• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 10/11/2023

Έχω Κρησεις πανικού από παιδί είμαι πλέων 38 κ δεν μπωρω να το ελέγξω παρόλο που Μ δόθηκε αγωγή

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Καλό είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να δουλέψετε με τον ειδικό ψυχικής υγείας κομμάτια αρνητικών σκέψεων και πεποιθήσεων προκειμένου σε συνδυασμό με την αγωγή να ξεπεράσετε τις δυσκολίες σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Λυπάμαι που υποφέρετε τόσα χρόνια. Έχω βοηθήσει πολύ κόσμο με κρίσεις πανικού για πολλά χρόνια. Ελάτε σε επαφή μαζί μου. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας. Η φαρμακευτική αγωγή βελτιώνει λίγο το πρόβλημα, αλλά δυστυχώς δεν τον λύνει μακροπρόθεσμα. Θα σας συμβουλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή,ώστε να μάθετε τρόπους και τεχνικές να ελέγχεται το άγχος σας και να μην σας ελέγχει.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Η θεραπεία εκλογής στην διαταραχή πανικού είναι φαρμακοθεραπεία μαζί με ψυχοθεραπεία.

    Μυταυτσή Στέλλα

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μιλήστε με τον γιατρό που σας έδωσε την αγωγή εκ νέου. Επίσης πέρα από την φαρμακευτική αγωγή είναι σημαντικό να κάνετε και ψυχοθεραπέια. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να μην εξαφανιστούν τελείως αλλά στη ψυχοθεραπεία μαθαίνουμε και εκπαιδευόμαστε στην αντιμετώπιση τους.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Kαλησπέρα σας. Η φαρμακευτικη αγωγή ειναι βοηθητική στις κρίσεις πανικού, ανακουφίζοντας το σύμπτωμα. Παρόλα αυτά δεν αποτελεί τρόπο ίασης. Οι χρόνιες κρίσεις πανικού πυροδοτούνται από βαθύτερες δυσκολίες, ανησυχίες και συγκρούσεις, τις οποίες αν δεν επεξεργαστούμε, ειναι πολύ δύσκολο να τις αντιμετωπίσουμε ικανοποιητικότερα. Η θεραπεία για τις κρίσεις πανικού συνίσταται ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής βοηθητικά για όσο και αν χρειάζεται.
    Για ότι χρειαστείτε είμαι στη διάθεση σας.

    Δούση Σοφία

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εαν παρουμε αγωγη μας παρακολουθει ο γιατρος ωστε να δουμε εαν μας ταιριαζει το φατμακο που παιρνουμε η χρειαζεται αλλαγη δοσης η ουσιας...παραλληλα χρειαζεται ψυχοθεραπεια ..φυσικα και συσκολευεστε αφου αφηνετε τοσο μεγαλο διαστημα τον εαυτο σας εκτεθειμενο και αβοηθητο...ζητειστε βοηθεια και δειτε το ως φροντιδα προς εσας...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Τα θέματα ψυχικής υγείας δεν λύνονται μόνο με φαρμακευτική αγωγή.
    Χρειάζεστε στήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Επισκεφτείτε τον.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Άν λαμβάνετε φαρμακευτική αγωγή χωρίς προσωπική ανάπτυξη, ψυχοθεραπεία τότε είναι πολύ λογικό να συνεχίζετε να βιώνετε κρίσεις πανικού καθώς η αγωγή απο μόνη της δε μπορεί να εντοπίσει τους λόγους των κρίσεων. Ουσιαστικά οι λόγοι θα συνεχίζουν να υπάρχουν αν δεν τους εντοπίσετε και αν δεν τους επεξεργαστείτε

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Απο τα γραφόμενα σου, θα ήθελα να βοηθήσω, προσφέροντας δωρεάν συνάντηση νευροανάδρασης και ωτοβελονισμού... θα δεις διαφορά απο την πρώτη συνάντηση.. Φιλικά Ανδριάννα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστες, ειδικά όταν έχουν διαρκέσει ήδη τόσα πολλά χρόνια. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε διαφραγματικές αναπνοές, που βοηθάνε πολύ στο άγχος. Αν θέλετε μπορώ να σας κατευθύνω σχετικά. Για πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσματα, θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, καθώς το άγχος και οι κρίσεις πανικού παραπέμπουν σε ζητήματα ψυχικά που καλό θα ήταν να διερευνηθούν περαιτέρω. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει σημαντικά, όμως από μόνη της συχνά δεν αποδεικνύεται αρκετή.

    Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πέραν της φαρμακευτικής αγωγής χρειάζεται να μπείτε σε διαδικασία θεραπείας με ψυχολόγο, ώστε να βρεθεί τι πυροδοτεί τις κρίσεις πανικου.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Αυτό που θα σας βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης θεραπείας είναι αρκετα βοηθητική και άμεση στη αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού. Επικεντρώνεται στο παρόν πρόβλημα και στην αλλαγή των αρνητικών σκέψεων και στάσεων που έχουν σχηματιστεί με πιο ρεαλιστικές και λειτουργικές, με σκοπό την βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας,
    Διαβάζοντας το μήνυμα σας, έχω την εντύπωση, ότι έχετε χρόνιο άγχος και θα ήταν καλό να το αντιμετωπίσετε ψυχοθεραπευτικά με μια ψυχαναλυτική προσέγγιση.
    Εγκάρδια,
    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ψυχίατρο να δείτε τί θα πρέπεινα αλλάξει στη θεραπεία σας για να μην έχετε πλέον κρίσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία, να μιλήσετε, με ειδικό ψυχικής υγείας , υπάρχει λύση μην το αφήνετε , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση που αντιμετωπίζεις είναι δύσκολη και σε αγχώνει. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ τρομακτικές και μπορεί να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής.

    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνος. Πολλοί άνθρωποι βιώνουν κρίσεις πανικού. Υπάρχουν διαθέσιμες θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση των κρίσεων πανικού και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής.

    Εάν η αγωγή που λαμβάνεις δεν είναι αποτελεσματική, μπορείς να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να την προσαρμόσει. Μπορεί επίσης να θέλει να σε παραπέμψει σε έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχοθεραπευτή που ειδικεύεται στη θεραπεία των κρίσεων
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια