• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Έχω θέμα με άγχος κατάθλιψη,το στομάχι ή το έντερο γουργουριζει και με φέρνει ανησυχία ,νεύρα , αδυναμία εξάντληση,πολλές φορές κάνω μαλαξεις ή μασάζ στην κοιλιά μου και νιώθω σαν να περνώ τα πάνω μου για λίγο ,άλλες φορές όταν τρώω με όρεξη η χωρίς νιώθω πιο καλά ,δηλαδή με λίγα λόγια αν φύγει αυτή η δυσφορία πόνος από το στομαχι στρώνουν και τα ψυχολογικά τι γίνεται σε τι γιατρό να απευθυνθώ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Ένα από τα βασικότερα κέντρα στο οποίο εδρεύουν όλα τα συναισθήματα είναι το ηλιακό πλέγμα, όπου περιλαμβάνει όλα τα όργανα που είναι υπεύθυνα και για την πέψη, δηλαδή το στομάχι, το έντερο (παχύ & λεπτό), ο οισοφάγος, το πάγκρεας, ο σπλήνας. Αφενός μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν γαστρεντερολόγο-ηπατολόγο προκειμένου να σας καθοδηγήσει, εξηγήσει, βρει απαντήσεις. Σε περίπτωση που όλα είναι εντάξει, φαντάζομαι πως κι εσείς αναγνωρίζεται ότι τα εξωτερικά συμπτώματα είναι απόρροια των εσωτερικών συμπτωμάτων που απασχολούν σχεδόν όλους τους ανθρώπους και οι λύσεις είναι πάντα διαθέσιμες. Μια απλή δοκιμαστική συζήτηση συμβουλευτική... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Πιθανώς να μπορέσει να σας κατευθύνει ένας γαστρεντερολόγος σχετικά με τα σωματικά σας συμπτώματα. Στην συνέχεια καποιος ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας βοηθήσει σε σχέση με τα ψυχοσυναισθηματικά συμπτώματα που βιώνετε.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Οι συναισθηματικές δυσκολίες, όπως η κατάθλιψη και η αγχώδης διάθεση, μπορούν να επηρεάσουν τη λειτουργία του πεπτικού συστήματος, με αποτέλεσμα τα συμπτώματα που περιγράφετε.
    Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε αυτές τις συναισθηματικές καταστάσεις καθώς και να σας προσφέρει υποστήριξη και βοήθεια σχετικά με πρακτικές διαχείρισης του άγχους, τον τρόπο αντιμετώπισης και την βελτίωση της ψυχικής σας κατάστασης γενικότερα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας, ξεκινήστε με ένα γενικό τσεκ απ ώστε να αποκλειστούν βιολογικά ζητήματα.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Σε ειδικό ψυχικής υγείας να μάθετε να χαλαρώνετε τον εαυτό σας και να φτιάξετε την οπτική που βλέπετε τον εαυτό σας , αυτός θα σας καθοδηγήσει για γιατρό αν χρειάζεται! Πρώτα όμως να δείτε την αιτία γιατί αυτά που περιγράφεται ειναι συμπτώματα στρες, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Από τα συμπτώματα που περιγράφετε φαίνεται ότι σωματοποιειτε το άγχος σας. Θα σας βοηθούσε πολύ να ακολουθήσετε ένα ψυχοθεραπευτικο πρόγραμμα, για να μπορέσετε να ελέγξετε το άγχος σας, ώστε σιγά σιγά να φύγουν και τα σωματικά συμπτώματα που σας προκαλούν ενόχληση.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα. Αρχικά θα πρέπει να αποκλειστούν οργανικά αίτια (όπως Candida γαστρεντερολογικού τύπου) και εφόσον δεν βρεθεί κάτι οργανικό μπορούμε να υποθέσουμε ότι σωματοποιούνται ψυχολογικά προβλήματα εφόσον αναφέρετε άγχος και κατάθλιψη. Παθολόγος/Γαστρεντερολόγος και μετά ψυχίατρος ώστε να αξιολογηθεί από ψυχιατρική άποψη η συμπτωματολογία σας. Μετά θα αποφασίσετε ανάλογα πως θα φροντίσετε τον εαυτό σας. Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση η Ψυχοθεραπεία θα σας είναι πολύτιμο βοήθημα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος