• Panic attacks
  • Submitted on 15/12/2023

Έχω βάρος στο κεφάλι αυτό μπορεί να είναι από κρίση πανικού;

10 specialists answered

  • Καλησπέρα, Θα μπορούσε αλλά και δεν θα μπορούσε, θα πρέπει να μας περιγράψεις το είδος του πονοκέφαλου σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα συμπτώματα. Με μια πρόταση απλή χωρίς περαιτέρω λεπτομέρεις δεν είναι δυνατό να πάρεις απάντηση. Το βάρος στο κεφάλι από μόνο του δεν λέει κάτι, γιατί μπορεί να είναι τυχαίο , θα πρέπει να διερευνυθούν και οι συνθήκες κατα τις οποίες συμβαίνει. Φιλικά , Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Porto Rafti

  • Η κρίση πανικού έχει συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια, εχει επεισοδιακή μορφή και είναι αυτοπεριοριζομενη. Σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμη η αξιολόγηση από έναν ειδικό ψυχικής υγείας ψυχολογο/ψυχίατρο ώστε να λάβετε βοήθεια για τα ζητήματα που σας απασχολούν .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Psychiatrist

    Thessaloniki

  • Αν το νιώθετε μετά από μια κρίση πανικού είναι πολύ πιθανό.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Εάν βιώνετε ασυνήθιστες αισθήσεις όπως ένα "βάρος στο κεφάλι σας", είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε έναν εξειδικευμένο επαγγελματία υγείας για ενδελεχή αξιολόγηση, διάγνωση και εξατομικευμένες συμβουλές.

    -->Συμβουλευτείτε τον οικογενειακό σας γιατρό για να αποκλείσετε πιθανές ιατρικές καταστάσεις. Τα σωματικά συμπτώματα μπορεί μερικές φορές να σχετίζονται με άλλα ζητήματα υγείας και μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση μπορεί να βοηθήσει στον καθορισμό της καταλληλότερης πορείας δράσης.

    -->Εάν υποψιάζεστε ότι τα συμπτώματά σας σχετίζονται με άγχος ή πανικό, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψ
    ... Read more

    Δεσπότη Ακυλλίνα

    Ψυχολόγος-Κλινική Νευροψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Glyfada

  • Οχι. Μαλλον ειναι άγχος κσι πίεση από την καθημερινότητα σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Από μόνο του όχι.χρειζεται να υπάρχουν και άλλα συμπτώματα

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Μπορεί. Καλύτερα να ρωτήσετε τον γιατρό σας, και μετά να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή. Το άχγος μπορεί να δημιουργήσει τπετοια συπμτώματα

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Θα μπορούσε να είναι, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο για την διάγνωση.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • και όχι μόνο... χρειάζεστε σύνδεση με ειδικό για να αξιολογήσει το σύμπτωμα

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Μπορεί. Πρέπει να μιλήσετε με ειδικό.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia