• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Καλησπέρα ,είμαι 23χρόνων, γενικά δεν έχω προβλήματα υγείας και στην ζωη μου Έχω σταθεί τυχερή σε αρκετά θέματα χωρις σοβαρές δυσκολίες (Για αυτό μου κάνει εντύπωση το τόσο άγχος κ οι φοβίες που έχω γιατί τι να πουν κ άλλοι με πιο σοβαρά θέματα ),παρόλα αυτά ήμουν πάντα αγχώδεις σε θέματα υγείας δηλαδή πάντα κοιτάω τα συμπτώματα μου ,πηγαίνω σε γιατρούς κτλ.Ωστοσο φέτος σε ένα ύπερατλαντικο ταξίδι που πήγα για 15μέρες με οικείους που έχω ξανά πάει ,με έπιασε μια κρίση άγχους πανικού όλες τις μέρες που ήμουν εκεί αισθανόμουν ότι θα τρελαθώ,είχα αγχοσ ,τρέμουλο ,ταχυκαρδία ,ένιωθα βαριά τα χέρια μου και δεν ήξερα τι μου συμβαίνει(πριν ένα χρόνο είχα ξανά πάθει σε μια περίοδο π ήμουν συναισθηματικά φορτισμένη λόγω της απώλεια του παππου μου μια Κρίση πανικού που κράτησε απλά λίγη ώρα ) .Αυτη ομως τη. Φορά κράτησε και κρατάει ακόμα πολλεσ Μέρες κ αυτό που συνειδητοποιήσα είναι(το έψαξα κιόλας ) πως έχω αυτό π λέγεται απόπροσωποποίηση dpdr,αλλά όσο το ξανα σκέφτομαι είναι κατι που το είχα από πολύ μικρή ,γνώριμο συναίσθημα (δηλαδη αυτό το σαν να μην νιώθεις λες και ζεις μηχανικα και φοβάσαι μηπωσ Δεν ειναη αληθινά αυτά π ζεις ,αλλά γνωρίζω πως απλά ειναι στο μυαλό μου έχω πλήρη συνείδηση στο τι συμβαίνει ),αλλά έφευγε αμέσως κ δεν με επηρέαζε στην καθημερινότητα μου .Τωρα για κάποιο λόγο έχει γίνει πιο έντονο και ίσως είναι αυτό που μου δημιουργεί το άγχος .Ο ψυχίατρος μου έγραψε αγχολυτικά και είπε πως έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή ,θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη από ειδικούς μιας και επειδή ψάχνω τα συμπτώματα μου συνέχεια στο τικ τοκ google κτλ με αγχώνει πολυ γιατί δείχνει πως πίσω από αυτό ιςως να κρύβονται πιο σοβαρές ασθένειες κ φοβάμαι μην μείνω για πάντα έτσι με αυτό το συναίσθημα και τρόπους αντιμετώπισης γιατί έχω αγχωθεί πολύ γιατί βρίσκομαι κ σε μια μεταβατική φάση στη ζωή μου που ψάχνω να δω τι θα κάνω με δουλειά κτλ και νιώθω πως με κρατάει πίσω όλο αυτό κ στεναχωριέμαι ,ευχαριστω

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε. Ακούω ένα μόνιμο άγχος. Και μία έντονη αίσθηση ότι το μυαλό σας τρέχει, τρέχει αδιάκοπα, ασταμάτητα, σα να μην σας αφήνει να ηρεμήσετε. Πιάνω τον εαυτό μου να θέλει να μοιραστεί πολλές σκέψεις, ωστόσο θεωρώ προτιμότερο να σας πω ότι νιώθω ότι έχετε σημαντική ανάγκη από μία φροντισμένη ψυχοθεραπευτική διαδικασία, συνδυαστικά με τη φαρμακευτική αγωγή, ώστε να καταθέσετε όλες αυτές τις σκέψεις και όλα αυτά τα βιώματα, να τους δώσετε χώρο να ακουστούν, σε ένα περιβάλλον ασφαλές και εμπιστευτικό. Αν και δεν θα σας αποθαρρύνω από το να ζητήσετε μία δεύτερη γνώμη, θεωρώ ότι η ανάγκη σας αυτή όχι μόνο απορ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Όπως τα περιγράφετε δεν φαίνεται να κρύβεται κάποια σοβαρή ασθένεια. Τα συμπτώματα σας ανήκουν στις αγχώδεις διαταραχές. Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    η αίσθηση της αποπροσωποποίησης (DPDR) που περιγράφετε μπορεί να είναι πολύ στρεσογόνα και να σας προκαλεί έντονο άγχος. Είναι σημαντικό να ξέρετε πως αυτά τα συμπτώματα είναι συχνά συνδεδεμένα με το γενικευμένο άγχος και δεν υποδηλώνουν απαραίτητα προβλήματα υγείας. Όπως ο ψυχίατρος σας σωστά σημείωσε, είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσετε τη θεραπεία που σας προτείνει, η οποία περιλαμβάνει τα αγχολυτικά φάρμακα.
    Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι το άγχος που αντιμετωπίζετε μπορεί να επηρεάζεται από τη μεταβατική φάση που βρίσκεστε στη ζωή σας. Η αλλαγή και η ανασφάλεια για το μέλλον μπορεί να προκαλούν έντονα συναισθήμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Σωστά τα λέει ο ψυχίατρος σου , τα φάρμακα μόνο δεν φτάνουν χρειάζεται να μπεις σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, η διάγνωση δεν μπορεί να γίνει με περιγραφές, σίγουρα όλα όσα περιγράφετε φαίνεται να οφείλονται σε άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας

    Δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων με θέματα ψυχικής υγείας, η εστίαση πηγαίνει στα συμπτώματα που έχουμε, παραβλέποντας τις αιτίες που πηγάζουν αυτά καθ' αυτά τα συμπτώματα.
    Η ψυχική υγεία είναι ένα συνονθύλευμα ισορροπιών μεταξύ 3 επιπέδων:
    - Το βιολογικό επίπεδο (γονίδια, λειτουργία του σώματος, εγκέφαλος)
    - Το ψυχολογικό επίπεδο (συναισθήματα, σκέψεις/ερμηνείες/πεποιθήσεις, συμπεριφορά)
    - Το κοινωνικό επίπεδο (όπου χωρίζεται σε 2 κατηγορίες, το οικογενειακό περιβάλλον, και γενικότερα τη κοινωνία στην οποία βρισκόμαστε, με αυτό να συνεπάγονται οι παράγοντες: οικονομικοί, πολιτικοί, πολιτι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καπετανγεώργης Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Δάφνη