδα, την άσκηση και την ισορροπημένη διατροφή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ασφαλώς, άτομα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή μπορούν να βελτιώσουν σημαντικά την ποιότητα της ζωής τους. Με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία, θα εργαστούν επάνω στις σκέψεις και τις συμπεριφορές που τροφοδοτούν το άγχος, καθώς και την ανάπτυξη δεξιοτήτων διαχείρισης του στρες, είναι εφικτή η σημαντική βελτίωση. Ίσως χρειάζεται να εξετάσεις τη δυνατότητα έναρξης ψυχοθεραπείας για να βρεις τρόπους ουσιαστικής αντιμετώπισης της διαταραχής και να ζήσεις πιο ευτυχισμένα και ικανοποιητικά.

    Η επιστημονική ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Καλησπέρα σας,

    Εννοείται μπορεί να ζήσει κανονικά τη ζωή του ένας άνθρωπος με ΓΑΔ. Με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία, μπορεί να δει μεγάλη αλλαγή. Σίγουρα δε θα είναι μία εύκολη ή ανώδυνη διαδικασία, όμως με την σωστή στήριξη και τον ανάλογο χρόνο που χρειάζεται κάποιος, σταδιακά μπορεί να αποκτήσει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής.

    Ελπίζω να σας κάλυψε η απάντησή μου. Καλή σας συνέχεια!

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα