• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Καλησπέρα! Πώς μπορώ να σταματήσω να υπέρ αναλύω τα πάντα ?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η υπερανάλυση μπορεί να οδηγεί σε υπερβολική ανησυχία, αγχώδεις σκέψεις και δυσκολία στη λήψη αποφάσεων. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις την υπερ-ανάλυση και τις ανησυχίες σου με αποτελεσματικό τρόπο.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Κάτι μέσα σας μοιάζει να θέλει να υπεραναλύει. Να βρίσκεται συνεχώς σε εγρήγορση. Φαίνεται να σας ταλαιπωρεί σημαντικά, και αναζητάτε έναν τρόπο να βάλετε ένα στοπ σε αυτή την υπερανάλυση. Αν και υπάρχουν κάποιες τεχνικές που θα μπορούσαν να βοηθήσουν, θεωρώ προτιμότερο να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο,, προκειμένου να διερευνήσετε περαιτέρω τα συναισθήματά σας και να λάβετε την ανακούφιση που φαίνεται να χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας.
    Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Θα κάνω μια υπόθεση ότι κάπως σας έχει κουράσει αυτή η υπερανάλυση.
    Για να σταματήσω κάτι ή να αλλάξω κάτι, αρχικά χρειάζεται να καταλάβω τι με ωθεί και το κάνω.
    Αφού αρχίσω να καταλαβαίνω, χρειάζεται να δω τι θέλω αντί αυτού.
    Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Η υπεανάλυση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς διαφορετικούς λόγους όπως για παράδειγμα ο φόβος να μην κάνει κάποιος λάθος, η τελειομανία, ή παλαιότερα τραύματα. Ειδικότερα τα άτομα που έχουν βιώσει τραύμα μπορεί να αναπτύξουν υπερεπαγρύπνηση και να αναλύουν επανειλημμένα καταστάσεις για να προβλέψουν και να αποφύγουν πιθανές απειλές ή πυροδοτήσεις.

    Οι τεχνικές ενσυνειδητότητας, όπως οι βαθιές αναπνοές, ο διαλογισμός και οι ασκήσεις γείωσης, μπορούν να σας βοηθήσουν να παραμείνετε παρόντες και να μειώσετε την υπερβολική σκέψη.

    Ασχοληθείτε με δραστηριότητες που κρατούν το μυαλό σας απασχολημένο και αποτρέπουν την υπερανάλυση. Α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Καλησπέρα!Για να το κάνεις σημαίνει ότι κάτι εξυπηρετεί. Είσαι άτομο που επεξεργάζεται τις πληροφορίες.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι