• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Γιατι οταν βλεπω την πρωην κολλητη μ με πιανει αγχος και φοβος;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η αίσθηση άγχους και φόβου όταν βλέπετε την πρώην κολλητή σας μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες και συναισθήματα που μπορεί να βιώνετε. Ωστόσο δεν μπορούμε να κάνουμε εικασίες δεδομένου το ότι δεν γνωρίζουμε το ιστορικό σας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Προφανς σας θυμίζει καταστάσεις που σας άγχωσαν από το παρελθόν, μιλήστε με ειδικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμπτώματα μετατραυματικού άγχους αυτή η πληροφορία όμως δεν αρκεί χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η συζήτηση μαζί της. Αν υπάρξει άγονη η συζήτηση τότε η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Το ερώτημα σας δεν μπορεί να απαντηθεί εδώ καθώς τα συναισθήματα του φόβου και του άγχους είναι απόρροια σκέψεων σας οι οποίες χρειάζεται να διερευνηθούν. Σε κάθε περίπτωση εφόσον σας απασχολεί η σχέση σας με την πρώην κολλητή σας θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ώστε να δείτε μαζί του αναλυτικά το συγκεκριμένο ζήτημα, τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.

    Μπαμπίλη Αγγελική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Κατανοώ πλήρως τη δυσκολία που αντιμετωπίζεις όταν βιώνεις αυτά τα συναισθήματα. Συχνά, η εμφάνιση συναισθημάτων άγχους όταν βλέπουμε κάποιον παλιό φίλο ή σύντροφο μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ενδέχεται να αντικατοπτρίζει ανεκπλήρωτες ελπίδες ή ανασφάλειες που ίσως να είχαμε κατά τη διάρκεια της φιλίας/σχέσης. Μπορεί επίσης να είναι μια αντίδραση στην αβεβαιότητα, δηλαδή ανησυχία για το πώς η επαφή με το παρελθόν μπορεί να επηρεάσει το μέλλον μας. Ανησυχούμε για το αν θα μπορούσαμε να αναζωπυρώσουμε συναισθηματικά ή να επανασυνδεθούμε με το παρελθόν. Η αντιμετώπιση αυτών των συναισθημάτων μπορεί να χρειαστεί χρόνο, αλλά είναι σημα... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Προφανώς την έχετε συνδ'εσει με κάτι, που μπορεί να το συνειδητοποιείτε, μπορεί και όχι.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η αντιμετώπιση ατόμων από προηγούμενες σημαντικές σχέσεις μας, όπως οι πρώην κολλητοί φίλοι, μπορεί να προκαλέσει έντονα αισθήματα άγχους και φόβου. Αυτά τα συναισθήματα αναδύονται καθώς το παρελθόν ενσαρκώνεται μέσα από τις αναμνήσεις και τις εμπειρίες που έχουμε μοιραστεί με αυτά τα άτομα, υπενθυμίζοντάς μας την απώλεια αλλά και την αλλαγή που έχει συντελεστεί στη ζωή μας.
    Η ανάγκη για αυτογνωσία και αυτοφροντίδα αναδεικνύεται ως κρίσιμη στην επεξεργασία των συναισθημάτων που προκύπτουν από αυτές τις επανασυνδέσεις.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε υποστήριξη από επαγγελματία ψυχικής υγείας για να αναπτύξετε περεταίρω την αυτογνωσία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Στο να την αποκαλείτε πρώην κολλητή σας ίσως δηλώνει ότι ήταν μία σχέση στην οποία δεν αισθανόσασταν καλά και πιεζόσασταν που ακόμη και τώρα που την βλέπετε στρεσάρεστε και αγχώνεστε.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια