• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Καλησπέρα σας ταλαιπωρούμε από κατάθλιψη και αγχώδης διαταραχή 14 χρόνια. Έχω πάει σε πάνω από 30 καρδιολόγους έχω κάνει όλες τις εξετάσεις δε βρίσκουν κάτι το παθολογικο. Όμως έχω φτάσει μόνο στον ύπνο μου μέχρι 218 παλμούς γύρω στις 7 με 8 φορές από το 2018. Μου είπε γιατρός να πάρω το concor μόνο αν με ξαναπιάσει. Είναι πολύ τρομακτικό ίδρωνω ολόκληρη ζαλιζομαι και νιώθω παντού του παλμούς. Είναι λογικό να μη βρίσκουν κάτι? Επίσης περνώ αντικαταθλιπτικα και λένε πως κάνουν παράταση QT διαστήματος .. αυτό θα είχε φανεί σε κάποια εξέταση σωστά? Χίλια συγνώμη απλώς είμαι φοβισμένη

6 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον παρακολουθείστε από καρδιολόγο και ψυχίατρο και είστε διαγνωσμένη με κατάθλιψη καλό θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Θα δείτε ουσιαστική μείωση των συμπτωμάτων σας.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα,
    Είναι κατανοητή η ανησυχία και ο φόβος που σας προκαλεί η παρατεταμένη εμπειρία με την κατάθλιψη και την αγχώδη διαταραχή επί σειρά ετών, καθώς και οι σωματικές εκδηλώσεις που βιώνετε. Η επίσκεψη σε πολλούς ειδικούς και η υποβολή σας σε πλήθος εξετάσεων χωρίς τη διάγνωση κάποιου παθολογικού αίτιου μπορεί να έχει αυξήσει την αίσθηση αβεβαιότητας και ασφάλειας όσον αφορά την υγεία σας.
    Όσον αφορά τα αντικαταθλιπτικά και την επίδρασή τους στο διάστημα QT, πράγματι κάποια αντικαταθλιπτικά έχουν τη δυνατότητα να προκαλέσουν διεύρυνση του QT διαστήματος, που μπορεί να είναι ανησυχητικό. Αυτό το φαινόμενο είναι κάτι που συνήθως ελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Δεν υπάρχει λόγος να ζητάτε συγγνώμη για ένα συναίσθημα που νιώθετε. Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Αυτά τα συμπτωματα που λέτε πιθανόν να είναι κρίση πανικού και για αυτό να μην βρίσκουν κάτι οι κατδιολογοι
    Με την βοήθεια ενός ψυχολόγου θα μπορούσατε να δείτε τις πηγές του άγχους, και τρόπους να ανεβάσετε την διάθεση σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Ναι η παράταση QT θα φαινόταν στο ΗΚΓ.Για τους 218 χτυπους ίσως να έκανες ηλεκτροφυσιολογικη μελέτη

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σσς. Να σας δώσει θεραπεία

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας. Λήψη καθημερινώς της αγωγής.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα