• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/10/2023

Γειά σας είμαι 25 ετών πρην κάνω την τρίτη δόση του covid 19 της pfizer όλα ήταν φυσιολογικά (Κανένα πρόβλημα Υγείας) μετά την τρίτη και κάτι μήνες άρχισα να βλέπω κάτι σημάδια σαν πανάδες- σφίξιμο κάτω από την μασχάλη την αριστερή έντονες πίεσης και το άλλο κάποιες φορές μου έρχεται διαφορετικό από λιποθυμία σαν καρδιακό.. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος καθαρές κ αξονική αυχένος κ καρδιολόγο κ δερματολόγο ο παθολόγος Αυτό που μου είπε κρίση πανικού έχω όμως δεν με έχει επηρεάσει κάτι δυσάρεστο αυτό το καιρό εσείς τι μου προτείνετε να κάνω γενικά?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Μια κρίση πανικού δεν έρχεται απαραίτητα και μόνο σε ένα διάστημα που αντιμετωπίζουμε κάτι δυσάρεστο. Εφόσον αποκλείστηκε παθολογικός παράγοντας θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να κατανοήσετε καλύτερα τι σας συμβαίνει και να ανακαλύψετε τρόπους να το εμπεριέξετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας, υπάρχει βοήθεια μη το αφήνετε να σας ταλαιπωρεί, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η συνεργασία με έναν ειδικό ψυχολόγο θα σου δείξει τον δρόμο για να βρεις τις απαντήσεις και τις εξηγήσεις για την κατάσταση που βιώνεις. Θα νιώσεις ότι σε όλο αυτό δεν είσαι μόνη, την αγωνία σου θα μπορέσεις να την μοιραστείς!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θα ήθελα να σας πω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι γυρω μας που αντιμετωπίζουν παρόμοια συμπτώματα και είναι κάτι πολύ φυσιολογικό μετά από μια τόσο έντονα ψυχοπιεστικο περίοδο, όπως μια πανδημία. Για να δημιουργηθεί μια κρίση δεν είναι απαραίτητο το επικίνδυνο ερέθισμα που την δημιουργεί να βρίσκεται στο παρον. Λόγω της πολύ έντονης και τρομακτικής πληροφόρησης που μας ασκήθηκε κατά την περίοδο του covid, ίσως κάτι εγγράφηκε στην σκέψη σας που δεν δέχτηκε περαιτέρω επεξεργασίας, ώστε να αποδράμει και αυτό τώρα χωρίς να υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος ενεργοποιεί το άγχος σας. Θα σας συμβουλευα να δοκιμάσετε να μην κάνετε άλλες ε... Διάβασε περισσότερα

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • να επισκεφθείτε ψυχολόγο για τις κρίσεις πανικού. Για το σωματικό σύμπτωμα που μου αναφέρετε κάποιον παθολόγο κ δερματολόγο για τις παναδες

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Για να μπαίνετε στη διαδικασία να ζητάτε την άποψη κάποιου ειδικού σημαίνει ότι ένα κομμάτι αυτού που αναφέρετε σας απασχολεί. Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται με την κατάλληλη ψυχοθεραπευτική παρέμβαση. Εσείς γνωρίζετε την έντασή τους και το πόσο υποφερτές ή ανυπόφορες είναι έτσι ώστε και να κινηθείτε αντίστοιχα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Ήταν δύσκολη περίοδος για όλους η πανδημία με τον covid, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αυτό που σας συνιστώ είναι να δείτε ψυχοθεραπευτή και να συζητήσετε μαζί του για το άγχος και τις κρίσεις πανικού.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός