• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 09/12/2022

Έχω 270 χοληστερίνη τη πρέπει να κάνω

77 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Θα χρειαστεί να κάνετε κατάλληλη διατροφή, ώστε να μειωθεί η χοληστερόλη σας. Ωστόσο, χρειάζομαι πλήρες ιατρικό και διατροφικό ιστορικό, πρόσφατες αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις καθώς και μετρήσεις ανάλυσης σύστασης σώματος.

    Αναστασάκη Σταματίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Οπωσδήποτε μια σωστή διατροφή για υπερλιπιδαιμίες σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση 3-4 φορές στην εβδομάδα.

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Καταρχήν πρέπει να ελεγχουν όλες οι αιματολογικές γιατί υπάρχουν κι άλλοι ανεβασμένοι δεικτες ισως υπάρχουν και κάποια σύνδρομα. Ωστόσο με σωστή διατροφή τις περισσοτερες φορές βελτιώνονται οι δεικτες της χοληστερίνης.

    Καρίνου Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Κατ’ αρχήν άσκηση και δίαιτα και επίσκεψη σε καρδιολόγο με τα πλήρη αποτελέσματα των εξετάσεων.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Περιορίστε τα γαλακτοκομικά με πλήρη λιπαρά, το βούτυρο (ζωικό ή μαργαρίνη) τα λιπαρά κρέατα (χοιρινό, αρνί, κατσίκι κλπ), το αλκοόλ και αυξήστε στην κατανάλωση λαχανικών, φρούτων, εντάξτε με έλεγχο πολυακόρεστα λιπαρά (ελαιόλαδο, ταχίνι ή φυστικοβούτυρο). Αν είναι ανεβασμένα τα τριγλυκερίδια σας, θα πρέπει να περιορίσετε τους απλούς υδατάνθρακες όπως είναι τα γλυκά, τα αρτοσκευάσματα, το ψωμί και τα μακαρόνια (αντικαταστήστε τα με προιόντα ολικής άλεσης). Τέλος θα ήταν πού βοηθητικό να ξεκινήσετε μία μορφή άσκησης έστω κι ένα καθημερινό περπάτημα.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας,

    Σε κάθε περίπτωση μην το αμελήσετε καθώς η τιμή είναι υψηλή. Ο γιατρός θα κρίνει αν πρέπει να πάρετε κάποιο χάπι. Υπάρχει περίπτωση να σας προτρέψει να αλλάξετε πρώτα τις διατροφικές σας συνήθειες ή ένας διαιτολόγος απλά να τις αξιολογήσει για αρχή, και αν δε δει βελτίωση να σας χορηγήσει το χάπι. Είναι σημαντικό πάντως να επισκεφθείτε ένα γιατρό-παθολόγο καθώς και ένα συνάδελφο διαιτολόγο για να σας ρυθμίσουν ενδεχομένως τη φαρμακευτική αγωγή και τη διατροφή σας αντίστοιχα.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη,
    Κλινική Διαιτολόγος-Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν αρκεί μόνο η τιμή της ολικής χοληστερόλης, αλλά χρειαζόμαστε και την LDL και την HDL για να εξαχθεί ολοκληρωμένο συμπέρασμα. Ωστόσο εάν και οι υπόλοιπες τιμές είναι εκτός ορίων θα σας βοηθήσουν τα παρακάτω: διατήρηση φυσιολογικού σωματικού βάρους, άσκηση ή περπάτημα τουλάχιστον 30 λεπτά ημερησίως, και κατανάλωση σπιτικού φαγητού με φρέσκες πρώτες ύλες και έμφαση σε φρούτα και λαχανικά, ώστε να μειώσετε τα κορεσμένα λιπαρά και να αυξήσετε τις διαιτητικές ίνες.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • πρόγραμμα διατροφής που θα βελτιώσει την χοληστερίνη σας κ σε 3 μήνες να επαναλάβετε εξετάσεις αίματος να δείτε ποσο έχει μειωθεί κ να στην συνέχεια να συμβουλευτείτε το παθολόγο /καρδιολόγο για το αν θα χρειαστείτε φαρμακευτική βοήθεια

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Καλησπέρα,σίγουρα μια ισορροπημένη διατροφή θα βοηθήσει απλά πρέπει να δείτε αν η χοληστερίνη είναι οργανική ή διατροφική.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Αρχικά για να αξιολογήσουμε τις τιμές χοληστερόλης λαμβάνονται υπόψη και άλλοι παράγοντες, όπως οι τιμές των αιματολογικών εξετάσεων, η ηλικία, το φύλο, το ιστορικό κ.ά.
    Ο κατεξοχήν αρμόδιος να θέσει τιμές - στόχους είναι ο θεράπων ιατρός που θα εξετάσει όλους τους παράγοντες και θα ορίσει το θεραπευτικό σχήμα.
    Αναπόσπαστα στοιχεία του θεραπευτικού σχήματος είναι η υιοθέτηση υγειών διατροφικών συνηθειών, η ρύθμιση του σωματικού βάρους και η φυσική δραστηριότητα.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σίγουρα θα χρειαστεί να τροποποιήσετε τη διατροφή σας, να βάλετε την άσκηση στην καθημερινότητά σας και ίσως και να χάσετε κιλά. Ο γιατρός σας θα σας κατευθύνει εάν χρειάζεται και η χορήγηση κάποιου φαρμάκου.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Διαιτητικές παρεμβάσεις και πιθανώς έναρξη αντιλιπιδαιμικής αγωγής.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Για να σας απαντήσω σε αυτό πρέπει να έχω και ένα πλήρες ιστορικό και με το τι έχετε κάνει μέχρι τώρα, όπως και τον τρόπο που τρώτε.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Αν οφείλεται στη διατροφή σας τότε πρέπει μα ακολουθήσετε μια ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή.

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Γεια σας, για να σας απαντήσουμε θα χρειαστεί να ξέρουμε και το υπόλοιπο ιστορικό σας και τις συνήθειές σας.
    Σίγουρα μια πιο σωστή και καλή Διατροφή θα βοηθούσε να πέσει το νούμερο αλλά εξαρτάτι και απο άλλους παράγοντες όπως άσκηση, κληρονομικότητα κλπ.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλό είναι πρώτα να συμβουλευτείτε τον καρδιολόγο σας καθώς θα πρέπει να ληφθούν και άλλες παράμετροι υπόψη και στη συνέχεια να επισκεφθείτε έναν Διαιτολόγο-Διατροφολόγο προκειμένου να σας βοηθήσει σωστά και εξατομικευμένα!

    Περλεπέ Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ίλιον

  • Θα πρέπει να δείτε την καλή HDL και κακή LDL χοληστερίνη το λιπιδαιμικό οικογενειακό προφίλ και αναλογα με την ηληκία και τους υπόλοιπους παράγοντες να αποφασιστεί τι πρέπει να γίνει.Σε πρώτη φάση πάντως σίγουρα θα σας βοηθήσει η σωστή διατροφή σε συνδιασμό με το περπάτημα

    Τοπούζα Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θέρμη

  • Για να υπάρξει μια ολοκληρωμένη εικόνα, χρειάζονται και οι υπόλοιπες τιμές των λιπιδίων, όπως HDL, LDL, Τριγλυκερίδια, καθώς και πιθανή προδιάθεση για να αξιολογηθεί ο καρδιαγγειακός κίνδυνος.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Αρχικώς δίαιτα, απώλεια βάρους, έλεγχος με υπέρηχο καρωτιδων και τεστ κοπώσεως, αιματολογικος επανέλεγχος σε 3 μηνες και μόνο εάν χρειάζεται, τότε λήψη αγωγής.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλό θα ήταν θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας και υιοθετήσετε ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής που θα συμβάλλει στο να προσεγγίσετε τα φυσιολογικά όρια.

    Δημητρούλης Μάνος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Να απευθυνθείτε στον γιατρό σας ο οποίος εάν κρίνει ότι είναι αναγκαίο θα σας δώσει κάποια φαρμακευτική αγωγή και να ακολουθήσετε μια κατάλληλη διατροφή για υπερχοληστερολαιμία απευθυνόμενος/η σε κάποιον ειδικό διαιτολόγο διατροφολόγο.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Σίγουρα θα πρέπει να μιλήστε με το γιατρό σας. Σημασία έχουν επίσης και τα επίπεδα HDL και LDL

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Είναι αρκετά υψηλή τιμή. Πιθανότατα θα πρέπει να πάρετε θεραπεία και να αλλάξετε τη διατροφή σας. Το τι πρέπει ακριβώς να γίνει εξαρτάται από το συνολικό ιστορικό σας. Η ίδια τιμή χοληστερίνης δεν αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο σε κάθε άνθρωπο. Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός!

    Μαρινάκης Ευάγγελος

    Παθολόγος - Health Coach

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας. Η τιμή αυτή για την ολική χοληστερόλη είναι σίγουρα παθολογική ακόμη και αν υποθέσουμε ότι δεν παρουσιάζετε κανένα άλλο προδιαθεσικό παράγοντα κινδύνου. Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι κάποιος να λαμβάνει εκτίμηση του συνολικού καρδιαγγειακού κινδύνου που διατρέχει και όχι μόνο μια μεμονωμένη τιμή χοληστερόλης. Από εκεί και πέρα σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει κάποιος που παρουσιάζει τέτοιες τιμές να ξεκινήσει υγιεινοδιαιτητικές μεταβολές στον τρόπο ζωής. Κύρια στοιχεία αυτών των μεταβολών είναι ο περιορισμός των κορεσμένων και trans λιπαρών, αύξηση της πρόσληψης φυτικών ινών, απώλεια σωματικού βάρους, αύξηση της φυσικ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • Chol, LDL, HDL, TG, Apo-B, TSH

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν καρδιολόγο για να σας πει εάν πρέπει να ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή ή όχι

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Αρχικά είναι αναγκαίο να εντοπιστεί η αιτία που προκάλεσε την αύξηση των επιπέδων της.
    Διατροφικά θα πρέπει να ακολουθηθεί Εξατομικευμένο Πρόγραμμα Διατροφής ώστε να επαναφέρουμε την χοληστερίνη στα φυσιολογικά επίπεδα και το βάρος σώματος να μειωθεί αν αυτό είναι αναγκαίο.
    Επομένως η διατροφή θα πρέπει να περιλαμβάνει γαλακτοκομικά προϊόντα με λίγα λιπαρά, όχι light.
    Φρουτα και λαχανικά 5-6 μερίδες την ημέρα.
    Να αποφεύγονται όλα τα τηγανιτά τρόφιμα και όλα τα επεξεργασμένα τροφιμα ,δινοντας έμφαση στα καλά λιπαρά όπως το ελαιόλαδο, το αβοκάντο, οι ξηροι καρποι κα.
    Περιορισμό του κόκκινου κρέατος.
    Τα όσπρια και τα φ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ένας αποτελεσματικός τρόπος ελέγχου των επιπέδων χοληστερόλης ξεκινά από μια προσεκτική αναθεώρηση του τρόπου ζωής μας.
    Έτσι, τα βασικά μέτρα που πρέπει να λάβουμε για να μειώσουμε τη χοληστερόλη είναι τα εξής:
    1. Αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες
    2. Έλεγχος σωματικού βάρους
    3. Αύξηση σωματικής δραστηριότητας
    4. Έλεγχος στρες
    5. Διακοπή καπνίσματος
    Καταναλώστε με μέτρο…
    • Τροφές πλούσιες σε κορεσμένα λιπαρά οξέα: Τροφές πλούσιες σε κορεσμένα λιπαρά οξέα, όπως το κόκκινο κρέας, τα επεξεργασμένα προϊόντα κρέατος, τα προϊόντα των ταχυφαγείων (fast food), τα πλήρη γαλακτοκομικά προϊόντα, τα γλυκά με βούτυρο, τα τηγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Διατροφή κατάλληλα σχεδιασμένη στην πάθηση και εξατομικευμένη άσκηση προτείνονται για την μείωση της χοληστερόλης. Καλό θα ήταν να σας δει και καρδιολόγος για να εκτιμήσει το καρδιομεταβολικό κίνδυνο που μπορεί να διατρέχεται. Ενδέχεται να χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγή αν σε ένα τρίμηνο δεν πέσει η τιμή στα φυσιολογικά.

    Παναγιωτοπούλου Μαρία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κάτω Τούμπα

  • Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΑ - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.
    ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΑΚΗ" (LDL) ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 116, ΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100, ΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 70 ΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 55mg/dl. O KAΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΛΟ, ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ, ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (πχ ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΡΩΤΙΔΩΝ - CALCIUM SCORE ΣΕ ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΕΦΑΝΙΟΓΡΑΦΙΑ κτλ). ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΛΙΠΙΔΑΙΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται φάρμακο. Σημασία έχει η LDL χοληστερόλη, δηλαδή η κακή χοληστερόλη όπως επίσης η ηλικία και η παρουσία άλλων παραγόντων κινδύνου. Σίγουρα χρειάζεται μία καρδιολογική εκτίμηση.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας! Οι διατροφικές σας συνήθειες μπορούν να μειώσουν τα επίπεδα της χοληστερίνης και κατ’επέκταση να μειώσουν τον καρδιαγγειακό κίνδυνο! Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας να γίνει η λήψη ιατρικού ιστορικού καθώς και οι διατροφικές σας συνήθειες ούτως ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα πρόγραμμα που θα ανταποκρίνεται στην καθημερινότητά σας και θα βοηθήσει να ρίξουμε τις τιμές της χοληστερίνης. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Σιγουρα να μιλήσετε με το γιατρό σας. Τα νέα όρια ορίζουν την ολική χοληστερόλη στα 170. Επομένως είστε αρκετά υψηλα. Αν θεωρήσουμε και τους άλλους παράγοντες, ηλικία, φύλο, βάρος, κάπνισμα κλπ, ο καρδιακος κίνδυνος για επεισόδιο αυξάνει. Θελει σιγουρα την κατάλληλη αγωγή

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Η δυσλιπιδαιμία είναι μια παθολογική κατάσταση, κατά την οποία τα λιπίδια του αίματος έχουν αυξηθεί και έχουν ξεπεράσει τα φυσιολογικά όρια.
    Η δυσλιπιδαιμία αποτελεί έναν από τους κυριότερους παράγοντες κινδύνου στην εμφάνιση καρδιαγγειακών νοσημάτων.
    Ανάλογα με την αιτιολογία της, διακρίνεται σε πρωτοπαθή όταν είναι γονιδιακής αιτιολογίας και σε δευτεροπαθή η οποία είναι συνήθως εύρημα άλλων παθολογικών καταστάσεων (π.χ υποθυρεοειδισμός, σακχαρώδης διαβήτης, νεφρωσικο σύνδρομο κτλ).
    Η θεραπεία της δυσλιπιδαιμίας εξατομικεύεται με βάση το ιατρικό ιστορικό και τις απαραίτητες εργαστηριακές εξετάσεις.
    Εν τω μεταξύ ο καρδιολόγος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουμέλλη Αρετή

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αρχικά αλλαγή στον τρόπο διατροφής και ζωής και κατά δεύτερον ανάλογα με την ηλικία και τους υπόλοιπους παράγοντες κινδύνου φαρμακευτική αγωγή. Για περισσότερα στη διάθεσή σας

    Καρανίκας Σταύρος

    Καρδιολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας θα πρέπει ν ΄αποφύγετε την κατανάλωση ζωικών λιπαρών και να αυξήσετε την φυσική σας δραστηριότητα εντάσσοντας ένα γρήγορο περπάτημα στην καθημερινότητα σας

    Μαντζουράνη Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας. Η χοληστερίνη για να πέσει χρειάζεται ένα ισορρόπημένο διατροφικό πρόγραμμα με ιδιαίτερη έμφαση στην ποσότητα των λιπαρών αλλά και από ποιες πηγές τα προσλαμβάνει ο οργανισμός μας.

    Αντικαθιστόντας ζωικά λίπη με υγιεινές πηγές όπως το ελαιόλαδο και οι ξηροί καρποί, στη σωστή ποσότητα και συνδιασμούς, θα βοηθήσουν να κατέβει χωρίς να στερηθούμε την ενέργεια που μας δίνουν τα καλά λιπαρά.

    Ιδιαίτερη σημασία έχει επίσης αν η χολιστερίνη είναι η HDL ή η LDL, αν είναι ανεβασμένα τα τριγλυκερίδια και αν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό χοληστερίνης στην οικογένεια.

    Μέξης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Αθήνα

  • Σε περίπτωση που δεν είναι οικογενής η υπερχοληστερολαίμια, σίγουρα θα πρέπει να δοκιμάσετε να ρυθμίσετε κατάλληλα τη διατροφή σας ώστε να προσλαμβάνετε λιγότερα λιπαρά ημερησίως, για να αποφύγετε τυχόν φαρμακευτική αγωγή.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η μεσογειακή διατροφή μπορεί να σας βοηθήσει άμεσα και εύκολα να χαμηλώσετε τα επίπεδα της. Προτιμήστε προϊόντα ολικής αλέσεως, φρούτα, λαχανικά, όσπρια, αβγό και κοτόπουλο ! Θα πρότεινα και μία συνεδρία με διαιτολόγο για να σας κατευθύνει πιο αποτελεσματικά !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Πριν τη λήψη φαρμακευτικής αγωγής, σε πρώτη φάση συστήνεται να ακολουθήσετε υγιεινοδιαιτητικά μέτρα και σε 2-3 μήνες να επαναλάβετε τις αιματολογικές εξετάσεις των λιπιδίων.
    To μοντέλο της Μεσογειακής Διατροφής φαίνεται ότι μειώνει τα επίπεδα της ολικής και LDL χοληστερόλης και κατ΄επέκταση τον καρδιαγγειακό κίνδυνο. Πιο συγκεκριμένα, η χαμηλή κατανάλωση κορεσμένων λιπαρών (κόκκινο κρέας, επεξεργασμένα κρέατα, πλήρη γαλακτοκομικά, βούτυρο, κ.ά.) και trans λιπαρών οξέων (γλυκίσματα, σφολιάτες, fast food, κ.ά.), σε συνδυασμό με την υψηλή κατανάλωση "καλών" λιπαρών (ελαιόλαδο, ελιές, λιπαρά ψάρια, ξηροί καρποί, κ.ά.) συμβάλλει στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαγιαννοπούλου Γλυκερία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Nα μην τρώτε λιπάρα τρόφιμα ,τηγανητά, υδατάνθρακες μόνο ολικής ψωμί και επίσης σωματική άσκηση πχ.περπάτημα!!! Ευχαριστώ!!!

    Παπαδοπούλου Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας!!! Η τιμή αυτή είναι σχετικά αυξημένη, παρόλα αυτά θα πρέπει να την αξιολογήσουμε σε σχέση πάντα με την LDL, HDL και Lp (a). Εάν παρόλα αυτά ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα μεσογειακής διατροφής για 3 μήνες με 2 φορές τη βδομάδα ψάρι, 2 φορές όσπρια, 1 - 2 φορές κάποιο λαδερό, περιορίσετε το κόκκινο κρέας και τα πλήρη γαλακτοκομικά, εντάξετε στη διατροφή σας φρούτα, λαχανικά και ξηρούς καρπούς θα δείτε πολύ πολύ μεγάλη διαφορά, χωρίς να χρειαστείτε κάποια φαρμακευτική αγωγή. Επίσης εάν έχετε αυξημένο κοιλιακό λίπος, καλό θα ήταν να κάνετε μία προσπάθεια να το μειώσετε.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καταρχήν θα πρέπει το σωματικό βάρος και λίπος να είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια. Επίσης, πρέπει να προσθέσετε την φυσική δραστηριότητα στην καθημερινότητά σας. Όσον αφορά τη διατροφή:

    Χρήσιμες διατροφικές συμβουλές για την μείωση της «κακής» χοληστερόλης:
    Περιορίστε τα:
    􀂰 Πλήρη γαλακτοκομικά προϊόντα (π.χ. τυρί, κρέμα γάλακτος) και εναλλακτικά επιλέξτε άπαχα ή ημιάπαχα γαλακτοκομικά προϊόντα.
    􀂰 Υδρογονωμένα φυτικά λίπη (π.χ. μαργαρίνη, μαγιονέζα) και εναλλακτικά επιλέξτε παρθένο ελαιόλαδο
    􀂰 Πλούσια σε λιπαρά κρεατικά (π.χ. συκώτι, αρνί, λουκάνικο, σαλάμι, ζαμπόν) και εναλλακτικά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σωτηρίου Μάλαμας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οπωσδήποτε διατροφή ειδική σε συνδυασμό με καποια φαρμακευτική αγωγή (σε συνεννόηση πάντα με τον γιατρό σας).

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Η συγκεκριμένη τιμή χοληστερόλης είναι αρκετά υψηλή όμως μεγαλύτερη σημασία έχει η λεγόμενη «κακή» χοληστερόλη LDL.
    Ανάλογα με το φύλο, την ηλικία, το ατομικό και κληρονομικό ιστορικό καθώς και τις συνήθειες μας (πχ κάπνισμα) ο στόχος της LDL διαφοροποιείται και συνεπώς η ιδανική χοληστερόλη μπορεί να είναι διαφορετική για τον κάθε εξεταζόμενο.
    Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ιατρό σας που θα υπολογίσει το συνολικό καρδιαγγειακό σας κίνδυνο και θα σας προτείνει τον ενδεδειγμένο τρόπο αντιμετώπισης.

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ,ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η HDL.LDL
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕI ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

    Μιστυλής Παναγιώτης

    Παθολόγος

    Νέα Ιωνία

  • αρχικά θα πρέπει να αξιολογήσουμε την ποιότητα της χοληστερίνης δηλαδή να δούμε την καλή και την κακή ώστε να εχουμε πιο καθαρή εικόνα. Επίσης μια λιπομέτρηση θα βοηθούσε ώστε να δούμε την γενικότερη συσταση σώματος αλλά και εάν αν η χοληστερίνη ειναι ανεβασμένη απο σπλαχνικό λιπος. Στην περιπτωση που στις εξετάσεις σας η κακή LDL ειναι ανεβασμένη τότε μπορούμε να ακολουθήσουμε ενα μεσογειακό πλάνο διατροφής πλούσιο σε φρουτα, λαχανικά εποχής , ψάρι και λευκό κρέας που συντελεί στην γενικότερη υγεία και πτώση της χοληστερίνης.

    Μανού Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • καλησπερα σας και ευχαριστω για το μηνυμα σας. Θα πρεπει να κλεισετε ραντεβου, να δω τις αιματολογικες σας εξετασεις , να παρουμε ενα ιατρικο ιστορικο και ειδομεν για το ποια δο θα ακολουθησουμε για την αποατασταση σας. ειναι πολλα απο τα οποιοα επηρρεαζεται η τιμη της χοληστερινης και φυσικα πρεπει να μελετηθει όλο το προφιλ των λιπιδιων.(χοληστερ.καλη/κακη/τριγλυκερ/cpk, κλπ).

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας!
    Πέρα από την τιμή της ολικής χοληστερόλης είναι σημαντικό να αξιολογούμε τα επίπεδα της LDL "κακής" και της HDL "καλής" χοληστερόλης.
    Στη μείωση της χοληστερόλης βοηθούν οι αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες όπως μείωση των κορεσμένων λιπαρών, αύξηση των φυτικών ινών αλλά και αλλαγές στον τρόπο ζωής όπως η αύξηση της σωματικής άσκησης. Σε περίπτωση υπέρβαρου ή παχυσαρκίας, η απώλεια σωματικού βάρους, ακόμη και 5-10%, είναι ευεργετική!
    Παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία ή ερώτηση!
    Ευαγγελία Αυγεράκη

    Αυγεράκη Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • καλησπέρα. Την φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να την συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας. από εκεί και πέρα ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο και συμπλήρωμα διατροφής θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση της υγεία σας. Είμαι στην διάθεση σας.

    Με εκτίμηση,
    Νίκος Καφετζόπουλος

    Καφετζόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Καταναλώστε τρόφιμα πλούσια σε μονοακόρεστα και πολυακόρεστα λιπαρά και μειώστε τροφές πλούσιες σε κορεσμένα λίπη, αυξήστε την κατανάλωση τροφών πλουσίων σε φυτικές ίνες, καταναλώστε τροφές πλούσιες σε αντιοξειδωτικά (φρούτα, λαχανικά, φυτικά έλαια) και αυξήστε την φυσικά δραστηριότητα

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Μπορείτε να ξεκινήσετε αγωγή διατροφής για λιπιδαιμία και με συμπληρώματα μαζί να λύσετε το πρόβλημα αυτό. Η άλλη λύση είναι σε γιατρό φαρμακευτική αγωγή, αλλά και πάλι χωρίς διατροφική αγωγή δεν θα μειωθούν εύκολα τα επίπεδα χοληστερόλης στο αίμα. Η διατροφική αγωγή πάντως είναι απαραίτητη.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Εκτός από δίαιτα και σωματική άσκηση που πρέπει απαραίτητα να συμπεριλάβετε στην καθημερινότητά σας, η υπερλιπιδαιμία αξιολογείται βάση παραγόντων κινδύνου. Η ηλικία , η αρτηριακή υπέρταση, το σάκχαρο, το κάπνισμα , στεφανιαία νόσος και αγγειοπάθειες είναι μερικοί επιπρόσθετοι παράγοντες που απαιτούν να έχετε πολύ χαμηλότερη τιμή χολιστερόλης για να μην αναπτύξετε προβλήματα αρτηριοσκλήρυνσης. Αν η υπερλιπιδαιμία αφεθεί χωρίς αγωγή, ο περαιτέρω κίνδυνος είναι καρδιαγγειακά συμβάντα .

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας. Υγιεινή Διατροφή, φυσική δραστηριότητα σε συνδυασμό με έναρξη φαρμακευτικής αγωγής για να ρίξετε την τιμή της χοληστερίνης. Πρόκειται για σημαντικό παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακή νοσο. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και όχι υποτίμηση.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • 270 ολική χοληστερίνη σημαίνει μάλλον και αρκετά υψηλή LDL (αυτό που λέμε "κακή" χοληστερλίνη ).Χρειάζεται να επισκεφθείτε παθολόγο για να υπολογίσουμε τον καρδιαγγειακό σας κίνδυνο με βάση το ιστορικό σας την ηλικία σας κτλ. Αναλόγως αυτών, θα γίνει αρχικά προσπάθεια με υγιεινοδιαιτητικά μέτρα και αν δεν αποδώσει μετά από μήνες θα συζητήσουμε το ενδεχόμενο θεραπείας.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Επειδή είναι αρκετά υψηλή η τιμή πρέπει να αλλάξεις την διατροφή σου και πιθανότατα να ξεκινήσεις και αγωγή με στατινες,αν δεν μειωθεί μόνο με την αλλαγή διατροφής.

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο ειδικό γιατρο για να εκτιμήσει τις εξετάσεις και να ολοκληρώςετε τον ελεγχο που πρέπει να κάνετε. Η τιμή της ολικής χοληστερίνης από μόνη της δεν κατευθύνει την απόφαση ως προς την θεραπευτική προσέγγιση του ασθενούς.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Σίγουρα να επισκεφθείτε τον παθολόγο σας (να εξετάσει αν είναι κληρονομική ή όχι, να γίνει ουσιαστικά σωστή λήψη ιστορικού, έτσι ώστε αν συνυπάρχουν κι άλλοι παράγοντες κινδύνου να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή) και αν το πρόβλημα είναι η διατροφή σας, τότε καλό θα ήταν να επισκεφθείτε και έναν διατροφολόγο.

    Κουρή Ειρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ανάλογα με την ηλικια το φύλο και άλλους παράγοντες η αντιμετώπιση διαφερει

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Θα πρέπει να ακολουθήσετε μια ισορροπημένη διατροφή με χαμηλά κορεσμένα λιπαρά. Η διατροφή σας θα πρέπει να αποτελείται από ποικιλία τροφών ανάλογα με τις ημερησιες αναγκες σας, από καλής ποιότητας τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες, χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη τροφών και καλου συνδυασμού μονοακορεστων και πολυακόρεστων καλών λιπαρών οξέων. Η χοληστερόλη είναι ένας δείκτης που μειώνεται κατακόρυφα εάν κάποιος ξεκινήσει έναν υγιεινό τρόπο ζωής πχ σωστή διατροφή από υπόδειξη και καθοδήγηση ενός καταρτισμένου κλινικού διαιτολόγου, άσκηση σε καθημερινή βάση από ένα απλό περπάτημα έως κάτι πιο περισσότερο και καλή ενυδάτωση. Ένα υγιές σωματικό βάρος α... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα μπορούσατε να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα διατροφής βασισμένο στην μεσογειακή διατροφη κι να μειώσετε την χοληστερόλη σας ακολουθώντας συγκεκριμένες διατροφικές οδηγίες!

    Σπανού Ευαγγελία -The Nutrition Project (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • τα υψηλά επίπεδα χοληστερόλης πολλές φορές οφείλονται είτε από διατροφικές συνήθειες είτε από κληρονομική προδιάθεση. Βεβαίως και οι διαταραχές στη λειτουργία του θυρεοειδή σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να αγνοηθούν.Η ανάγκη για θεραπεία θα αποφασιστεί από τον θεράποντα γιατρό βάση του ιστορικού

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Σμύρνη

  • Φαντάζομαι 270 είναι η ολική χοληστερόλη. Είναι αυξημένη, αλλά μεγαλυτερη σημασία έχει η τιμή της LDL, της 'κακης' χοληστερίνης. Ανάλογα με το ιστορικό και τους παραγοντες κινδυνου είναι διαφορετικά τα επιθυμητά επίπεδα LDL για τον κάθε άνθρωπο. Ανάλογα λοιπόν με τα επιθυμητά επίπεδα, τον στόχο δλδ για την LDL και την αρχική τιμή LDL που έχετε τώρα, ο καρδιολογος θα σας πει αν αρκουν σε πρωτη φάση αλλαγές στον τρόπο ζωής (με ακρογωνιαίο λίθο τη δίαιτα χαμηλή σε λιπαρά) η αν χρειάζεται ταυτόχρονα και έναρξη φαρμακευτικής αγωγης

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Δεν μπορεί να αξιολογηθεί σαν δεδομένο μόνο η τιμή της συνολικής χοληστερόλης, αλλά σε συνάρτηση με άλλους δείκτες. Δίνοντας έμφαση σε θρεπτικά συστατικά που ασκούν προστατευτικη δράση απέναντι στα καρδιαγγειακά νοσήματα, θα μειώσετε την πιθανότητα εμφάνισης.

    Μανδηλάρη Ιωάννα

    Ολιστική Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας. Η τιμή αυτή φαίνεται πράγματι υψηλή, όμως πρέπει να δούμε και τις τιμές της LDL χοληστερίνης , HDL χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων, όχι μόνο την ολική χοληστερίνη. Επιπλέον πρεπει να συναξιολογήσουμε το συνολικό καρδιαγγειακό κίνδυνο λαμβάνοντας υπόψιν την ηλικία σας, το ιστορικό σας, τη τιμή της αρτηριακής σας πίεσης, αν έχετε σακχαρώδη διαβήτη, αν καπνίζετε κτλ. Επίσης, χρειάζεται μια ενδελεχής καρδιολογική εξέταση για να έχουμε τη πλήρη εικόνα. Έχοντας όλα αυτά τα δεδομένα τότε θα μπορούμε να απαντήσουμε αν πρέπει απλά να αλλάξετε τρόπο ζωής (αλλαγή διατροφής, άσκηση, απώλεια βάρους, διακοπή καπνίσματος) ή αν είναι απαρα... Διάβασε περισσότερα

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Καρδιολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Θα πρέπει να υιοθετήσετε ένα νέο πιο υγιεινό τρόπο διατροφής και φυσικά άσκηση έτσι ώστε να μπορέσετε να ρίξετε τη τιμή χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε ένα διατροφολογο-διαιτολογο έτσι ώστε να σας κατευθύνει σχετικά με τη διατροφή και να σας δώσει μια εξατομικευμένη διατροφή σύμφωνα με το ιατρικό ιστορικο σας και τις εξετάσεις σας.

    Καραγιαννάκη Στέλλα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δάφνη

  • Καλησπέρα σας. Σε περίπτωση που έχετε αυξημένο βάρος θα πρέπει να το χάσετε. Μια απώλεια 10% του βάρους μας θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια πτώση της ολικής χοληστερόλης έως και 20%. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν παραπανισια κιλά τότε είναι πολύ σημαντική η μείωση στην πρόσληψη κορεσμένων λιπαρών οξέων (λιπαρά κρέατα, τηγανητά, σπορελαια, λιπαρά γαλακτοκομικά) στην διατροφή και ταυτόχρονα η υψηλή πρόσληψη ω-3 λιπαρών οξέων (λιπαρά ψάρια). Επίσης η σωματική άσκηση θα μπορούσε να σας βοηθήσει.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Χρειάζεται συνδυασμός διατροφής και άσκησης! Η διατροφή πρέπει να στηριχτεί περισσότερο σε φυτικές πηγές πρωτεΐνης όπως είναι τα όσπρια και τα λαχανικά. Πολύ σημαντικό αν υπάρχει επιπλέον βάρος να χαθεί έστω ένα ποσοστό 10% αυτού!

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Η αυξημένη χοληστερολη μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παραγοντες
    πχ κληρονομικότητα, αυξημενο βαρος, αυξημενη καταναλωση λιπαρων κ.α.
    Εκτος απο την τιμη της ολικης χοληστερολης, σημασια έχουν και οι εξης τιμες: LDL, HDl
    Θα πρεπει να απευθυνθειτε στον θεραποντα ιατρο σας για να εκτιμησει τις τιμες και να αποφασισει αν χρειαζεστε φαρμακευτικη αγωγη και σε εναν διαιτολογο για να βελτιωσετε τις διατροφικές σας συνήθειες

    Ζήκου Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Λογικα πρεπει να ξεκινησετε φαρμακο. Αυτο βεβαια εξαρταται και απο αλλους παραγοντες κινδυνου. Η χοληστερινη παντως ειναι υψηλη

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Για να αξιολογηθεί και αναλόγως να αντιμετωπιστεί η υπερχοληστερολαιμία, θα πρέπει καταρχάς να συναξιολογηθούν οι υπότυποι («καλή» και «κακή») χοληστερόλη. Παίζουν επιπλέον ρόλο το φύλο, η ηλικία, το κάπνισμα και τα νοσήματα που ενδεχομένως συνυπάρχουν.
    Ενδέχεται να χρειάζονται και επιπλέον προληπτικές εξετάσεις.
    Ο θεράπων ιατρός, με βαση το ιστορικό, την κλινική εξέταση και τον πλήρη εργαστηριακό έλεγχο θα σας καθοδηγήσει.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Παθολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Παραθέτω μερικές οδηγίες:
    Φυσική δραστηριότητα: βγείτε για πεζοπορία έστω 20-30 λεπτά καθημερινά.
    Απώλεια βάρους/ λίπους αν απαιτείται.
    Αλλαγή διατροφικών συνηθειών
    Μειώστε / διακόψετε το αλκοόλ
    Περιορίστε τα γλυκά/ αρτοσκευάσματα / αναψυκτικά και τις μεγάλες ποσότητες σε ψωμί/ μακαρόνια / ρύζι
    Αυξήστε την πρόσληψη σε καλές πηγές λιπαρών όπως ελαιόλαδο/ ελιές/ αβοκάντο / ξηρούς καρπούς / ψάρια
    Εντάξτε την κατανάλωση σε άπαχα κρεατικά όπως πουλερικά και κόκκινο κρέας χωρίς ορατά κομμάτια λίπους
    Όπως και γαλακτοκομικά και αυγά
    Προτιμήστε λαχανικά εποχής και από φρούτα ποικιλία μούρων που είναι χαμηλά σε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Θα πρεπει να διερευνησουμε τον λογο αυξησης των επιπεδω χολ και στη συνεχεια να θεσουμε το διατροφικο πλανο που θα μπορουσε να περιλαμβανει φ ινες και φυτικα ελαια,πηγες πρωτεινης χωρις πολλα ζωικα λιπη για παραδειγμα

    Δρ. Κολομβότσου Αναστασία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Να κόψουμε τα τηγανητα , τα "κακά λιπαρα" όπως βουτηρο , λιπαρά από κόκκινο κρέας (πχ κεμπαμπ) και να βάλουμε στην διατροφή μας το ώμο ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς αναλατους και φρούτα

    σημαντικό επίσης είναι η αερόβια ασκηση(15 με 20 λεπτά περπάτημα την ημερα) και φυσικά το σωματικό μας βάρος να είναι στα φυσιολογικά επίπεδα

    σε κάθε,περίπτωση καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον διαιτολογο διατροφολόγο

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η τιμή αυτή είναι αυξημένη σύμφωνα με τις τιμές αναφοράς. Στο πλαίσιο του καρδιαγγειακού κινδύνου, έχει σημασία να συνεκτιμηθούν και τα επίπεδα των υπόλοιπων λιπιδίων (LDL, HDL, Τριγλυκερίδια). Προχορώντας στην παρέμβαση, θα πρέπει να αξιολογηθούν ο τρόπος ζωής σας, το σωματικό βάρος, το οικογενειακό ιστορικό και ο συνολικός κίνδυνος. Το πρωτόκολλο για την αντιμετώπισης της υπερλιπιδαιμίας αναφέρεται σε διαιτητικο-υγιεινή παρέμβαση 3 μηνών και έπειτα εργαστηριακός επανέλεγχος. Η επαναξιολόγηση θα αναδείξει εάν θα πρέπει η συνέχιση της παρέμβασης με ή χωρίς φαρμακευτική αγωγή (σε αυτή υπάρχει και η δυνατότητα όχι απαραίτητα στατινών αλλά και σ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Μια διατροφή βασισμένη στο Μεσογειακό πρότυπο , πλούσια σε φρούτα, λαχανικά, όσπρια, ολικής άλεσης προϊόντα και φυτικά λιπαρά όπως το ελαιόλαδο, μπορεί να συμβάλλει στη μείωση της χοληστερόλης. Παράλληλα είναι σημαντικό να μειωθεί η κατανάλωση λιπαρών τυριών, κόκκινου κρέατος και γλυκισμάτων. Σε περίπτωση που το σωματικό βάρος είναι αυξημένο, μια μείωση 10% του βάρους και αύξηση της σωματικής δραστηριότητας θα βοηθούσε πάρα πολύ στη μείωση της υψηλής χοληστερόλης.

    Γιαζιτζή Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αιγάλεω