• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Εχω χρόνια αγοραφοβία οσο έκθεση και να κάνω πάντα είναι σα τη πρώτη φορά η προσπάθεια και τα συμπτώματα. Γιατί;πως θα ξεριζώσει η αγοραφοβία απο μέσα μου;;; πλέον που εχει γίνει ταυτότητα μου είναι γνώρισμα του εαυτού μου πλέον; αισθάνομαι πως μέχρι τα γεραματα δε θα εχω κατάφερει να τη νικήσω και θα εχω μια μη ποιοτική ζωή

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό και να διερευνησετε μαζί την πηγή των συμπτωμάτων σας, ώστε να απολαύσετε μια πιο λειτουργική και ωφέλιμη για εσάς καθημερινότητα.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Έχετε κάνει ψυχοθεραπεία? Μήπως δεν ταιριάξετε με τον ψυχολόγο σας ? Βρείτε άλλον ξαναπροσπάθηστε , το θέμα είναι να δείτε τα πράγματα από άλλη οπτική να χαλαρώσετε και να απολαύσετε την ζωή σας χωρίς φόβο και με πολύ πάθος ! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Κατανοώ πλήρως την πρόκληση που αντιμετωπίζεις με την αγοραφοβία. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι η αγοραφοβία είναι μια σύνθετη πραγματικότητα που έχει ενσωματωθεί στον τρόπο σκέψης σου. Η διαδικασία της αντιμετώπισης της αγοραφοβίας απαιτεί συνθετη προσπάθεια. Θα πρέπει να θυμάσαι ότι η αλλαγή είναι μια σταδιακή διαδικασία και απαιτεί υπομονή. Σημαντικό είναι να αναζητήσεις τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχοθεραπευτή που θα σε καθοδηγήσει σε αυτό το ταξίδι. Μέσω συνεδριών, μπορείς να εξερευνήσεις τις ρίζες της αγοραφοβίας, να αναπτύξεις στρατηγικές αντιμετώπισης και να αποκτήσεις εργαλεία για να αντιμετωπίζεις παρομοιες δυσκολίες.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας, η αγοραφοβία είναι μία διαταραχή που επηρεάζει τη καθημερινότητα του ατόμου και μπορεί να δυσκολεύει ακόμα και την έξοδο από το σπίτι του. Όσο μένει μη διαχειρίσιμη, μπορεί να επεκτείνεται καθιστώντας το άτομο όλο και πιο δυσλειτουργικό. Έτσι, μπορεί να φαίνεται ως κομμάτι της ταυτότητας σας καθότι μπορέι να ζείτε για πολύ καιρό με αυτή και να σας απασχολεί σε πολύ μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας σας αλλά με τη βοήθεια κάποιου ειδικού θα μπορούσατε να ανακαλύψετε τρόπους για τη διαχείριση και αντιμετώπιση της.

    Σκούπρα Μαρία Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεται να κάνετε συστηματικά ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε την αγοραφοβία και τον φόβο που υπάρχει πίσω από το σύμπτωμα. Είναι δύσκολο αλλά δεν χρειάζεται να απελπίζεστε, πολλοί άνθρωποι τα έχουν καταφέρει, μπορείτε και εσείς!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ψυχοθεραπεία είναι η απάντηση.

    Χατζοπούλου Ξένια

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Το μήνυμά σας μεταφέρει έντονη ανησυχία, καθώς και μία αίσθηση μίας αναπόφευκτης μοίρας, μίας "κατάρας" ίσως, ότι η αγοραφοβία θα συνεχίζει να σας ταλαιπωρεί για όλη σας τη ζωή, αφού τόσα χρόνια τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Νιώθετε ότι πλέον μοιάζει να έχει "εισβάλλει" στην ταυτότητά σας, ότι αρχίζει να γίνεται "εσείς". Ρωτάτε γιατί δεν έχει ξεριζωθεί από μέσα σας, μετά από τόση έκθεση, και φοβάστε αν τελικά θα φύγει ποτέ.

    Στο μήνυμά σας δεν αναφέρετε αν έχετε κάνει ποτέ ψυχοθεραπεία ή αν έχετε λάβει φαρμακευτική αγωγή. Θα με βοηθούσε να είχα πρόσβαση σε α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πιθανότατα δεν έχετε λάβει την κατάλληλη βοήθεια ψυχοθεραπευτικά. Έχω βοηθήσει δεκάδες ανθρώπους με αγοραφοβία με ποσοστό επιτυχίας σχεδόν 100%. Θα χαρώ να βοηθήσω και εσάς. Δουλεύω και online οποτε η απόσταση δεν είναι θέμα. Να είστε καλά !

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Η αγοραφοβία είναι μία διαταραχή που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τη ζωή ενός ατόμου. Ο φόβος της αγοραφοβίας μπορεί να παρουσιάζει διάφορα συμπτώματα και να προκαλεί πολλούς περιορισμούς στην καθημερινή ρουτίνα και τις κοινωνικές δραστηριότητες του ατόμου.
    Η επαγγελματική βοήθεια είναι απαραίτητη για να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά η διαταραχή.
    Με την κατάλληλη θεραπεία και υποστήριξη, από ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή μπορείτε να αντιμετωπίσετε την αγοραφοβία και να ζήσετε μια πιο πλήρη και ικανοποιητική ζωή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής