• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Πριν ένα μήνα έχασα τον πατέρα μου. Πριν ένα μήνα βγήκαν τα αποτέλεσματα των πανελλαδικών για το παιδί και περνά εκτός Κρήτης. Εγώ νομίζω ότι έχω κατάθλιψη διότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι το παιδί θέλει να φύγει εκτός ενώ ίσως μπορεί να κάνει μετεγγραφή για Κρήτη.Ν α εκφράσω τα συναισθήματα μου? Δεν νιώθω καθόλου καλά. Περνώ το di stress προς το παρόν. Ευχαριστώ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Η έκφραση των συναισθημάτων και το κανονικό ξέσπασμα, πολλές φορές μπορεί να βοηθήσει στην εκτόνωση αυτών, αποφεύγοντας έτσι ανεπιθύμητες συνέπειες. Η απώλεια σαφώς και είναι ένα σκληρό πράγμα με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό, ωστόσο ο χρόνος και η άφεση στη ροή του χρόνου, μπορεί να βοηθήσει στη ροή των γεγονότων της καθημερινότητας.
    Αναφορικά με τη μεταγραφή του παιδιού σας στην Κρήτη, είναι μια επιλογή του παιδιού σας, που θα ήθελε να τη δοκιμάσει, αποκτώντας έτσι εμπειρία στη ζωή του. Σαφώς τα μέσα και η τεχνολογία θα βοηθήσουν ιδιαίτερα, όταν βρίσκεται εντός Ελλάδος κι όχι εκτός.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • θα έλεγα να αφήσετε το παιδί να σπουδάσει όπου θέλει κ εσείς να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Είναι παρά πολύ σημαντικό τα παιδιά να αποφασίζουν τι επιθυμούν τα ίδια για το μέλλον τους. Οι γονείς είναι για να βοηθούν μόνο όταν χρειάζονται στήριξη. Εξάλλου αυτος είναι ο ρόλος του γονέα. Δεν χρειάζεται να επηρεάσετε την απόφαση του παιδιού. Ωστόσο, θα σας πρότεινα ψυχοθεραπεία για την αντιμετώπιση του άγχους σας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σας. Και τα συγχαρητήρια μου για τα αποτελέσματα του παιδιού σας. Βλέπετε στην ζωή μας, μπορεί να έρχονται παράλληλα συνθήκες που δυσκολεύουν, αναστατώνουν, προβληματίζουν και μας παγώνουν, για το πως χρειάζεται να τις διαχειριστούμε.
    Ένα μήνα πριν χάσατε τον πατέρα σας και τώρα χρειάζεται να διαπραγματευτείτε μια ακόμη¨απώλεια΄, όπου χρειάζεται να ¨αφήσετε¨ το παιδί σας να φύγει εκτός Κρήτης. Το ερώτημα είναι τι θα υπερτερήσει, η ανάγκη της κοντινότητας, του φόβου ή η ανάγκη του προχωρήματος, της ζωής.
    Ίσως είναι μια ευκαιρία η περίοδος αυτή για εσάς, να αναζητήσετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Να αφήσετε το παιδί να φύγει αφού το επιθυμεί, θα είναι καλύτερο γι αυτό να κάνει ένα νέο ξεκίνημα, να μην βιώσει την δική σας κατάθλιψη. Είναι ο δρόμος και η ζωή του παιδιού που αρχίζει να αυτονομείται και να διαφοροποιείται από τον δικό σας. Αυτό όσο δύσκολο κι αν σας είναι, είναι υγιές και θεμιτό. Αναφορικά με την δική σας δυσφορία είναι αναμενόμενη λόγω της απώλειας, να θρηνήσετε τον χαμό του αγαπημένου σας πατέρα και να λάβετε υποστήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να διαχειριστείτε τις μαζεμένες αλλαγές που σας συνέβησαν (θάνατος πατέρα, μετακόμιση, ενηλικίωση, αποχωρισμό παιδιού, νέα ρουτίνα). Αν πάιρνετε φάρμακα να είναι μόνο υ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας μου ακούγεται σα μία λίστα από πληγές. Απώλεια πατέρα, αποτελέσματα πανελλαδικών, υποψία κατάθλιψης, φόβος ότι το παιδί θέλει να φύγει εκτός. Όλα μαζί. Όλα τώρα.

    Αν η ερώτησή σας περιορίζεται μόνο στο αν είναι σωστό να εκφράσετε να συναισθήματά σας απέναντι στο παιδί σας, η απάντηση είναι ναι. Πάντα είναι καλό και υγιές να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας. Δεν είναι όμως ο ρόλος μας να εμποδίζουμε τις επιλογές και τις επιθυμίες των άλλων. Πόσο μάλλον όταν εκείνοι είναι ενήλικοι. Μπορούμε όμως να εκφράσουμε πώς νιώθουμε, ή ακόμα και να επιχειρηματολογήσουμε υπέρ της άποψής μας.

    Καταλαβαίνω πόσο συν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Εκτιμώ ότι είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε τα συναισθήματά σας, διότι όσο δεν το κάνετε όχι μόνο δεν βοηθάτε ψυχικά τον εαυτό σας, αλλά και το παιδί γνωρίζει (τουλάχιστον ασυνείδητα) δίχως όμως τη λεκτικοποίηση παραμένει στο μεταίχμιο αμφιβολιών, που σίγουρα δεν ωφελεί κανέναν.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Είναι ίσως πολλές οι απώλειες για σας. Χρειάζεται να επεξεργαστείτε το πένθος για τον πατέρα σας. Το παιδί απ' ότι καταλαβαίνω προσπαθεί να ανεξαρτητοποιηθεί, να νιώσει ότι μεγάλωσε. Είναι πολλαπλές οι προκλήσεις για εσάς. Μπορεί να χρειαστείτε βοήθεια από ειδικό, κάποιον να σας ακούσει και να σας βοηθήσει να τα βάλετε σ εμια σειρά. Μπορείτε, αν δεν υπάρχει στην περιοχή σας, να βρείτε κάποιον που να μπορεί να του μιλήσετε διαδικτυακά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Περνάτε σε μια κατάσταση πένθους και μάλιστα διπλού πένθους, διότι έχετε χάσει από τη ζωή σας δύο σημαντικά πρόσωπα. Ένας είναι ο πατέρας σας και το δεύτερο είναι το παιδί σας. Ακόμη και στη δεύτερη περίπτωση πρόκειται για πένθος, γιατί ξαφνικά αυτό το πρόσωπο φεύγει από την καθημερινότητά σας και αλλάζουν τα δεδομένα στη ζωή σας. Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να κάνετε κάτι. Είναι φυσιολογικό το στάδιο που περνάτε και πρέπει να το περάσετε χωρίς να καταπιέζεστε. Το φυσιολογικό είναι να φτάσετε κάποια στιγμή στο στάδιο της αποδοχής των καταστάσεων, αλλά αυτό θέλει χρόνο. Δώστε λοιπόν χρόνο στον εαυτό σας και προσπαθείτε να βάλετε καινούργια πράγ... Διάβασε περισσότερα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αντιλαμβάνεστε, βέβαια, ότι δεν είναι λογικό να αφήσει τις σπουδές που δικαιούται για να σας κρατήσει συντροφιά. Μπορείτε να τον επισκέπτεσθε!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Έχετε να διαχειριστείτε 2 αποχωρισμους και αυτό είναι δύσκολο , έναν οριστικό και έναν μεταβατικό, ίσως ο μεταβατικός του παιδιού σας βοηθήσει και με το πένθος , σκεφτείτε όλα αυτά που θα κάνετε να βρείτε σπίτι να μετακομίσετε το παιδί σας! να πηγαίνετε ταξιδακια να τον βλέπετε!
    Βρείτε το καλό σε όλο αυτό και δώστε χρόνο να διαχειριστείτε το πένθος και την απώλεια παρατηρώντας και επιτρέποντας στον εαυτό σας να βιώσει και να νοιώσει ακριβώς όπως έχει ανάγκη . Εννοείται πως μπορείτε να εκφράσετε τον προβληματισμό σας στο παιδί σας χωρίς να το εκβιασετε συναισθητικα όμως , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Συζητήστε το με κάποιον ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να ανακουφίσει τις ανησυχίες σας αλλά και το πένθος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός