• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Καλησπέρα είμαι 29 ετών είμαι διαγνωσμενη ένα χρόνο με αγχωδη διαταραχη κάνω ψυχοθεραπεία αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι γιατί? Κάνω κάτι λάθος εγώ? Μήπως πρέπει να αλλάξω ψυχοθεραπευτη? Ξεκίνησα πριν 1,5 μήνα με το bespar αλλά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη αλλαγή!

23 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπευτικη σχέση είναι μια σχέση εμπιστοσύνης όπου ο θεραπευομενος καλείται να νιώσει την ελευθερία να εκφράσει όλα όσα τον απασχολούν. Καλό θα ήταν να συζητήσετε τους προβληματισμούς σας με το θεραπευτή σας και εάν δεν σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα της συζήτησης , πιθανά η απευθυνση σε διαφορετικό θεραπευτή να είναι το επόμενο βήμα.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Τις δυσκολίες αυτές χρειάζεται να τις επικοινωνήσετε με τον ψυχιατρο που σας έχει χορηγήσει την αγωγή καθως και με τον ψυχοθεραπευτή που σας παρακολουθεί ώστε να βρεθεί η καλύτερη για εσας λύση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Καταρχήν, θα ήθελα είναι σημαντικό το γεγονός ότι εξετάζετε την κατάστασή σας και αναζητάτε βοήθεια. Η αγχωδής διαταραχή είναι μια κατάσταση που μπορεί να είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί και να θεραπευτεί, αλλά δεν είναι κάτι αδύνατο. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη ψυχοθεραπεία σας και να μην απογοητεύεστε αν δεν έχετε δει αλλαγές ακόμα. Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που μπορεί να απαιτήσει χρόνο για να αποδώσει αποτελέσματα.

    Εάν αισθάνεστε ότι η ψυχοθεραπεία δεν λειτουργεί για εσάς, μπορείτε να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με τον ψυχοθεραπευτή σας

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε και με άλλον θεραπευτή να δείτε πως θα νοιωσετε , ειναι σημαντικό να έχετε χημεία με τον θεραπευτή σας αλλά σημαντικότερο να είστε εσείς έτοιμη για αλλαγές που θα χρειαστεί να κάνετε , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    Η ψυχοθεραπεία είναι συνεργατική δουλειά οπότε μπορείτε να συζητήσετε το θέμα της προόδου σας με τον θεραπευτή σας και να δείτε τι θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, ώστε να νιώσετε βελτίωση. Αν νιώθετε ότι δεν σας ταιριάζει ο θεραπευτής ή η προσέγγιση μπορείτε να δοκιμάσετε διαφορετικό θεραπευτή ή προσέγγιση. Ενδεδειγμένη για τις διαταραχές άγχους είναι η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία.

    Γκουντώνη Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν ταιριάζουν όλες οι θεραπείες σε όλους. Μην ξεχνάτε ότι το 5-% της θεραπείας είναι η σχέση μεταξυ θεραπευτή και θεραπευόμενου. Επίσης για το άγχος βιβλιογραφικά μιλώντας η ποιο αποτελεσματική θεραπεία είναι η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν θεραπείες βραχυπροθεσμες και άλλες μακροπρόθεσμα. Στις μακροπρόθεσμες ψυχοθεραπείες εντάσσονται η συστημική και η ψυχοδυναμικη - ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία κατά κύριον λόγο.
    Σχετικά με την αγωγή είναι απαραίτητη η επικοινωνία με τον γιατρό σας.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας.
    Ενδείκνυται και η ρύθμιση από έναν ψυχίατρο με την κατάλληλη αγωγή.
    Συζητήστε το με τον/την ψυχοθεραπευτή σας, για να δείτε τι χρειάζεται να γίνει ως βελτιωτική κίνηση.
    Συνεργαστείτε ουσιαστικότερα με αυτόν/αυτήν, για να κινηθείτε καλύτερα και πιο αποτελεσματικά.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,
    Το εγκατεστημένο άγχος χρειάζεται συνήθως μια πιο βαθειά ψυχαναλυτική διερεύνιση, ώστε να βρεθεί το αίτιο που το ενεργοποιεί.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Αναφορικά με το φάρμακο που παίρνετε ρωτήστε τον/ην γιατρό που σας το πρότεινε για το πότε θα πρέπει να δείτε και τι είδους αλλαγές, αν χρειαστεί να αλλάξετε σκεύασμα ή δοσολογία θα το δείτε με τον/ην γιατρό σας. Αναφορικά με την ψυχοθεραπεία δεν αναφέρετε πόσο καιρό κάνετε αλλά συνήθως στους 6-8 μήνες με συχνότητα 1 φορά την εβδομάδα ειναι ένα ικανό διάστημα να διαπιστώσετε αν σας βοηθά. Όπως και να έχει όμως σας προτρέπω να το συζητήσετε και με τον/ην θεραπευτή/τριά σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, ένα μισή μήνας δεν είναι μεγάλο διάστημα για να ξεπεράσετε μία αγχώδη διαταραχή. Αν αισθάνεστε εμπιστοσύνη στον ψυχοθεραπευτή σας και θέλετε να του μιλήσετε είναι μια ένδειξη ότι σας βοηθάει.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον ψυχοθεραπευτή σας την πορεία της θεραπείας και να αναζητήσετε μαζί τις αιτίες.
    Η θεραπεία εκλογής (η πιο βραχυπρόθεσμη και αποτελεσματική σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές των συστημάτων υγείας) είναι η γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Εκτιμώ ότι θα ήταν ωφέλιμο, ενδεχομένως και ψυχοθεραπευτικό, να συζητήσετε με τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας που συνεργάζεστε σχετικά με τους προβληματισμούς σας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καταρχήν, είναι θετικό που έχετε αποφασίσει να αντιμετωπίσετε την αγχωδή διαταραχή μέσω ψυχοθεραπείας και να συμβουλευτείτε με έναν επαγγελματία. Η αντιμετώπιση της αγχώδους διαταραχής μπορεί να είναι μια διαδικασία που χρειάζεται χρόνο, και διαφορετικοί άνθρωποι ανταποκρίνονται διαφορετικά στη θεραπεία.
    Αν μετά από έναν χρόνο ψυχοθεραπείας δεν έχετε δει σημαντική αλλαγή ή αν νιώθετε ότι δεν υπάρχει πρόοδος, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον ψυχοθεραπευτή σας. Μπορεί να χρειαστεί να εξετάσετε μαζί του την πορεία της θεραπείας, τους στόχους που έχετε θέσει, και τις ενδεχόμενες αλλαγές στην προσέγγιση ή στη μέθοδο που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Το Bespar το προτείνει ψυχίατρος. Ο επαγγελματίας υγείας ενισχύει τον χαρακτήρα και τον καταφέρνουμε να μη χρειάζεται χημεία, παρά μόνον βραχυπρόθεσμα σαν δεκανίκι για να σταθεί μέχρι να ξεπεράσει το έντονο πρόβλημα.

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας. Σας προτείνω στην παρούσα φάση να δώσετε χρόνο στον οργανισμό σας να λειτουργήσει το φάρμακο. Επίσης, μπορείτε να πείτε στον ειδικό ψυχικής υγείας που σας παρακολουθεί να κάνετε μια σύνοψη με τι άλλαξε και τι όχι από τότε που ξεκινήσατε ψυχοθεραπεία αλλά και τι σας προβληματίζει σχετικά με την εξέλιξη σας μεσα από την θεραπεία σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Αν είναι πραγματική θεραπεία αυτό που κάνεις θα πεις την ανησυχία σου στον ψυχοθεραπευτή και θα πάρεις απάντηση από εκεί. Αν πάλι νιώθεις ότι δεν μπορείς να ανοιχτείς σε αυτόν τον βαθμό τότε δεν είναι θεραπεία.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας συμβούλευα να κάνετε λίγο υπομονή καθώς η ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνο για να δείτε αποτελέσματα

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • δώστε λίγο χρόνο παραπάνω, η ψυχοθεραπεία φέρνει αποτελέσματα που δεν φαίνονται αμέσως. Αν περάσει όμως καιρός και αισθάνεστε οτι δεν σας βοηθάει, τότε ναι, μπορείτε να αναζητήσετε άλλον θεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα. Ομολογώ πως το άγχος σας φαίνεται και στο ίδιο το μήνυμά σας. Υπάρχει η προσδοκία να έχει ήδη αλλάξει κάτι, η ανησυχία ότι μήπως κάτι δεν κάνετε καλά εσείς, η αμφιβολία για το αν ο θεραπευτής πρέπει να αλλάξει ή όχι.

    Δεν μου είναι ξεκάθαρο αν ο 1μισης μήνας που λέτε αφορά στην αρχή λήψης του bespar ή στην αρχή της ψυχοθεραπείας. Αν ισχύει το δεύτερο, θα πρότεινα να δώσετε λίγο παραπάνω χρόνο και να εμπιστευτείτε τη διαδικασία. Αν ισχύει το πρώτο, απευθύνετε την ανησυχία σας στον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί. Αν κάνετε ψυχοθεραπεία για πάνω από χρόνο και δεν έχετε δει ουσιαστικό αποτέλεσμα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που το ακούω . Αν δεν σας «ταιριάζει» ο ψυχοθεραπευτής , δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική δουλειά . Έπειτα ίσως η προσέγγιση του ψυχοθεραπευτή να μην λειτουργεί με εσάς. Ίσως και τα δυο. Ελάτε σε επαφή μαζί μου να το δούμε αν σας έμεινε υπομονή . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Πιθανώς να χρειάζεται άλλη φαρμακευτική προσέγγιση, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλέψει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Κατανοώ πόσο απαιτητική μπορεί να είναι η διαδικασία της θεραπείας, και είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι απογοητευμένη αν δεν δεις άμεσα αλλαγές. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να απαιτεί χρόνο για να είναι αποτελεσματική και να δεις βελτίωση. Πολλές φορές, οι αλλαγές συμβαίνουν σταδιακά και χρειάζεται υπομονή. Συζήτησε με τον ψυχοθεραπευτή σου τις ανησυχίες σου και τις προσδοκίες σου από τη θεραπεία. Είναι δυνατόν να πρέπει να αλλάξεις προσέγγιση ή ακόμα και να εξετάσεις άλλες μορφές θεραπείας, όπως η κοινοτική ψυχοθεραπεία, τον κοινωνικό θεραπευτή ή άλλες μορφές ψυχοθεραπείας που μπορεί να είναι πιο κατάλληλες για τις ανάγκες σου. Επίσης, η φαρμακευτ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια