• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Γεια σας, έχω αϋπνία 2 έτη. Αυτό άρχισε μερικούς μήνες πριν την τρίτη λυκειου πάνω στην προετοιμασία δηλ για τις πανελλαδικές που τελικά δεν έδωσα λόγω πίεσης. Δηλαδη δε μπορώ να κοιμηθώ συνεχόμενα και κάποιες φορές δυσκολεύομαι και να κοιμηθώ. Ένα διάστημα είχα προσπαθήσει να βοηθηθω πίνοντας βαλεριάνα και διαβάζοντας βιβλία λιγο πριν κοιμηθώ με βοήθησε κατά 70 τις εκατό καθώς άρχισα να κοιμάμαι συνεχόμενα και αμέσως για κάποιες ώρες . Όμως τα παράτησα μετά από μια βδομάδα λόγω πίεσης. Τι με συμβουλεύεται να κάνω τώρα

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, αρχικά, αφενός οι πανελλαδικές εξετάσεις και το πακέτο άγχους που έχει δημιουργηθεί, είναι ένα κοινωνικό αγκάθι της Ελλάδας και μόνο αυτό αρκεί για να επηρεάσει σχεδόν όλους τους εφήβους αρνητικά, με ότι συνεπάγεται αυτό και με ετεροχρονισμένες συνέπειες στην ψυχική και σωματική υγεία. Αφετέρου, συχνά πριν τον ύπνο το μόνο πράγμα που έχει κανείς να αντιμετωπίσει, είναι οι συνεχόμενες σκέψεις, αντί της χαλάρωσης. Οι σκέψεις αυτές μπορούν να αλλάξουν και να χαλαρώσουν με την κατάλληλη αυτοφροντίδα. Ίσως μια συνεδρία συμβουλευτικής ψυχοθερεπείας να έχει κάτι να σας δώσει.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Ακούγεται σαν να υποφέρετε από χρόνιο άγχος και αντίστοιχα από τη συμπτωματολογία του. Θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία. Αν δεν θέλετε / μπορείτε καλό θα είναι να δείτε έναν ψυχίατρο για να σας βοηθήσει φαρμακολογικά. Όχι άλλη ειδικότητα ! Στη διάθεση σας, αν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Το στρες πχ απο επικείμενες εξετάσεις είναι λογικό να προκαλέσει αϋπνία. Το γεγονός ότι αυτή επιμένει βέβαια για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα σημαίνει πως χρειάζεται να το δείτε. Ισως να μιλήσετε με κάποιον ψυχίατρο όσον αφορά κάποιο φάρμακο που θα μπορούσατε να πάρετε για να σας βοηθήσει. Η ψυχοθεραπεία ενδεικνυται επίσης προκειμένου να διαχειριστείτε καλύτερα στρεσογόνες καταστάσεις που μπορεί να συμβάλουν στην αυπνία.
    Σας εύχομαι ολόψυχα να νιώσετε καλύτερα το συντομότερο.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Γεια σας. Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για την ψυχική υγεία μας. Ο άγχος βέβαια μπορεί να επηρεάζει τον ύπνο μας, αλλά από την άλλη πλευρά και ο ανεπαρκής ύπνος μπορεί να καθοδηγήσει σε αυξημένο επίπεδο του άγχους. Έτσι, δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Εσείς περιγράφεται τα συμπτώματα, εγώ θα πρότεινα να διερευνήσετε τις "ρίζες" - αυτό που προκαλεί αυτά τα συμπτώματα. Επίσης, πολύ σημαντικό να τηρούμε την υγιεινή του ύπνου, δηλαδή το πρόγραμμα του ύπνου, την θερμοκρασία δωμάτιού, ρουτίνα, τι τρώμε/πίνουμε πριν πάμε για ύπνο, αν βλέπουμε ή όχι TV κτλ. Σχετικά με το διάβασμα - εξαρτάται πολύ τι ακριβώς διαβάσουμε. Αν είναι κάτι που... Διάβασε περισσότερα

    Μπομπόβνικοβα Όλγα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ζωγράφου

  • Η πραγματικότητα είναι ότι η κακή ποιότητα ύπνου επιδρά στην ψυχική και τη γενικότερη υγεία και σε αρκετές περιπτώσεις αποτελεί σύμπτωμα άγχους (πέραν των δυσφορικών αισθημάτων που μπορεί να φέρει από μόνη της). Είναι σημαντικό ότι στο παρελθόν κατορθώσατε να το ρυθμίσετε σε αξιόλογο βαθμό. Συνεπώς, θα έλεγα ότι ίσως μπορείτε ξανά να χρησιμοποιήσετε ανάλογες μεθόδους χαλάρωσης, οι οποίες θα είναι μέρος της ρουτίνας σας. Όπως: το διάβασμα πριν τον ύπνο, πρακτικές mindfulness, διαλογισμός, τακτική σωματική άσκηση/δραστηριότητα, κάποια δημιουργική δραστηριότητα που δεν δημιουργεί αισθήματα πίεσης, αλλά ελεύθερης έκφρασης.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Είναι μεγάλο διάστημα που ταλαιπωρείστε με αυπνία, η ρουτίνα ύπνου βοηθά και καλό θα ήταν να την εφαρμόζετε συνεχόμενα και σταθερά. Από εκεί και πέρα χρειάζεται να συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε όλη την ένταση και το άγχος που σας κρατάν ξύπνια/ο. Η ισορροπημένη διατροφή, η συχνή φυσική άσκηση, ο διαλογισμός και η επαφή με ανθρώπους που είναι κοντά σας είναι μερικές βασικές οδηγίες που βοηθάνε στο άγχος.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, η αϋπνία είναι μεγάλο βάσανο. Οι ρίζες του προβλήματος μπορεί να είναι στο άγχος που εγκαθιδρύθηκε από εκείνη την πιεστική περίοδο. Το άγχος αρπάζει το σώμα και επιβάλλεται στερώντας τον ύπνο και την ηρεμία. Η βαλεριάνα και το διάβασμα μπορεί να καταφέρνουν να το καταστέλλουν για λίγο αλλά μέχρι εκεί. Με τη μέθοδο focusing μπορούμε να ακουμπήσουμε κατευθείαν το άγχος όπως αυτό εμφανίζεται στο σώμα. Σου συστήνω να κάνεις κάποια μορφή σωματικά εστιασμένης ψυχοθεραπείας, ενδεχομένως το focusing να ήταν μια καλή λύση.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας συμβουλευα να εστιασετε στην πιεση που νιωθετε, στην αιτια δηλαδη του συμπτωματος σας και οχι στην ανακουφιση αποκλειστικα του συμπτωματος. Εσεις περιγραφετε οτι απο το αγχος δεν κοιμαστε, δεν καταφερατε να δωσετε εξετασεις...πρεπει να απευθεινθειτε σε εναν ειδικο ψυχικης υγειας, ψυχιατρο η και ψυχολογο να σας βοηθησει να καταλαβετε το λογο που δυσκολευεστε αλλα και να βρειτε τροπο να ανακουφηστειτε απο τα δυσκολα συμπτωματα του αγχους και της αυπνοιας...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να παρατηρηθούν οι σκέψεις που κάνετε πριν κοιμηθείτε , πως είναι η καθημερινότητα σας και πως επηρεάζει.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται πως η αϋπνία που αντιμετωπίζεται προκαλείται από την πίεση που συνδέεται με το στρες. Πολλές φορές προκαλείται και από
    ορμονικά , πεπτικά προβλήματα ή εμφανίζεται ως σύμπτωμα σε άλλες παθήσεις. Μπορείτε να κάνετε κάποιες εξετάσεις ώστε να αποκλείσετε τα οργανικά αίτια. Έπειτα, η συμβουλή μου είναι να επισκεφτείτε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να εντοπίσετε την πηγή του άγχους και της αϋπνίας και να σας προτείνει τρόπους διαχείρισης.

    Χρηστάκη Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας
    Απο τα λεγόμενά σας η έντονη περίοδος κατά τη διάρκεια των πανελληνίων και το στρες που βιώσατε, συνδέθηκε μοιραία με την ξεκούρασή σας και τον ύπνο. Θέλει λίγη διερεύνηση η περίοδος εκείνη με την περίοδο που βιώνετε τώρα και κατά πόσο σας θυμίζει το παρελθόν και τις δυσκολίες με τις οποίες ήρθατε αντιμέτωπη. Με δύο λόγια η απάντηση στο τι μπορείτε να κάνετε δε μπορεί να λειτουργήσει σα συνταγή γιατί φαίνεται ότι επέδρασε πιο έντονα για να επιμένει τόσο καιρό μετά. Ο ύπνος και η ξεκούραση είναι σημαντικότατα κομμάτια της καθημερινότητας μας και της λειτουργικότητάς μας γι' αυτό θα πρότεινα να το επικοινωνήσετε με κάποιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Το σωστο θα ήταν να βρεις τον λόγο που δημιουργεί όλο αυτό το άγχος και την δυσκολια ύπνου. Μια ψυχοθεραπευτική σχέση θα βοηθούσε ώστε να βρεθεί η ρίζα του προβλήματος και να μην ταλαιπωρείσαι .. Εως τότε βοηθά η σωστή διατροφή, η άσκηση, οι οραματισμοί ..Φιλικά Ανδριάννα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως όλο αυτό ακούγεται πολύ δύσκολο, ειδικά όταν έχει διαρκέσει ήδη τόσο πολύ καιρό. Αναφέρετε κάποιες πιθανές αιτίες που μπορεί να συνεισφέρουν σε αυτό. Παράλληλα έχετε δοκιμάσει κάποιες πρακτικές και έχετε δει σημαντικό αποτέλεσμα, ωστόσο με κάποιο τρόπο το πρόβλημα μοιάζει να επιμένει, και οι αντοχές σας μοιάζουν να έχουν φτάσει στα όριά τους.

    Ζητάτε συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να σας δώσω μερικές συμβουλές σχετικά. Μπορείτε επίσης να βρείτε χρήσιμο υλικό στο διαδίκτυο. Ωστόσο πιστεύω ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να διερευνήσετε τη κατάσταση αυτή μέσω της ψυχοθεραπείας, να διερευ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Τα προβλήματα στον ύπνο εμφανίζονται λόγω έντονων σκέψεων, άγχους και γενικότερα καταστάσεων που μας δυσκολεύουν. Το ιδανικότερο είναι να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο ώστε να γίνει αξιολόγηση και να υπάρξει θεραπευτικό πλάνο.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Οι αϋπνίες σχετίζονται με το άγχος σας. Πέρα από φαρμακευτική αγωγή για το σύπμτωμα της αϋπνίας, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε το άγχος που τις προκαλεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Συμβουλευτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, αν είναι κι ειδικός σε θέματα ύπνου ακόμα καλύτερα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αϋπνία μπορεί να είναι δύσκολη και να επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή ζωή. Είναι θετικό που δοκίμασες διάφορες τεχνικές όπως η βαλεριάνα και η ανάγνωση βιβλίων πριν τον ύπνο.

    Σε πρώτη φάση, θα σου πρότεινα να εξετάσεις την υγιεινή του ύπνου και τις συνήθειές σου πριν τον ύπνο. Ορισμένες πρακτικές που μπορεί να βοηθήσουν είναι:

    Διατήρησε τακτικό πρόγραμμα ύπνου: Προσπάθησε να κοιμάσαι και να ξυπνάς κάθε μέρα την ίδια ώρα για να εδραιώσεις έναν κανονικό ρυθμό ύπνου.

    Δημιούργησε ένα χαλαρωτικό ρουτίνα πριν τον ύπνο: Το να ακολουθείς μια χαλαρωτική ρουτίνα πριν πέσεις για ύπνο, όπως η ανάγνωση ή η ηρεμητική μουσική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Μοιάζει να εχει χαλάσει το βιολογικό σας ρολόι, χρειάζεται να το ξανά προγραμματίσετε , προσπαθείτε να μην κοιμηθείτε άλλες ώρες και ξαπλώνετε όχι για ύπνο αλλά να ακούσετε η να δείτε κατι χωρίς να λέτε τωρα θα κοιμηθώ , οποτε κοιμηθείτε ! Απλώς μην αναπληρώνεστε άλλες ώρες τον ύπνο σας και θα φτιάξει σιγά σιγά ! Αν σας απασχολούν θέματα που δεν σας αφήνουν να κοιμηθείτε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα! Καταλαβαίνω ότι η αϋπνία που αντιμετωπίζεις είναι μια δύσκολη κατάσταση που επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητά σου. Το γεγονός ότι άρχισε πριν τις πανελλαδικές υποδηλώνει ότι μπορεί να οφείλεται σε παράγοντες όπως το άγχος και η πίεση.

    Ακολουθούν μερικές συμβουλές που μπορεί να σε βοηθήσουν:

    Μίλα με τον γιατρό σου. Ο γιατρός σου μπορεί να αποκλείσει τυχόν ιατρικές αιτίες της αϋπνίας σου και να σου συστήσει θεραπεία.
    Ξεκίνα να εφαρμόζεις καλές συνήθειες ύπνου. Αυτό περιλαμβάνει να πηγαίνεις για ύπνο και να ξυπνάς την ίδια ώρα κάθε μέρα, ακόμα και τα Σαββατοκύριακα, να δημιουργείς ένα χαλαρωτικό περιβάλλον γι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια