• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Καλημέρα εδώ και 2 μέρες οι παλμοι μου είναι 90 -97 ειναι γενικά αγχώδης και εχω ενα μωράκι 10 μηνών κουράζομαι γενικά κ δεν κοιμάμαι καλά είχα πάει σε καρδιολόγο πριν 5 μήνες είχα κάνει υπέροχο γιατί έχω χαμηλή πιεση 9 με 6 αλλά όλα ήταν φυσιολογικά...να ανησυχώ για τους παλμούς μου μήπως να πάω πάλι σε καρδιολόγο?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καμία ανησυχια

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Ξαναπάτε ένα καρδιολόγο αλλά βασικά δείτε ειδικό ψυχικής υγείας μιλήστε ότι σας απασχολεί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλό θα ήταν να κάνετε οποίο παθολογικο check up προτείνετε ετησίως. Ακούγεται δύσκολο αυτό που περνάτε, και σίγουρα είναι κουραστικό. Δεν νομίζω να δικαιολογεί την καθημερινή και συνεχές ταχυπαλμια.
    Θα μπορούσατε να δείτε μήπως είναι ψυχοσωματικό σύμπτωμα, λόγω άγχους!

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Μια δεύτερη γνώμη σίγουρα θα σας βοηθούσε να νοιωσετε καλύτερα. Εάν συνεχίσει όμως και με την δεύτερη επίσκεψη σε καρδιολόγο ν νοιωθετε όλο αυτό το άγχος χρειάζεστε να μιλήσετε με ειδικό ψυχολόγο

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα,
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανησυχείτε όταν αντιμετωπίζετε αυτού του είδους τα συμπτώματα, ειδικά όταν έχετε την ευθύνη της φροντίδας ενός μικρού παιδιού.
    Είναι καλό που επισκεφθήκατε καρδιολόγο και κάνατε τις απαραίτητες εξετάσεις. Το γεγονός ότι όλα ήταν φυσιολογικά τότε, δείχνει ότι η καρδιά σας λειτουργεί σωστά και δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας.
    Οι υπερβολικά υψηλοί παλμοί μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες και της έλλειψης ύπνου. Είναι γνωστό ότι η φροντίδα ενός μικρού παιδιού είναι κουραστική και επηρεάζει την ψυχική και σωματική υγεία.
    Θα σας σύστηνα να ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας
    Στην περίπτωσή σας καλό είναι να απορύψετε οποιαδήποτε σωματική πάθηση. Αυτό που περιγράφεται σε γενικές γραμμές είναι κρίση άγχους που θα πρέπει να διερευνηθεί η προέλευσή της.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η μητρότητα είναι μια νέα κατάσταση και μάλιστα απαιτητική! Χρειάζεται να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολόγο ώστε η προσαρμογή και οι αλλαγές που γίνονται να είναι ομαλές και να απολαύσετε τη γονεικοτητα και το μωρό σας! Στη διάθεσή σας

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Δεν νομίζω πολύ κούραση και λίγος ύπνος σε ένα αγχώδης άτομο δεν είναι δύσκολο να φέρουν τους χτυπους στο 90/min.Προσπαθησε να χαλάρωσεις,κάνε μια εξέταση θυρεοειδής αδένα για παν ενδεχόμενο και αν και αυτά καλά τελευταία λύση ένα ψυχολόγο να σου αποβάλλει stress κτλ

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος