• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Έχω ένα μήνα που περνώ seropram 20mg..χάπι κάθε πρωί με 1zanax0,25 το πρωί και ένα το βράδυ ξυπνάω με έντονο ανχος το πρωί και μετά το μεσημέρι με πιάνουν κρίσεις πανικού...είχα ιστορικό πριν 7χρονια το οποίο με εντολή γιατρού το χειρηστικα έτσι και έγινα καλά...τώρα αισθάνομαι ότι ενώ πήγα να βελτιωθώ πριν μια εβδομάδα ξανακυλησα .. ευχαριστώ πολύ

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Ας ξεκαθαρίσουμε πως οι φαρμακολογικές θεραπείες αρχίζουν, μεταβάλλονται και διακοπτώνται κατόπιν εντολής γιατρού. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η χρήση του φαρμάκου Seropram (escitaloprame) σε συνδυασμό με το Xanax (alprazolam) είναι συνηθισμένη στη θεραπεία της αγχώδους διαταραχής και των κρίσεων πανικού. Ωστόσο, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι η δόση ή ο συνδυασμός αυτών των φαρμάκων μπορεί να χρειάζεται προσαρμογή και παρακολούθηση από τον γιατρό σας.
    Είναι ενθαρρυντικό που πριν από επτά χρόνια βελτιώθηκε η κατάστασή σας με τη θεραπεία που ακολουθήσατε. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον γιατρό σας για να κατανοήσετε τι μπορεί να οδήγησε στην επανεμφάνιση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε τώρα. Ενδέχεται να απαιτείται αλλαγή στο φάρμακο, στη δόση ή στο θεραπευτικό πλάνο σας.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Έχετε κάνει θεραπεία? Θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση για την περίπτωσή σας. Η φαρμακευτική αγωγή αντιμετωπίζει προσωρινά τα συμπτώματα, αλλά δεν δίνει μακροπρόθεσμες και ουσιαστικές λύσεις.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας να ελέγξετε αποτελεσματικά τα συμπτώματά σας και να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για το άγχος που προκαλεί τις κρίσεις πανικού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • θα χρειαστείτε ψυχοθεραπεία για να θεραπεύσετε τις φοβίες που προκαλούν τις κρίσεις πανικού καλέστε εναν ειδικό πάνω σε αυτό

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Οι κρίσεις πανικού συνιστούν μια κατάσταση επανεμφανιζόμενη μπορεί δηλαδή να εμφανιστεί σε βάθος χρόνου. Αυτό φαίνεται να σας συμβαίνει και είναι χρήσιμο να την επεξεργαστείτε με ψυχοθεραπεία. Συνίσταται επίσης να συζητήσετε την αγωγή με τον ψυχίατρο σας.

    Βλάχου Γεωργία

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μαρούσι

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες παρά τη φαρμακοθεραπεία που λαμβάνετε. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας για να συζητήσετε την αποτελεσματικότητα της θεραπείας και εάν χρειάζεται να προσαρμοστούν οι δόσεις ή να εξεταστεί άλλη μορφή θεραπείας. Επίσης, μπορεί να χρειαστεί να συζητήσετε τη διαχείριση του άγχους σας με το γιατρό, συμπεριλαμβανομένων πιθανών προσαρμογών στη θεραπεία σας. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από ειδικούς για να διαχειριστείτε αποτελεσματικά τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε, θα σας ωφελουσε παράλληλα με τη φαρμακοθεραπεια να κάνετε και ψυχοθεραπεια μεσω λόγου, ώστε να εκφράσετε τα συναισθήματα και τις εμπειρίες σας σε ένα ασφαλή χώρο με κάποιο θεραπευτή

    Πετράκης Στάθης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Μιλήστε με τον γιατρό σας. Υπάρχει περίπτωση να είναι παρενέργεια της φαρμακευτικής αγωγής.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Χρειάζεται να κάνετε συνεδρίες να μιλάτε με ειδικό ψυχικής υγείας όπως και να μιλήσετε με ψυχίατρο για τα φάρμακα που θα περνετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος