• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Καλησπερα σας,ειμαι ανδρας 31 ετων πριν 3,5 χρονια εχασα τη μητερα μου και πριν 2 χρονια μετα απο μια λιποθυμια ξεκινησαν οι κρισεις πανικου οι ιδεοψυχαναγκασμοι οτι εχω κατι σε καθε πονο που βιωνω με αποτελεσμα να γυρισω ολους τους γιατρους με αποτελεσμα να παρω efexor των 75 για 6 μηνες κ περιαστασιακη χρηση ζαναξ..τωρα τα συμπτωματα επανηλθαν (αγχος,δυσφορια,τασεις φυγης σε μερη με κοσμο ανησυχια και μια διεγερση κ αγχος μη με πιασει κριση και δυσπνοιες)πλεον εκρινε ο καρδιολογος να περνω 20mg inderal καθε πρωι γιατι η καρδια μου δουλευε με ενταση και 50mg zoloft επισης μ προτεινε 5mg bespar το οποιο δεν εχω παρει γιατι φοβαμαι τις μιξεις των φαρμακων..μετα απο 2 μηνες θεραπειας οι παλμοι μ εχουν πεσει γιατι ειχα σε κατασταση ηρεμιας 100 παλμους κ τωρα ειμαι 65-70 αλλα ορισμενες φορες το βραδυ φτανω 95,αλλα εχω ακομα ζαλαδες ατονια πολυ υπνηλια το μυαλο μ ειναι να σχολασω για να κοιμηθω και οταν ειμαι εξω ανυπομωνω να παω σπιτι να πεσω για υπνο τι μπορει να μου συμβαινει; δεν παει αλλο αυτη η κατασταση..ευχαριστω και καλη δυναμη σε οσους βιωνουν παροιμια κατασταση και μη”

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Πιστέψτε ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έχει είτε αυτά που περιγράφετε, είτε παρεμφερή πράγματα, είτε και όλα μαζί. Όλα αυτά ευτυχώς ή δυστυχώς λέγονται ΦΑΣΕΙΣ και οι φάσεις έχουν το χρόνο τους (άλλοτε για πολύ, άλλοτε για λίγο) και το μέγεθός τους (μεγάλες ή μικρές). Επιπλέον, προσωπικά εμμένω πως τίποτε δεν είναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ. Κάτι που οφείλετε να γνωρίζετε είναι το γεγονός πως η φαρμακευτική αγωγή, θα ήταν καλό να συνδυάζεται με ψυχοθεραπεία, δοκιμάζοντας την πιο κατάλληλη προσέγγιση για εσάς. Σας το λέω με απόλυτη γνώση και ειλικρίνεια, πως είναι πιο λυτρωτικός ο συνδυασμός αμφότερων καταστάσεων. Προσωπικά είμαι στη διάθεσή σας γ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, δεν έχετε σκόμα απαρτιώσει το πένθος από την απώλεια της μητέρας σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Αυτά που περιγράφετε είναι πράγματι πολύ έντονα. Θα ήταν καλό παράλληλα με την αγωγή σας να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε, εάν το αίτιο είναι το πένθος, να μπορέσετε να το διαχειριστείτε πιο αποτελεσματικά.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τους γιατρού σας, καθώς θα σας παράσχουν περαιτέρω βοήθεια και εξατομικευμένη φροντίδα.
    Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη θεραπεία που σας έχει προταθεί και να παραμείνετε σε επαφή μαζί τους για να επιτύχετε τη βελτίωση της κατάστασής σας. Επίσης ένας ψυχολόγος, ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες και το άγχος σας και να σας παράσχει εργαλεία και μεθόδους για τη διαχείρισή τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλό θα ήταν να ξεκινούσατε μερικές συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή για τη διαχειριση του πενθους και των συμπτωμάτων αγχους που εχουνε εμφανιστεί η φαρμακευτική αγωγή απο μόνη της δε μπορεί να θεραπευσει μια κατασταση παρα μόνο να καλυτερευσει καποια συμπτωματα χωρίς ομως να τα λύσει.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό