• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Γεια σας. Οταν ξαπλωνω να κοιμηθω παρολο που νυστάζω με πιανει ενα σφιξιμο στο στομαχι, οχι πονος απλα σφιξιμο σαν αγχος και δεν μπορω να κοιμηθω με αποτελεσμα απλα να αλλαζω πλευρο καθε 1 λεπτο. Ακομα κι αν καταφερω να κοιμηθω μεσα σε μια ωρα εχω ξυπνησει παλι απο το σφιξιμο αυτο. Τι με συμβουλευετε να κανω;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει αυτό το σφίξιμο, το οποίο εσείς το βιώνετε σαν άγχος, και το οποίο καταλαμβάνει χώρο τόσο στο μυαλό όσο και το σώμα σας, με αποτέλεσμα να μην σας επιτρέπει να αποκοιμηθείτε, παρόλο που νυστάζετε. Πώς θα σας φαινόταν να αναπτύσσατε ένα διάλογο με αυτό το σφίξιμο, αυτό το άγχος; Αν μπορούσε να μιλήσει, τι θα έλεγε; Το ακούτε; Θα θέλατε να του απαντήσετε, ή ακόμα και να ζητήσετε κάτι από εκείνο, εφόσον σας δυσκολεύει τόσο πολύ;

    Αν δεν σας ανακουφίσει η διαδικασία αυτή, θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να αφουγκραστείτε πληρέστερα τον εαυτό σας και τις ανάγκες σας, και να βρείτε τις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Φαίνεται ότι μπορεί να αντιμετωπίζετε κάποιο είδος άγχους ή στρες που εκδηλώνεται σωματικά όταν προσπαθείτε να κοιμηθείτε. Μερικές τεχνικές που μπορεί να σας βοηθήσουν να ανακουφιστείτε από το σφίξιμο στο στομάχι είναι οι πρακτικές Τεχνικών Χαλάρωσης όπως βαθιές αναπνοές, η προοδευτική χαλάρωση των μυών, η Γιόγκα και ο Διαλογισμός.

    Επίσης θα ήταν επιβοηθητικό να καθιερώσετε μια ρουτίνα πριν τον ύπνο, για να σηματοδοτήσετε στο σώμα σας ότι ήρθε η ώρα να ηρεμήσει. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει δραστηριότητες όπως να διαβάσετε ένα βιβλίο, ένα ζεστό μπάνιο ή χαλαρωτική μουσική.

    Ενας άλλος παράγοντας που μπορεί να σας επηρεάζει, εί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Γεια σας. Το σύμπτωμα που περιγράφετε, με το σφίξιμο στο στομάχι και τη δυσκολία να κοιμηθείτε λόγω αυτού του αισθήματος, μπορεί να συνδέεται με διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του άγχους και του στρες. Είναι σημαντικό να εξετάσετε τις συνήθειες ύπνου σας και το περιβάλλον κοίμησης σας. Με την βοήθεια ενός ψυχολόγου αυτές οι καταστάσεις μπορούν να αντιμετωπιστούν.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Το συμπτώμα που περιγράφετε όπως σφίξιμο στο στομάχι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως άγχος, ένταση ή ακόμα και προβλήματα πέψης. Είναι σημαντικό να εξετάσετε τον τρόπο ζωής σας και τις συνήθειες του ύπνου σας, για να διαπιστώσετε αν υπάρχει κάτι που μπορεί να βελτιωθεί.
    Μερικές συμβουλές που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι:
    Να ποφύγετε το φαγητό και τα ποτά που ενδέχεται να ενοχλούν το στομάχι σας το βράδυ. Αποφύγετε τα βαριά γεύματα και τον καφέ πριν από τον ύπνο.
    Ασχοληθείτε με τεχνικές χαλάρωσης πριν πάτε για ύπνο. Δοκιμάστε την βαθιά αναπνοή , την άσκηση της μετάθεσης προσοχής ή την απλή ακρόαση ήχων από τη φύση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Φσίνεται να έχετε αρκετό άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο σε θέματα διαταραχών ύπνου για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας,
    Το σύμπτωμα που περιγράφετε φαίνεται να είναι συνδεδεμένο με την υπερένταση και το άγχος πριν πάτε για ύπνο. Η αδυναμία σας να ηρεμήσετε για να κοιμηθείτε μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες που σας απασχολούν.
    θα πρότεινα να εφαρμόσετε τεχνικές χαλάρωσης πριν πάτε για ύπνο, όπως βαθιές αναπνοές ή διαλογισμό.
    Επίσης, είναι σημαντικό να δημιουργήσετε μία ρουτίνα ηρεμίας πριν τον ύπνο, ώστε να χαλαρώσετε το νου και το σώμα σας. Αποφύγετε την κατανάλωση καφεΐνης και αλκοόλ πριν τον ύπνο, καθώς επίσης και τη χρήση ηλεκτρονικών συσκευών.
    Εάν τα συμπτώματα συνεχίσουν, θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε έναν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Αν θέλετε να αποκλείσετε οργανικότητα δείτε ένα γαστρεντερολογο. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα πιθανόν να πρόκειται για σωματική έκφραση του άγχους ή άλλης ψυχογενούς κατάστασης οπότε θα πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα να κάνετε ψυχοθεραπεία. Ας σημειώσουμε ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο, το άγχος μπορεί μεταξύ των άλλων να προκαλέσει γαστρεντερολογικά προβλήματα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πρώτα να δείτε έναν παθολόγο μήπως είναι κάποιο πρόβλημα στο σώμα σας μυϊκό ή άλλο , δεύτερον να βρείτε μόνη σας ή με ειδικό ψυχικής υγείας το σας απασχολεί τι σας σφίγγει το στομάχι τόσο που δεν μπορείτε να το αγνοήσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος