• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Τις κρίσεις πανικού πως τις αντιμετωπίζουμε; Ψυχολόγος η ψυχίατρος;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Η διεπιστημονικότητα αποφέρει καλύτερα αποτελέσματα. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο και να συζητήσετε μαζί του/της για ενδεχόμενη επίσκεψη σε ψυχίατρο με σκοπό ένα αρχικό screening.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Εξαρτάται το στάδιο στο οποίο είναι οι κρίσεις. Αν έχει φτάσει η καθημερινότητα σας να μην είναι λειτουργική θα πρότεινα αρχικά μία επίσκεψη σε ψυχίατρο κ κατόπιν ξεκίνημα ψυχοθεραπείας.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας! Για τη διαχείριση των κρίσεων πανικού μπορείτε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο αρχικά, ο οποίος θα αξιολογήσει την κατάσταση και αν χρειάζεται θα σας παραπέμψει σε έναν ψυχίατρο.

    Μαρασλή Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Ιωάννινα

  • Συνδυασμός και των δύο στην περίπτωση που χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή για ύφεση των συμπτωμάτων.

    Μπαλιάκου Μαρία

    Ψυχολόγος

    Λάρισα

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε όποια ειδικότητα προτιμάτε. Οι ψυχίατροι μπορούν να σας συνταγογραφήσουν φάρμακα ενώ οι ψυχολόγοι όχι. Το θέμα είναι, ανεξάρτητα από το αν θα πάρετε φαρμακευτική υποστήριξη, να κάνετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Με διεπιστημονική προσέγγιση και συνδυασμό των δύο ειδικοτήτων.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Σε πρώτη φάση θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία και να το συζητήσετε με το θεραπευτή σας.
    Mind Balance

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μοσχάτο

  • Εσείς επιλέγετε. Αν επιθυμείτε να τις αντιμετωπίσετε ψυχοθεραπευτικά ψάχνετε ψυχολόγο ή ψυχίατρο εκπαιδευμένο σε μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση. Αν επιθυμείτε να τις αντιμετωπίσετε φαρμακευτικά τότε σε ψυχίατρο. Ή μπορείτε να κάνετε και τα δυο παράλληλα.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    Τις κρίσεις πανικού μπορούν να τις αντιμετωπίσουν και οι δύο αρκεί να έχουν εξειδικευτεί στην ψυχοθεραπεία. Αν η κατάστασης σας δεν είναι "επείγουσα" μπορείτε να ξεκινήσετε με ψυχολόγο ο οποίος θα μπορούσε να σας παραπέμψει σε ψυχίατρο για συνεκτίμηση.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Οι κρίσεις πανικού αναφέρονται σε ξαφνικά εμφανιζόμενες ανησυχίες και φόβους ταυτόχρονα με σωματικές αντιδράσεις όπως δύσπνοια, εφίδρωση, ζάλη κ.α.
    Για την αντιμετώπισή τους, οι θεραπευτικές προσεγγίσεις ποικίλλουν ανάλογα με τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου. Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι αποτελούν δύο επαγγελματικές κατηγορίες που μπορούν να παράσχουν βοήθεια σε αυτές τις καταστάσεις.
    Οι μεν ψυχολόγοι μέσο των ψυχοθεραπευτικών συνεδριών με τους θεραπευόμενους εξερευνούν τις αιτίες και τις σκέψεις των κρίσεων πανικού και τους βοηθούν να αναπτύξουν αποτελεσματικές στρατηγικές αντιμετώπισης τους.
    Οι ψυχίατροι επι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Σε κάποιες περιπτώσεις ο συνδυασμός και των δύο που αναφέρατε είναι πιο αποτελεσματικός. Αυτό διότι εάν οι κρίσεις είναι συχνές και έντονες και δυσχεραίνουν έντονα την καθημερινότητα μας, χρειάζεται αρχικά να επισκεφτούμε κάποιον ψυχίατρο με σκοπό να ελεγχθεί εαν χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή και στην συνέχεια θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσουμε ψυχοθεραπεία με σκοπό την άμεση αντιμετώπιση των συμπτωμάτων και την βελτίωση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Σε πρώτη ανάγνωση σε εκπαιδευμένο ψυχοθεραπευτή όσον αφορά τη διαχείριση κρίσεων πανικού, ώστε να γίνει συνοδά και αξιολόγηση συμπτωμάτων για το εάν χρήζει παράλληλης φαρμακοθεραπείας.

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Καλησπέρα σας,

    Για φαρμακευτική αντιμετώπιση, ο ψυχίατρος. Για αναζήτηση της αιτίας και αλλαγή, ο ψυχολόγος.

    Υπάρχουν περιπτώσεις που ανάλογα χρειάζονται και οι 2.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας! Οι κρίσεις πανικού είναι μια πρόκληση που αξίζει να αντιμετωπιστεί με τη σωστή υποστήριξη. Και ο ψυχολόγος, και ο ψυχίατρος μπορούν να παρέχουν βοήθεια, αλλά έχουν διαφορετικές προσεγγίσεις.

    Ένας ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τις ρίζες των κρίσεων πανικού, να αναπτύξετε τεχνικές αντιμετώπισης και να εργαστείτε πάνω σε στρατηγικές πρόληψης. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τον εαυτό σας και να αντιμετωπίσετε τις προκλήσεις με πιο υγιείς τρόπους.

    Από την άλλη πλευρά, ο ψυχίατρος μπορεί να προτείνει ή να συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή, ειδικά εάν οι κρίσεις πανικού είναι σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λάμπρου Ευθύμιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Και οι δύο μπορούν να αντιμετωπίσουν τις κρίσεις πανικού. Με ψυχοθεραπεία ή φαρμακευτική αγωγή ή συνδυασμό των δύο. Με την διαφορά ότι ο ψυχολόγος δεν μπορεί να γράψει φαρμακευτική αγωγή. Οποτε αν ο ψυχολόγος κρίνει οτι χρειάζεται ο ασθενής και κάποιο φάρμακο, τον παραπέμπει σε ψυχίατρο για συνταγογραφηση.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος