• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 21/04/2024

Καλησπέρα σας , Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε δεν αντέχω άλλο. Γενικότερα έχω κάτι προβλήματα με δυσπνοιες και ορι δεν έχω αρκετή αναπνοη . Αλλά σήμερα τερματίστηκε, ανέβαινα μια ανηφορα και ένιωθα ότι δεν μπορώ να ανασανω αρκετά σχεδόν καθόλου ένιωθα, σαν να κόβετε η αναπνοή στο στερνο μου . Δεν είχα καθόλου ανάσα. Έχω πάει σε πνεημονολογο πριν 4 μήνες με σπιρομετρηση και ακτινογραφια δεν βρήκε κάτι. Έχω κάνει και τριπλεξ πριν περίπου 2 χρονξα πάλι όλα καλά. Όλοι λένε αγχωδης διαταραχη με καταθκιψη και σωματοποιιηση . Αλήθεια δεν το διανοούμαι να είναι αυτό μόνο. Δεν αντέχω να ανέβω σκαλες , δεν αντέχω να ανέβω ανηφόρες, νιβθω ότι θα μου κοπεί η ανάσα ειναξ πάρα πολύ έντονο. Γι αυτό απευθύνομαι και εδώ και όχι σε κάποιον πνεημονολογο πάλι. Είναι δυνατόν να μου προκαλείται μόνο στην άσκηση; και μερικές φορές και όταν κάθομαι η τα βράδια. Αλλά κυρίως με ταλαιπωρεί η ανηφορα . Δώστε μου μια συμβουλή... υποφέρω και με ταχυκαρδιες έτσι ξεκίνησε στην αρχή τώρα όμως η δυσπνοια με έχει διαλύσει...

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Ένας λογος που μπορεί να σας πιάνει η δύσπνοια αυτή όταν ανεβαίνετε ανηφόρες και ασκείστε είναι επειδή τότε ανεβαίνουν οι παλμοί της καρδιάς περισσότερο όπως όταν υπάρχει μια στρεσογονα αντίδραση στον οργανισμό μας και δημιουργείται πρόβλημα στην αναπνοή. Εάν έχετε απευθυνθει σε κάποιον ειδικό και σας έχει διαγνώσει με κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή καλό θα ήταν να το ψάξετε περαιτέρω και να μην το αφήνετε.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καταλαβαίνω πόσο αγχωτική και δυσάρεστη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Η αναπνευστική δυσκολία που περιγράφετε μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του αγχούς και της κατάθλιψης. Είναι δυνατόν να χρειάζεστε περαιτέρω αξιολόγηση από ειδικούς. Σας συνιστώ να ζητήσετε ραντεβού με έναν ειδικό ψυχικής υγείας όπως έναν ψυχίατρο για διάγνωση, έτσι ώστε να εξεταστούν οι πιθανές αιτίες και λύσεις για την κατάστασή σας. Αν επιβεβαιωθεί ότι αυτά τα συμπτώματα προέρχονται από το άγχος και την κατάθλιψη τότε θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο με εμπειρία στις κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη. Αυτός θα ήταν ένας ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους χρειάζεται όμως να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα με δύσπνοιες και ταχυκαρδίες, ειδικά κατά τη διάρκεια της καθημερινής σας δραστηριότητας και σε καταστάσεις ηρεμίας, αποτελούν συμπτώματα που χρήζουν προσεκτικής εξέτασης.
    Οι μέχρι τώρα ιατρικές εξετάσεις και διαγνώσεις, αν και δεν έχουν εντοπίσει σωματικά αίτια, υπογραμμίζουν την ψυχολογική διάσταση, καθώς έχετε αναγνωριστεί με αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη.
    Σημαντικό είναι να θυμόμαστε ότι το άγχος και η δύσπνοια μπορούν να ενισχύσουν το ένα το άλλο, δημιουργώντας έναν φαύλο κύκλο που επηρεάζει την καθημερινή ζωή και τις δραστηριότητές σας.
    Συστήνεται η συνεργασία σας με ψυχολόγο για να διερευνηθο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με καρδιολόγο, αν δεν σας βρει κάτι παθολογικό η κατάστασή σας μπορεί να οφείλεται σε άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα και λυπάμαι πολύ που αντιμετωπίζετε αυτές τις δυσκολίες. Μπορώ να καταλάβω πόσο ανησυχητικό και δύσκολο πρέπει να είναι να αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε καλά, ειδικά κατά τη διάρκεια απλών καθημερινών δραστηριοτήτων όπως το να ανεβαίνετε ανηφόρες ή σκάλες.

    Εφόσον έχετε ήδη εξεταστεί από πνευμονολόγο και οι εξετάσεις δεν έχουν εντοπίσει κάποιο φυσικό πρόβλημα, η υπόθεση που κάνουν οι γιατροί σας σχετικά με την αγχώδη διαταραχή και την κατάθλιψη μπορεί να είναι μια σημαντική παράμετρος προς εξέταση. Το άγχος και η κατάθλιψη μπορούν να προκαλέσουν σοβαρά σωματικά συμπτώματα, όπως δυσκολία στην αναπνοή και ταχυκαρδ