• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 15/12/2023

Έχω βάρος στο κεφάλι αυτό μπορεί να είναι από κρίση πανικού;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, Θα μπορούσε αλλά και δεν θα μπορούσε, θα πρέπει να μας περιγράψεις το είδος του πονοκέφαλου σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα συμπτώματα. Με μια πρόταση απλή χωρίς περαιτέρω λεπτομέρεις δεν είναι δυνατό να πάρεις απάντηση. Το βάρος στο κεφάλι από μόνο του δεν λέει κάτι, γιατί μπορεί να είναι τυχαίο , θα πρέπει να διερευνυθούν και οι συνθήκες κατα τις οποίες συμβαίνει. Φιλικά , Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Η κρίση πανικού έχει συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια, εχει επεισοδιακή μορφή και είναι αυτοπεριοριζομενη. Σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμη η αξιολόγηση από έναν ειδικό ψυχικής υγείας ψυχολογο/ψυχίατρο ώστε να λάβετε βοήθεια για τα ζητήματα που σας απασχολούν .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν το νιώθετε μετά από μια κρίση πανικού είναι πολύ πιθανό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εάν βιώνετε ασυνήθιστες αισθήσεις όπως ένα "βάρος στο κεφάλι σας", είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε έναν εξειδικευμένο επαγγελματία υγείας για ενδελεχή αξιολόγηση, διάγνωση και εξατομικευμένες συμβουλές.

    -->Συμβουλευτείτε τον οικογενειακό σας γιατρό για να αποκλείσετε πιθανές ιατρικές καταστάσεις. Τα σωματικά συμπτώματα μπορεί μερικές φορές να σχετίζονται με άλλα ζητήματα υγείας και μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση μπορεί να βοηθήσει στον καθορισμό της καταλληλότερης πορείας δράσης.

    -->Εάν υποψιάζεστε ότι τα συμπτώματά σας σχετίζονται με άγχος ή πανικό, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δεσπότη Ακυλλίνα

    Ψυχολόγος-Κλινική Νευροψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Οχι. Μαλλον ειναι άγχος κσι πίεση από την καθημερινότητα σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Από μόνο του όχι.χρειζεται να υπάρχουν και άλλα συμπτώματα

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορεί. Καλύτερα να ρωτήσετε τον γιατρό σας, και μετά να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή. Το άχγος μπορεί να δημιουργήσει τπετοια συπμτώματα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα μπορούσε να είναι, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο για την διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • και όχι μόνο... χρειάζεστε σύνδεση με ειδικό για να αξιολογήσει το σύμπτωμα

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Μπορεί. Πρέπει να μιλήσετε με ειδικό.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια