• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/07/2023

Πολλές φορές το παθαίνω όταν είμαι έξω και αρχίζει με το συμπτωμα του κόμπους στο λαιμό, έπεται η πίεση στο κεφάλι (σαν κάποιος να πιέζει πιέζει κεφάλι μου) και μετά η δυσπνοια. Πολλές φορές νιώθω ότι θα πάθω εγκεφαλικό. Πάντοτε πυροδοτειται από μελλοντικά βέβαια γεγονότα ιδιαίτερα στρεσογονα. Αυτήν την περίοδο βιωνω κρίσεις λόγω του μελλοντικού γεγονότος της στράτευσης μου πράγμα που μου δημιουργεί έντονο αγχος και με κανει να τρομάζω η σκέψη ότι μπορεί να το πάθω εκεί μεσα και να είμαι αβοήθητος ή να γίνω ρεζιλι. Τι μπορώ να κανω;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, να ξεκινήσετε να μιλάτε για αυτά που σας ανησυχούν. Όταν κρατάμε μέσα μας αυτά που βιώνουμε και δεν ψάχνουμε το γιατί συζητώντας για αυτά τότε είναι λογικό μερικές φορές το ποτήρι να ξεχειλίζει.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση με τη βοήθεια ειδικού, φυσικά πρίν παρουσιαστείτε πρέπει να το έχετε ξεπεράσει.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο. Αυτός θα σας βοηθήσει να το αντιμετωπίσετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μοιάζει να παθαινεται κρίσεις πανικού , υπάρχει βοήθεια απευθυνθείτε σε ειδικό και θα ανακουφιστειτε θα μάθετε να διαχειρίζεστε στρεσογόνες καταστάσεις, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Να επισκεφθείτε ψυχίατρο. Αυτό που σας απασχολεί είναι μάλλον αγχώδης διαταραχή.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Θετικές σκέψεις, σωστές αναπνοές και ίσως ένα ελαφρύ αγχολυτικό.
    Εφόσον δεν έχετε χρόνο για ψυχοθεραπεία, μπορείτε να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας να σας δώσει λίγες συμβουλές.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σε κρίσιμες περιόδους ζωής ή σε μεταβάσεις όπως αυτή που αναφέρετε το στρες μπορεί να είναι αυξημένο. Τα συμπτώματα που αναφέρετε μοιάζουν με τα αντίστοιχα κρίσης πανικού. Βέβαια από τα λεγόμενά σας προκύπτει ότι είναι κάτι που συμβαίνει. Κατ΄αρχήν είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οφείλεται σε ψυχογενή αίτια και δεν θα συμβεί κάτι σε σχέση με τη ζωή αν και η πεποίθηση όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι η αντίθετη. Βασικό είναι εκείνη τη στιγμή να ηρεμήσετε , να αποφύγετε κόπωση ή οποιοδήποτε στρεσσογόνο παράγοντα, να ασχοληθείτε με κάτι που σας ευχαριστεί. Αν οι κρίσεις επιμένουν καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε χρήζουν βοήθειας. Ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και πιθανώς φαρμακευτικής αγωγής μπορεί να σας βοηθήσει στη διαχείριση τους.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Αγαπητέ κύριε τα συμπτώματα που αναφέρετε μοιάζουν με έντονες κρίσεις άγχους. Φαίνεται ότι ο τρόπος που επεξεργάζεστε γνωσιακά τις μελλοντικές καταστάσεις που πρόκειται να βιώσετε, να οδηγεί σε καταστροφολογικές σκέψεις με συνέπεια να οδηγείστε στο να βιώνετε το άγχος που αναφέρετε. Η καλύτερη επιλογή είναι να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να κατανοήσετε αφ' ενός τι σημαίνουν για σας τα μελλοντικά γεγονότα και να επιτρέψετε στον εαυτό σας να τα δει με διαφορετικό μάτι και ενδεχομένως με αισιοδοξία ότι μπορείτε να τα καταφέρετε καλύτερα από ότι νομίζετε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας!

    Από τα συμπτώματα προκύπτει ότι πάσχετε απο κρίσεις άγχους που εξελίσσονται σε κρίσεις πανικού!
    Ξεκινήστε άμεσα θεραπεία με ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή-Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που βιώνετε μπορούν να αντιμετωπιστούν με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας η έναρξη ψυχοθεραπείας είναι κατάλληλη για την αντιμετώπιση όλης της συμπτωματολογίας που αναφέρατε με σκοπό την άμεση αντιμετώπιση των δυσλειτουργικών σκέψεων και την βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικής κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αν η ιδέα της στράτευσής σας δημιουργεί τόσο έντονη δυσφορία και κρίσεις πανικού, σκεφτείτε το ενδεχόμενο της αναβολλής για λόγους ψυχικής υγείας. Ο στρατός και το περιβάλλον του συχνά δυσχεραίνουν μια ήδη επιβαρυμένη ψυχολογική κατάσταση. Μπορείτε να δείτε τη διαδικάσια εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Πέρα από αυτό αν δεν είναι εστιασμένο μόνο στο στρατό καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας με τον οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε όλη αυτήν την δυσφορία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Περιγράφετε συμπτώματα αγοραφοβίας και άγχους για τα οποία χρειάζεστε ψυχοθεραπευτική βοήθεια ή/και φαρμακευτική αγωγή. Αν επίκειται η θητεία σας, θα ήταν χρήσιμο να δείτε σύντομα κάποιον ειδικό.

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν να έχετε κρίσεις πανικού. Θα είναι καλό να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεται ταιριάζουν με κρίση πανικού. Μπορείτε να ζητήσετε να σας εξετάσει ψυχίατρος και να σας δώσει γνωμάτευση έτσι ώστε να πάρετε αναβολή.

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι αγχώδη συμπτώματα που μπορεί να έχει κάποιος που παθαίνει κρίση πανικού. Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή προκειμένου να γίνει η διάγνωση και να σας προτείνει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • καλησπέρα, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία!

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα