• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/09/2023

Καλησπέρα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση έχω καθημερινά δυσποινια μουδιαζω πονοκέφαλο υποφέρω από κρισης πανικου λέω ότι θα πάω καρδιά και θα μείνω εκεί παίρνω μισό lexotanil πείτε μου τι να κάνω για να γίνω καλά δν βγαίνω έξω από το σπίτι από τον φόβο

20 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Θα χρειαστεί να παρακολουθήσετε θεραπευτικές συνεδρίες, όπου θα δουλευτούν στοχευμένα τα συμπτώματα της κρίσης πανικού. Το φάρμακο που παίρνετε καταστέλλει προσωρινά τα συμπτώματα. Όταν περάσει η επίδραση του τα συμπτώματα επανέρχονται με αποτέλεσμα να επανέρχεστε στο ίδιο σημείο.
    Με εκτίμηση, Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας παράλληλα με φαρμακευτική αγωγή συνταγογραφούμενη από κάποιον γιατρό και εφόσον απαιτείται, αποτελεί έναν κατάλληλο συνδυασμό για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που αναφέρατε πιο πάνω.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Οι κρίσεις πανικού είναι παρούσες για να μας υπενθυμίσουν ότι πρέπει να φροντίσουμε τον εαυτό μας λίγο περισσότερο. Μπορείτε να ξεκινήσετε μια υποστηρικτική σχέση με έναν θεραπευτή ψυχολόγο για να το καταφέρετε!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνοντας το πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περνάτε θα πρέπει να σας πω ότι χρειάζεται μια αξιολόγηση της ψυχολογικής σας κατάστασης ώστε να έχετε την κατάλληλη θεραπεία, οι κρίσεις πανικού είναι σοβαρή κατάσταση και δεν περνάνε μόνες τους. Το φάρμακο που αναφέρατε ποιος σας το χορήγησε; Αν δεν το έχει χορηγήσει ψυχίατρος δεν είναι σίγουρο ότι σας καλύπτει. Οπωσδήποτε όμως χρειάζεστε ψυχοθεραπεία άμεσα, ώστε οι κρίσεις πανικού να μην εξελιχτούν σε Διαταραχή Πανικού. Από ότι βλέπω έχετε αρχίσει να κάνετε αποφυγές και αναπτύσσετε αγοραφοβία. Προσέξτε γιατί αν δεν το αντιμετωπίσετε άμεσα η κατάσταση θα χειροτερέψει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πώς ακούγεται πολύ στρεσογόνα όλη αυτή η κατάσταση. Δύσπνοια, μούδιασμα, πονοκέφαλος, τρόμος, περιορισμός στο σπίτι. Μόνο να φανταστώ μπορώ πώς είναι για εσάς... Ο φόβος του ότι "θα μείνω στον τόπο από καρδιά" είναι πολύ συχνός σε ανθρώπους με κρίσεις πανικού, αλλά επιστημονικά δεν έχει κάποια βάση. Με άλλα λόγια, παρόλο που μπορεί να νιώθετε τη καρδιά σας να "σπαρταράει", δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος.

    Θεωρώ πως χρειάζεται άμεσα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, αλλά και λήψη φαρμακευτικής αγωγής μόνο για μερικούς μήνες - σε συνεργασία πάντα με ψυχίατρο. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει όλο τον απ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Δεν αναφέρετε την ηλικία σας, ούτε το φύλο σας. Αρχικά συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Και εφόσον τα συμπτώματα που αναφέρετε δεν έχουν παθολογική αιτία θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή και ψυχίατρο. Δεν είναι θέμα να σαν πει κάποιος μια συμβουλή ή οδηγίες να ακολουθήσετε για να γίνετε καλά, όπως ζητάτε. Θα πρέπει να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά για να έχετε κάποιο αποτέλεσμα και κάποια βοήθεια. Επίσης προσοχή στα φάρμακα που παίρνετε χωρίς ιατρική καθοδήγηση.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    Με την βοήθεια αγχολυτικων αυτού που επιτυγχάνεται είναι να ηρεμήσουν τα συμπτώματα. Ωστόσο οι δυσκολίες παραμένουν υπαρκτές και με αυτές καλείστε να τα βγαλετ πέρα. Αυτό που θα σας βοηθούσε να κάνετε είναι ν' απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και να ξεκινήσετε Συνεδρίες για να λεκτικοποιησετε αυτά που νιώθετε. Μιλώντας γι αυτά τα πράγματα και με την καθοδήγηση του ειδικού θα σε υποστήριξη και μαζί θα βρείτε κατάλληλους τρόπους να κάνατε πιο εύκολη την καθημερινότητα σας. Όσο δεν μιλάτε για αυτά που νιώθετε τα συμπτώματα άγχους και στρες θα εμμένουν.

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά όχι σε μόνιμη βάση. Χρειάζεται να δείτε ποιος είναι ο λόγος που δημιούργησε τις κρίσεις πανικού για να μπορέσετε να τις ξεπεράσετε. Οι κρίσεις πανικού είναι ένα μήνυμα του σώματος, κάτι που χρειάζεται να δείτε

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας ,

    ειναι κρίμα να βασανίζεστε απο αυτό ενώ ειδικά για τις κρίσεις πανικού και την αγοροφοβία προσφέρει θεραπεία η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία η οποία είναι βραχεία ( 12-18 συνεδρίες ) και αποτελεσματική !

    Μην διστάσετε να αρχίσετε. Το lexotanil δεν θεωρείται θεραπεία εκλογής για τις κρίσεις πανικού .

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Χρειάζεται η συστηματική συνεργασία με ένα ψυχίατρο ώστε να ελέγχετε συνεργατικά τη δοσολογία της αγωγής καθώς επίσης και συνεργασία με ένα ψυχοθεραπεύτη ώστε να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε την πηγή του άγχους και του φόβου σας μιας και τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι πολύ δύσκολα. Αφού κατανοήσετε από που πηγάζουν αυτά τα συναισθήματα και τι εξυπηρετούν θα είστε σε θέση να τα αντιμετωπίσετε και να τα διαχειριστείτε πιο αποτελεσματικά. Έτσι δε θα κλείνεστε στο σπίτι από φόβο αλλά θα θέλετε να βγαίνετε έξω με χαρά και ζωντάνια. Το κλείσιμο και ο περιορισμός σε μαθημένες καταστάσεις πολλές φορές φέρνει περισσότερο αρνητι... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία. Να σταματήσετε να παίρνετε lexotanil ή άλλο φάρμακο χωρίς την καθοδήγηση ψυχιάτρου. Αν θέλετε μπορείτε να δείτε κάποιο ψυχιάτρο και να σας δώσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για εσάς, εφόσον το κρίνει απαραίτητο. Αλλά πέρα από τα φάρμακα, από τα οποία μπορείτε να βοηθείτε, είναι σημαντικό να κάνετε ψυχοθεραπεία, ώστε να μπορέσετε να υποστηριχτείτε, να κατανοήσετε την εμπειρία σας και να έχετε τη ζωή που επιθυμείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειάζεται να επισκεφτείτε ψυχίατρο να σας δώσει εξιδεικευμένη φαρμακευτική αγωγή και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία με έναν ειδικό.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χαίρεται, όταν το άγχος σωματοποιείτε η επίσκεψη και η εμπιστοσύνη σε έναν ειδικό κρίνεται χρήσιμη για τη πρώτη ανακούφιση. Όταν εσείς νιώσετε έτοιμος/η. Οι εσωτερικές μας πληγές γιατρεύονται, με υπομονή, προσπάθεια και κατανόηση/αγάπη προς εμάς.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Ακουω πως είστε πολύ φοβισμένος/η με αυτά τα συμπτώματα που έρχονται καθημερινα πια. Έχετε επισκεφτεί καποιον ψυχίατρο για τη λήψη της φαρμακευτικής αγωγής των lexotanil; Ίσως αν μιλήσετε για όλα αυτά τα συμπτώματα, αλλά και τους λόγους που ίσως σας κάνουν να μην μπορείτε "να πάρετε ανάσα" ή πότε και σε ποιες συνθήκες έρχονται οι πονο-κέφαλοι και τα μουδιάσματα ίσως μπορεσουν να γίνουν πιο κατανοητά, κατά κα΄ποιον τρόπο, ή συνδεθουν και με άλλα σημαίνοντα, γιατί οπως τα περιγραφετε μοιάζει να είναι κάτι μαζικό και ακατανόητο και άρα πολύ τρομακτικό για κάποιον που το βιώνει. Οι κρίσεις πανικού είναι ένα πολύ δυσκολο κ... Διάβασε περισσότερα

    Αβραμίδου Θένια

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχαναλύτρια

    Αργυρούπολη

  • θα πρέπει να δείτε θεραπευτή για να αντιμετωπίσετε το άγχος που σας προκαλεί όλα αυτά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, τόσο ψυχοθεραπευτικά όσο και φαρμακευτικά αν χρειαστεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ξεκινήστε άμεσα συνεδρίες μέσω βιντεοκλήσης με ειδικό ώστε να μάθετε να προσέχετε τον εαυτό σας και να δουλέψετε το θέμα κρίσεις πανικού! , υπάρχει τρόπος να γίνεται καλά , δεν τον κρατάμε μυστικό απλώς είναι συζήτηση και βήματα να δείτε τα πράγματα από άλλη οπτική που δεν γίνεται σε ένα μήνυμα , θέλει δουλίτσα αλλά πιστέψτε το υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Ζητήστε βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Οι κρίσεις πανικού αν δουλευτούν είναι κάτι που φτιάχνει, αν συνεχίσουν να υπάρχουν στην ζωή μας γίνονται χρόνιες και μας ταλαιπωρούν όλο και περισσότερο.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος