• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Καλησπέρα με την σειρά μου ήθελα να πω και εγώ κάτι είμαι 23 και υποφέρω απο τα συπτωματα ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα ότι θα πάθω κάτι και θα σβήσω η φίλη μου λένε ότι έκανα το εμβόλιο και φταίει αυτό εγώ πιστεύω ότι δν φταίει αυτό έχω από 8 χρόνον ένα αυτοανοσο νόσημα και κάνω ενέσεις βιολογικό παράγοντα και πριν ένα χρόνο που ήρεμησα με το πρόβλημα με έπιασαν τα εξής συπτωματα ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα ότι θα πεθάνω σπο στιγμή σε στιγμή το μεσημέρι όταν τρώω μετά πίνω σόδα γιατί αισθάνομαι ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα καλά το βράδυ δν τρώω τπτ για τον ίδιο λόγο πήγα σε γιατρούς απέκλεισαν το παθολογικο παράγοντα και είπαν ότι είναι καθαρά ψυχολογικό υπάρχει περίπτωση να οφείλονται όλα αυτά τα συπτωματα στο ψυχολογικό θα ήθελα την βοήθεια σας και τι να κάνω γιατί θέλω να νιώθω καλά και φοβάμαι ότι δν θα ζήσω 😞

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις αυτά τα συμπτώματα και τον φόβο που σου προκαλούν. Είναι σημαντικό να θυμάσαι πως όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορούν να είναι συνδεδεμένα με το άγχος και τον φόβο, και όχι απαραίτητα με προβλήματα υγείας. Αν οι ιατροί που έχεις επισκεφθεί απέκλεισαν το πιθανό παθολογικό παράγοντα και σου είπαν ότι είναι καθαρά ψυχολογικό, τότε ίσως να είναι καλή ιδέα να εξετάσεις την ψυχολογική πλευρά του θέματος. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να εξερευνήσεις τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις συμπεριφορές σου που μπορεί να συνδέονται με το άγχος και τον φόβο, και να σου δώσει εργαλεία για ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα στην αναπνοή σας και η αίσθηση ανησυχίας που περιγράφετε, μολονότι είναι συχνά συνδεόμενα με φυσικές παθήσεις, φαίνεται ότι έχουν κριθεί από τους γιατρούς σας ως καθαρά ψυχολογικά.
    Η αναγνώριση του ρόλου του ψυχολόγου στην εμφάνιση και διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων είναι κρίσιμη, αφενός για να βρούμε τις ρίζες τους και αφετέρου να ανακαλύψουμε αποτελεσματικούς τρόπους αντιμετώπισής τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα!
    Αφού σωματικά είστε υγειής, θα πρέπει να κοιτάξετε το κομμάτι της ψυχολογίας σας και να ξεκινήσετε συμβουλευτική.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    Το πιο σημαντικό για αρχή είναι να αποκλειστούν τυχόν παθολογικά αίτια. Εφόσον έχει γίνει πλήρης έλεγχος και δεν έχει βρεθεί κάποια οργανική αιτία, προτείνεται η επικοινωνία με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να διερευνηθούν και οι ψυχολογικοί παράγοντες που πιθανώς συμβάλλουν στην εκδήλωση των συμπτωμάτων σας.
    Για παράδειγμα, η δύσπνοια ή δυσκολία στην αναπνοή είναι ένα από τα συχνότερα συμπτώματα του άγχους και του συναισθηματικού στρες. Φυσικά υπάρχουν και άλλα πιθανά αίτια, γι'αυτό είναι σημαντικό να δείτε σε συνεργασία με έναν ειδικό τι ισχύει στη δική σας περίπτωση.

    Κατωπόδη Ηρώ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημερα σας.
    Η βοηθεια ενος ειδικου θα βοηθουσε να μετριασετε αυτα τα συμπτωματα και να ελεγξετε τις ανησυχιες που σχετιζονται με το φοβο κλπ.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ναι, είναι ψυχολογικό το θέμα. Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου