• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Πώς μπορώ να καταπολεμήσω το έντονο άγχος και το στρες με δυσκολεύει πάρα πολύ και δεν μπορώ να βρω λύσεις σε πολλά μου προβλήματα

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας ταιριάξει ( θέλει λίγο ψάξιμο αυτό ) δουλέψτε μαζί και θα τα καταφέρεται , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία, θα σας βοηθήσει όχι απλά στο να μειώσετε το στρες αλλά και στο να ανακαλύψετε και να υλοποιήσετε όσα σας κάνουν χαρούμενο/η.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχοθεραπεία είναι η πλέον ενδεδειγμένη για την περίπτωσή σας.
    Σας εύχομαι καλή δύναμη και γρήγορη ανάκαμψη.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Όταν το άγχος είναι έντονο και προκαλεί αρκετές δυσκολίες στην καθημερινότητα μας η έναρξη ψυχοθεραπείας είναι αρκετά βοηθητική για την άμεση αντιμετώπιση και την βελτίωση της κατάστασης. Μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικης θεραπείας ανακαλύπτονται τα δυσλειτουργικά μοτίβα σκέψης και συμπεριφοράς που ενδέχεται να οδηγούν σε υπερβολικό άγχος και σταδιακά αναπλαισιώνονται με πιο ρεαλιστικές και λειτουργικές πεποιθήσεις.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημερα σας.Το αγχος αν και μοιαζει σαν απειλη, ωστοσο με μια ψυχολογικη κατευθυνση και με την δικη σας βουληση πιθανοτατα να επανελθει σε μια ισορροπημενη λειτουργια που τελικα να χρησιμοποιηθει ως ωθηση και δημιουργικη τοποθετηση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα. Το άγχος είναι πολύ κακός σύμβουλος και σίγουρα καταλαβαίνω ότι σας εμποδίζει από το να εστιάσετε στις λύσεις των προβλημάτων σας. Είναι πολύ λογικό όταν υπάρχει άγχος να μην υπάρχει χώρος στη σκέψη μας για την διευθέτηση των υπολοίπων θεμάτων που μας απασχολούν. Θα σας συμβουλευα να ζητήσετε τη βοήθεια κάποιου ειδικού ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τις αγχωτικές σας σκέψεις.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Το έντονο άγχος και το στρες μπορεί να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής μας και να δυσκολέψουν την επίλυση προβλημάτων της καθημερινότητας.
    Μια λύση που θα σας συνιστούσα και μπορεί να σας βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία αποτελεί μια αποτελεσματική μέθοδο για την αντιμετώπιση του άγχους και του στρες, καθώς επιδιώκει να κατανοήσει τις ρίζες και τις αιτίες αυτών των καταστάσεων. Μέσω της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας, μπορείτε να ανακαλύψετε τα πιθανά αίτια του άγχους και του στρες και να εξερευνήσετε τρόπους να τα αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά.
    Επίσης, θα έχετε την ευκαιρία να αναπτύξετε τις δεξιότητες αυτοαναγνώρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής