• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Καλησπέρα, είμαι άνδρας 29 ετών. πάντα ήμουν δραστήριος και αθλητικός και προσεκτικός με την διατροφή μου. Τα τελευτία 3 χρόνια η δουλειά που κάνω είναι αποκλειστικά καθιστική, τουλάχιστον 8 ώρες. Τον τελευταίο καιρό νιώθω τεράστια ατονία, σαν να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου, και δεν έχω όρεξη για τίποτα, ενώ πάντα αγαπούσα την γυμναστική και τον αθλητισμό, τελευταία με πολύ ζόρι αθλούμαι, ενώ έχω παρατήσει την διατροφή μου και ξεσπάω τρώγοντας ανθυγεινά, ενώ έχω παρατηρήσει πολύ χαμηλή λίμπιντο, και όταν λέω χαμηλή μπορεί και να περάσουν μέρες χωρίς να έχω όρεξη, ενω στύση και διάθεση έχω κανονικά τις πρωινές ώρες, κατά την διάρκεια της ημέρας πέφτει δραματικά η όρεξη. Σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ, είναι κάτι ορμονικο η ψυχολογικό; γιατι τον τελευταίο καιρό πέρασα πολύ δύσκολες και αγχωτικές καταστάσεις. Ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας να ξαναβρείτε το νόημα της ζωή σας αυτό χρειάζεστε έγινε το οποίο σας έχει ρίξει πολύ ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορείτε να κάνετε κ κάποιες εξετάσεις ώστε να αποκλειστεί πιθανός παθολογικός παράγοντας, αλλά αν περάσατε δύσκολες κ αγχωτικές καταστάσεις μπορεί να είναι αρκετό για όσες αλλαγές παρατηρείτε. Απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι αυτή η αλλαγή στην καθημερινή σας ζωή και την υγεία σας. Η ατονία, η χαμηλή όρεξη για δραστηριότητες που προηγουμένως σας άρεσαν, η αλλαγή στη διατροφή και η μείωση του σεξουαλικού ενδιαφέροντος είναι όλα συμπτώματα που μπορούν να οφείλονται σε διάφορες αιτίες, όπως ορμονικές αλλαγές, στρες ή και ψυχολογικά θέματα. Ένα καλό πρώτο βήμα είναι να επισκεφθείτε τον γενικό ιατρό σας για μια αρχική εκτίμηση. Ο γενικός ιατρός μπορεί να σας κατευθύνει προς τους κατάλληλους ειδικούς, αν κριθεί απαραίτητο. Μπορεί να σας προτείνει να εξεταστείτε από ειδικό στην εσωτερική ιατρική ή έναν ενδοκρινολόγο γι... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Βιώνετε θεμελιώδεις αλλαγές στον εαυτό σας. Σαν κάτι να έχει αλλάξει μέσα σας και να σας έχει στερήσει το κίνητρο για ζωή. Ήσασταν πάντα αθλητικός και δραστήριος, ήταν σημαντικό για εσάς να ακολουθείτε έναν υγιή τρόπο ζωής. Αγαπούσατε και απολαμβάνατε αυτή τη ζωή. Τον τελευταίο καιρό όμως, για κάποιο λόγο η ζωή σας έχει πάρει μία στροφή προς την αντίθετη κατεύθυνση. Κάνετε μία αποκλειστικά καθιστική δουλειά, βιώνετε σημαντική ατονία, μεγάλη έλλειψη όρεξης, ξεσπάτε μέσω θερμιδικά πλούσιων τροφών, χαμηλή λίμπιντο. Σαν όλα αυτά να μην αφήνουν καθόλου χώρο να υπάρξει οτιδήποτε άλλο στη ζωή σας, γεμίζοντάς την με δυσκολίες και έντον... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα, καταρχάς είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι οι αλλαγές στην καθημερινότητα και στον τρόπο ζωής, όπως οι πολύωρες καθιστικές εργασίες, μπορούν να έχουν μεγάλο αντίκτυπο τόσο στην φυσική όσο και στην ψυχική μας υγεία. Η ατονία, η έλλειψη ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που παλιά αγαπούσατε, η μεταβαλλόμενη διάθεση και η αλλαγή στις σεξουαλικές επιθυμίες, μπορούν να είναι συμπτώματα στρες, αγχους ή ακόμα και κατάθλιψης.Είναι σημαντικό να μην αγνοείτε αυτά τα συμπτώματα. Ένα πρώτο βήμα θα ήταν η επίσκεψη σε έναν γενικό ιατρό, ο οποίος μπορεί να σας καθοδηγήσει αν πρόκειται για κάτι ορμονικό ή αν χρειάζεται να συμβουλευτείτε ειδικότε... Διάβασε περισσότερα

  • Φαίνεται οτι η καθημερινότητά σας και η ρουτίνα σας έχει επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό από κάτι αρκετά σημαντικό. Οι αγχωτικές και στρεσογόνες καταστάσεις μπορούν να επηρεάσουν την διάθεση και την επιθυμία μας για πράγματα που παλαιότερα είχαν αδιαπραγμάτευτη θέση στην καθημερινότητά μας, όπως αναφέρετε εσείς τη γυμναστική, την σεξουαλική επιθυμία, την υγιεινή διατροφή. Το γεγονός οτι η δουλειά σας είναι καθιστική μπορεί να επηρεάζει, μπορεί και όχι. Για να το αναφέρετε όμως σημαίνει οτι για εσάς είναι πολύ σημαντικό. Αξίζει να δείτε αρχικά ορμονικά αν και τι μπορεί να συμβαίνει ώστε μετά να εστιάσετε στο ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι. Είναι όλα τό... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας.
    Θα μπορούσατε σε πρώτο χρόνο να απευθυνθείτε στους αρμόδιους γιατρούς για κλινικοεργαστηριακές εξετάσεις και εφόσον αποκλειστεί κάποια ιατρική κατάσταση να απευθυνθείτε και σε ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο/ ψυχίατρο) για να το διερευνήσετε.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Πιθανοτατα να αντιμετωπιζετε καποιο ψυχοσωματικο προβλημα θα σας προτεινα επισκεψη σε καποιον ψυχολογο για να το ψαξετε και θα σας πει και αυτος με μεγαλυτερη ακριβεια εαν προκειται για ψυχοσωματικο

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες, της αλλαγής στον τρόπο ζωής και των ψυχολογικών προβλημάτων. Είναι δύσκολο να εξακριβωθούν ακριβώς τα αιτία χωρίς εξετάσεις, αλλά θα ήταν καλή ιδέα να απευθυνθείτε σε έναν γενικό γιατρό. Με βάση την εξέταση και την συζήτηση για τα συμπτώματά σας, ο γιατρός θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει περαιτέρω, είτε πρόκειται για ορμονικά θέματα είτε για ψυχολογικά. Σε περίπτωση που θεωρήσει απαραίτητο, μπορεί να σας παραπέμψει σε ειδικότερο γιατρό, όπως ενδοκρινολόγο ή ψυχίατρο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το άγχος μπορεί να προκαλέσει τέτοιες καταστάσεις, μιλήστε μρ ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • καλησπέρα σας. Λέτε οτι έχετε περάσει δύσκολες και πιεστικές κατάστασεις και νομίζω οτι έχετε ανάγκη να κατανοήσετε τι έχει συμβεί και μοιάζει να χρειάζεστε υποστήριξη. Ίσως να περνάτε μια κατάθλιψη που εκδηλώνεται με τα συμπτώματα που αναφέρετε. Θα ήταν εξίσου σημαντικό να κάνετε και κάποιο ιατρικό έλεγχο για να είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει και κάποιο οργανικό αίτιο. Ειναι πιθανό να έχετε περάσει μια σοβαρή επαγγελματική ή/και συναισθηματική κρίση που να σας έχει δημιουργήσει αρνητικά συναισθήματα που ενδεχομένως να μην έχετε επεξεργαστεί. Θα σας συμβούλευα να κάνατε ένα ραντεβού με έναν Σύμβουλο-Θεραπευτή για να διερευνήσετε τι συμβαίνει και ν... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Πάντοτε πρέπει να συμβουλευόμαστε και τον ιατρό μας και να κάνουμε τις ετήσιες εξετάσεις μας για να βλέπουμε πως όλα πηγαίνουν καλά. Από εκεί και πέρα για την διάθεση και το άγχος απευθυνόμαστε σε ψυχολόγους και σε ψυχιάτρους για τις διαγνώσεις.

    Μανωλιδάκη Ματίνα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα,
    Η κατάσταση που περιγράφετε με τη χαμηλή σεξουαλική διέγερση και την χαμηλή όρεξη, μαζί με την κούραση και την ατονία, μπορεί να σχετίζεται με ψυχολογικά ζητήματα. Οι αγχώδεις καταστάσεις έχουν σημαντική επίδραση στην ψυχολογική και σωματική υγεία μας.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχοσεξολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε μαζί να αναλύσετε τις συναισθηματικές διαστάσεις που μπορεί να επηρεάζουν την ψυχοσωματική σας κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής