• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα σας. Τα 2 τελευταία χρόνια νοιώθω ότι θελω να πάω σε έναν ψυχολόγο . Κυρίως να μιλήσω, να κάτσει ένας άνθρωπος να με ακουσει και να με συμβουλέψει. Αγχώνομαι όμως. Μέχρι και να πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού με αγχώνει . Νιώθω ότι θα πάω εκεί και θα μπλοκάρω,δεν θα μπορώ να πω λέξη. Να πω εδώ ότι έχω επισκεφτεί ξανά ψυχολόγο, ΜΙΑ φορά όμως. Δεν ξανά πήγα. Νιώθω ότι θελω να πω τόσα πολλά πράγματα , που απλά τα ξεχνάω όλα, και πάμε αυτήν αρχή πάλι... αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι έχω παρά πολλά νεύρα. Νευριαζω με το παραμικρό. Θυμώνω με το παραμικρό. Και θυμώνω πολύ άσχημα . Φωνάζω, βρίζω, κλαίω , βαράω τα χέρια μου στον τοίχο. Πιο μικρή από τα 13 χαρακωνομουν. Στα 17 σταμάτησα να το κάνω. Τώρα είμαι 22. Το έκανα πάλι σε έναν τσακωμο με την μαμά μου πριν κάποιους μήνες. Οι λόγοι που νευριαζω και θυμωνω δεν είναι τόσο σοβαροί, ώστε να φτάνω σε τέτοιο σημείο. Και το κυριότερο δεν ελέγχω ούτε τι λέω, ούτε τι κάνω. Νιώθω ότι βράζω εκείνη την ώρα, θόλωνω και δεν με νοιάζει τίποτα..και αυτό με με βασανίζει πιο πολυ είναι ότι το συναίσθημα του θυμού ΔΕΝ φεύγει. Και ασ έχουν περάσει 2-3 ώρες.. ακομα θα έχω νεύρα με αυτό που έγινε. Και ας μην ήταν λογος να κάνω έτσι.

20 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό που αισθάνεστε αλλά ταυτόχρονα και λογικό.
    Θα μπορούσατε να κλείσετε κάποιο ραντεβού με μήνυμα, έτσι δεν θα χρειαστεί να πάρετε τηλέφωνο.
    Το ότι πήγατε μια φορά σε ψυχολόγο δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Ίσως αν ξαναδοκιμάζατε να μένατε έκπληκτη απ'το αποτέλεσμα. Δεν είμαστε πάντα έτοιμοι για να μιλήσουμε για όσα έχουμε στο μυαλό μας.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Όλα αυτά που σας συμβαίνουν κάτι θέλουν να πουν. Εκφράζουν τον πόνο σας. Ελάτε σε θεραπεία και σιγά σιγά θα λυθείτε , να μιλήσετε. Εχει σημασία να υπάρχει ένα ευήκοον ουσ να ακολυσει ακόμη και τις σιωπές σας που κι αυτές θέλουν κάτι να πουν σε μια ψυχανάλυση.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας, σας καταλαβαίνω απόλυτα, διότι πολλές φορές τυχαίνει να μιλάμε σε κάποιον και κατά πάσα πιθανότητα να μην μας ακούει ενεργητικά. Κοινώς μπορεί να μιλάει κανείς στο κενό, πράγμα πολύ θλιβερό. Όμως δεν είναι όλοι και όλα έτσι. Ωστόσο για να είστε άνετα κι εσείς, μπορείτε να ξεκινήσετε αρχικά με μια συνεδρία μέσω βιντεο-κλήσης, δίνοντάς την ανακούφιση σε εσάς, αλλά και το χρόνο για ζέση-σύνδεση με τον θεραπευτή σας. Υπάρχουν οι λύσεις. Ο θυμός μέσα πολλές φορές περιλαμβάνει τη θλίψη που δεν έχει βιωθεί. Προσωπικά διατίθεμαι να δοκιμάσουμε οποιαδήποτε στιγμή θελήσετε, μια δοκιμαστική συνεδρία, γνωρίζοντας έτσι τα πραγματικά οφέλη και όχ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Χαίρομαι πολύ που αντιλαμβάνεστε πόσο σημαντικό είναι να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό. Ακούγεστε σημαντικά επιβαρυμένη. Μια επίσκεψη μπορεί να είναι πολύ τρομακτική για κάποιον/α στην ηλικία σας και πολύ συχνά αποθαρρυντική. Δεν έχει σημασία αν μπλοκάρετε, δεν έχει σημασία αν δεν πείτε λέξη, δεν έχει σημασία αν δεν σας ταιριάξει. Σημασία έχει να κάνετε αυτό το πρώτο γενναίο βήμα και όλα τα άλλα σιγά σιγά θα έρθουν. Αν μπορώ να απαλύνω έστω και λίγο το άγχος σας, ο ειδικός δεν είναι εκεί για να σας κρίνει. Σε καμία περίπτωση. Είναι εκεί γιατί θέλει να βοηθήσει και έχει τα εργαλεία να το κάνει. Εμπιστευθείτε τον ειδικό που θα επιλέξετε ότι θα ξέ... Διάβασε περισσότερα

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Ακούγεται να χρειάζεστε πραγματικά να δείτε ψυχολόγο και να σας ακούσει για όσα αισθάνεστε και βιώνετε. Είναι συχνό στις πρώτες συναντήσεις να μην ξέρουμε τι να πρωτοπούμε ή από που να ξεκινήσουμε. Μπορείτε να ξεκινήσετε την κουβέντα λέγοντας αυτήν ακριβως τη δυσκολία σας και ο/η ειδικός θα μπορέσει να σας αφουγκραστεί και να σας βοηθήσει πιθανό κάνοντάς ερωτήσεις. Επίσης μπορείτε να πάτε προετοιμασμένη έχοντας σημειώσει σε έναν χαρτί ή στο κινητό σας όσα θεωρείτε σημαντικά να μοιραστείτε ώστε ακόμα κι αν τα ξεχάσετε εκείνη την ώρα να μπορείτε να τα διαβάσετε από τις σημειώσεις σας. Εύχομαι να βρείτε το κουράγιο σύντομα και να ανακουφιστείτε ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας και καλή χρόνια! Όλα αυτά που περιγράφετε φαίνεται πως είναι έντονα και δυσκολεύουν την καθημερινότητα σας. Ο τρόπος που σκεφτόμαστε αντανακλά στα συναισθήματα και τις πράξεις μας! Η αλλαγή στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα δημιουργεί μια νέα πραγματικότητα. Νομίζω πως η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπειας θα ήταν βοηθητική για την άμεση βελτίωση της κατάστασης σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Εκφράζεται έντονα συναισθήματα θυμού και οργής που σας οδηγούν σε ξεσπάσματα, μη επιθυμητές συμπεριφορές και μικροτραυματισμούς. Το συναίσθημα του φόβου μοιάζει να υποκρύπτει λύπη και στεναχώρια. Ίσως να σας φοβίζει να συζητήσετε γι αυτά γιατί αισθάνεστε ότι θα εκτεθείτε. Κάθε αρχή και δύσκολη. Θα σας βοηθήσει όμως να εμπιστευτείτε έναν ειδικό για να καταλάβατε τα αίτια των δυσκολιών σας και να βρείτε μαζί του εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης των.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό που περιγράφετε. Το μήνυμά σας στο μυαλό μου μοιάζει να χωρίζεται σε δύο μέρη. Το ένα λέει ότι "θυμώνω εύκολα, χωρίς σοβαρό λόγο ή αιτία, θολώνω, χάνω τον έλεγχο", και αυτό για κάποιο λόγο φαίνεται να μη φεύγει, να επιμένει, σχεδόν με πείσμα. Το άλλο, με το οποίο αρχίσατε και το οποίο κατά τη γνώμη μου έχει προτεραιότητα, λέει ότι "αναγνωρίζω πως χρειάζομαι υποστήριξη, αλλά αγχώνομαι να τη ζητήσω, φοβάμαι ότι έχω να πω τόσα πολλά που θα μπλοκάρω, θα τα ξεχάσω, σε σημείο που δεν μπορώ να σηκώσω το τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού". Σα να υπάρχει μία σκέψη από πίσω που λέει ότι "πρέπει να μπο... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καταλαβαίνω ότι σας προβληματίζει αρκετά το μέγεθος του θυμού που έχετε και καταλαβαίνετε ότι είναι κάτι μέσα σας πολύ έντονο και ευάλωτο που το προκαλεί. Ο θυμός είναι έντονο συναίσθημα και όταν το βιώνουμε και όταν τον απευθύνουμε σε άλλους. Το ότι χάνετε τον έλεγχο του συναισθήματος ίσως να είναι πολύ τρομακτικό για εσάς και ίσως να είναι και ο λόγος που μπλοκάρετε στην ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Είναι πολλά τα συναισθήματα που θέλετε να βγουν μέσα στην θεραπεία και τρομάζετε με το μέγεθος αυτό με αποτέλεσμα να μπλοκάρετε. Χρειάζεται χρόνος για να χτιστεί η θεραπευτική σχέση ώστε να νιώσετε ασφάλεια να βγουν τα συναισθήματα αυτά. Να βγουν... Διάβασε περισσότερα

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα,
    Το γεγονός ότι έχετε τέτοιες εκρήξεις θυμού οι οποίες όπως λέτε δεν έχουν σοβαρή αιτιολογία μάλλον φανερώνει ότι συσσωρεύετε άγχος και στρες είτε καταπιέζετε κάποια συναισθήματά σας και κάποια στιγμή γίνεται αυτή η έκρηξη.Στόχος για εσάς θα είναι να μάθετε να εντοπίζετε τα συναισθήματα που σας δυσκολεύουν και να τα εκφράζετε με λειτουργικό τρόπο.
    Σχετικά με την αγωνία σας στην επίσκεψη σε κάποιον ειδικό έχετε να εμπιστευτείτε την διαδικασία και τον θεραπευτή που θα έχετε απέναντι σας καθώς εκείνος γνωρίζει πως ακριβώς θα κυλήσει μια συνεδρία ώστε να νιώσετε ασφάλεια και ηρεμία και να εκφραστείτε όπως και όποτε θα είστε έτοι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζαφειροπούλου Αγγελική MSc & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσκολο είναι να νιώθεις έτσι και να αντιμετωπίζεις τόσα έντονα συναισθήματα. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι εντάξει να ζητήσεις βοήθεια, ακόμα κι αν αυτό σε αγχώνει. Ο ψυχολόγος είναι εκεί για να σε υποστηρίξει και να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να διαχειριστείς αυτά τα συναισθήματα. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις όλες τις απαντήσεις ή να μπορείς να εκφραστείς με άνεση αμέσως. Ο ψυχολόγος θα σε καθοδηγήσει και θα δημιουργήσει έναν ασφαλή χώρο όπου μπορείς να μιλήσεις σταδιακά για ό,τι σε απασχολεί. Μια καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις με μικρά βήματα, όπως να γράψεις ή να κρατήσεις σημειώσεις για τα πράγματα που θέλεις ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε πολύ που μοιραστήκατε τις σκέψεις σας εδώ μαζί μας. Είναι απολύτως κατανοητό αυτό που περιγράφετε σχετικά με το άγχος για το ξεκίνημα της θεραπείας και πως θα πάει. Κάπου εδώ θα ήθελα να πω πως είναι πολύ εντάξει εάν σας συμβεί αυτό το μπλοκάρισμα εκείνη τη στιγμή και μπορεί να αντιμετωπιστεί μέσα στο θεραπευτικό δωμάτιο στο εδώ και τώρα εκείνη τη στιγμή. Εξάλλου και αυτό το μπλοκάρισμα που νιώθετε για κάποιο λόγο έρχεται εκείνη τη στιγμή και δουλειά μας είναι να το εξερευνήσουμε εκείνη τη στιγμή να δούμε τι έχει να μας πει. Καταλαβαίνω πως η ανάγκη σας να μιλήσετε είναι πολύ μεγάλη και ότι είναι κάτι που θέλετε... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Θα είναι καλό να κλείσετε ραντεβού για ψυχοθεραπεία, και να μιλήσετε για όλα αυτά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καταλαβαίνω ότι αισθάνεσαι αναστατωμένος ενδεχομένως υπάρχουν συμπτωματα γενικευμένου άγχους χρειάζεται αξιολόγηση και εκτίμηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα . Καταλαβαίνω . Ελάτε σε επαφή μαζί μου και μην φοβόσαστε τίποτα ! Ίσως να βοηθήσει και ότι θα κάνουμε συνεδρία online. Μέχρι σήμερα στα 15 χρόνια δουλειάς μου σαν ψυχοθεραπευτής δεν είχα ούτε ένα άτομο που να μην μπορέσει να ανοιχτεί ..Ίσως η εμπειρία σας να έχει να κάνει και με το ποιος καθόταν απέναντι σας..Ελάτε σε επαφή , θα χαρώ να βοηθήσω. Μπορώ να βοηθήσω με θέματα θυμού και αυτοτραυματισμού.Να είστε καλά, με εκτίμηση, Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Η ανάγκη σου να θέλεις να πας σε ψυχολόγο είναι μια ανάγκη που σου δείχνει πως θέλεις να πεις πολλά πράγματα και να νιώσεις κατανόηση και ασφάλεια . Το άγχος είναι ένα συναίσθημα που κάτι θέλει να σου πει και ίσως δεν έχεις βρει τον τρόπο να το βγάλεις από μέσα σου .
    Λυπάμαι πολύ που ένιωθες τότε και ίσως τώρα μοναξιά και το επνιγες μέσα σου ή το έδειχνες με θυμό προς τον εαυτό.
    Τα συναισθήματα δεν θέλουμε να φύγουν αλλά να δώσουμε χώρο σε αυτά ώστε να εκφραστούν.
    Αναρωτησου:
    Ποια ανάγκη μου δεν ικανοποιείται?
    Μήπως αισθάνομαι απειλή ?
    Τι δεν μπορώ να ελέγξω?
    Ποιο όριο μου παραβιάζεται ?
    Που ή πως δεν είμαι ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπόσκου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαϊδάρι

  • Νομίζω πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να συζητήσετε πώς θα διαχειριστείτε το θυμό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο θα μπορούσε να αποτελέσει ένα βήμα για την ανακούφιση του ψυχικού σας πόνου και ενός χώρου όπου μπορείτε να μοιραστείτε τα θέματα σας με έναν ειδικό που θα σας υποστηρίξει και βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες σας. Μαζί του θα εξερευνήσετε τις αιτίες των συμπτωμάτων σας, θα κατανοήσετε καλύτερα αυτές τις αντιδράσεις και θα αναπτύξετε μηχανισμούς ελέγχου και χαλάρωσης που θα σας βοηθήσουν στην καλυτέρευση της καθημερινή σας ζωής.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το άγχος είναι μια κατάσταση που υπάρχει στην ζωή των ανθρώπων. Είναι σημαντικό το ότι αναγνωρίζετε την ανάγκη να ζητήσετε βοήθεια. Έχετε κάνει ήδη το μισό βήμα. Το άλλο μισό είναι να επικοινωνήσετε με ένα συνάδελφό και να συζητήσετε όσα νιώθετε να σας απασχολούν. Ο ρόλος του ψυχολόγου άλλωστε είναι να τα κατανοήσει και να σας προσφέρει βοήθεια. Μαζί θα δουλέψετε για να είναι το μέλλον καλύτερο..

    Μαυριδάκης Γρηγόρης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Ρέθυμνο

  • είναι πολύ σημαντικό να αναζητήσετε άμεσα ψυχολόγο, η δύσκολη σχέση με τη μητέρα σας δίνει την ανασφάλεια προς τον εαυτό σας και την έλλειψη εμπιστοσύνης προς τον ειδικό, αν δεν ξεπεράσετε αυτό το εμπόδιο σύντομα και δεν επιλέξετε άμεσα την ψυχοθεραπεία το επόμενο βήμα θα είναι η φαρμακευτική αγωγή γιατί η κατάσταση πυ βιώνεται θα γίνει ανεξέλεγκτη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα