• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

Καλησπέρα...εδώ κ 3 χρόνια έχω ζαλάδες αισθημα παλμών κ ξαφνικά νιωθωβοτιβθα λιποθύμησω....έχω πάει σε όλους τους γιατρούς δεν έχουν βρει κάτι...ο ενδοκρινολογος μου άλλαξε την θεραπεία κ έχουν βελτιωθεί ελάχιστα τα συμπτώματα...υπάρχει άγχος στην καθημερινοτιτα αλλά δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό...ξαφνικά ζαλίζομαι ατονια φουλ αισθημα παλμών κ μουδιαζει το πρόσωπο μου ..βοηθήστε με.....

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά που λέτε ακούγονται για ψυχοσωματικα συμπτώματα. Ακούστε το σώμα σας, και προσπαθήστε την διαδικασία της θεραπείας και αν δείτε ανακούφιση καλώς

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας, εφόσον δεν πρόκειται για κάποιο παθολογικό αίτιο, είναι σημαντικό να διερευνήσετε την πιθανότητα των συναισθηματικών αιτιών. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει στην πιο συστηματική ανασκόπηση και διερεύνηση των παραγόντων που είναι επιβαρυντικοί για εσάς στην ζωή σας.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα,
    οι ζαλάδες, το αίσθημα παλμών και η πιθανή αίσθηση λιποθυμίας που περιγράφετε είναι συμπτώματα που μπορεί να σχετίζονται με διάφορες παθήσεις και καταστάσεις.
    Έχετε ήδη επισκεφθεί γιατρούς, χωρίς να βρεθεί ακόμη λύση στο θέμα σας.
    Σε περιπτώσεις όπως αυτή, όπου οι ιατρικές εξετάσεις δεν έχουν αποκαλύψει κάποιο θέμα υγείας, ίσως θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.
    Ο ειδικός θα εξετάσει το άγχος που αναφέρετε ότι υπάρχει στην καθημερινότητά σας και θα ερευνήσει πιθανές συνθήκες ή τραύματα που θα μπορούσαν να προκαλούν αυτά τα συμπτώματα καθώς και να σας παράσχει υποστήριξη και βοήθεια για τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι θετικό ότι έχετε συμβουλευτεί ειδικούς και έχετε ακολουθήσει τις συστάσεις τους, ακόμα και αν οι βελτιώσεις είναι μικρές.

    Το άγχος μπορεί πράγματι να προκαλέσει ποικίλα σωματικά συμπτώματα, συμπεριλαμβανομένων ζαλάδων, αίσθησης παλμών και μουδιάσματος, ακόμα και όταν αυτό δεν φαίνεται προφανές ή δεν αισθάνεστε έντονο άγχος συνειδητά. Μερικές φορές, το άγχος εκδηλώνεται μέσω του σώματός μας με τρόπους που δεν περιμένουμε. Ωστόσο, αφού δεν έχει βρεθεί κάποιο σωματικό αίτιο, σας ενθαρρύνω να συζητήσετε επίσης με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, που μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και να δείτε αν και πώς αυτό επηρεά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, εάν έχετε ψάξει σε βάθος, με εξετάσεις και θεραπείες, τα συμπτώματα και δεν φαίνεται να είναι κάτι ιατρικό, τότε σίγουρα θα πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα πως προέρχονται από κάποια ψυχολογική δυσκολία. Μπορείτε να παρατηρήσετε για αρχή, σε τι κατάσταση βρίσκεστε την στιγμή που εμφανίζονται αυτά τα συμπτώματα. Εμφανίζονται σε στιγμές ηρεμίας; σε στιγμές άγχους; όταν τρέχετε να προλάβετε τις υποχρεώσεις σας; έχουν μεγαλύτερη έξαρση στην δουλειά, στο σπίτι, όταν βρίσκεστε με οικογένεια και φίλους; Θα ήταν ωφέλιμο να δείτε εάν υπάρχουν ερεθίσματα που πυροδοτούν αυτά τα συμπτώματα. Το σώμα μας πάντα μας μιλάει και μας προειδοπο... Διάβασε περισσότερα

    Φιλίππου Μαρία

    Χοροκινητική Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άγιος Ελευθέριος

  • Αφού η βόλτα στους γιατρούς δεν έδειξε κάτι μοιάζει να είναι ψυχολογικό, έχετε μπει σε κατάσταση αλερτ και το παραμικρό σύμπτωμα μεγεθύνετε στο μυαλό σας και συνοδεύετε από συμπτώματα που φτιάχνει η αντίδραση του νευρικού σας συστήματος . Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε προσομοιάζουν με κρίσεις άγχους και ενδεχομένως κρίσεις πανικού.
    Δεδομένου ότι έχετε αποκλείσει την υπαρξη οργανικής νόσου, για να μπει διάγνωση θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση από έναν ψυχίατρο, προκείμενο να συνεκτιμηθει το ιστορικό.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Αν δεν βρίσκουν ιατροί κάτι παθολογικό, μπορεί τα συμπτώματα που περιγράφετε νσ οφείλονται σε έντονο άγχος. Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εάν δεν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία τότε είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στο άγχος που έχετε. Καλό θα είναι να αντιμετωπίσετε αυτά που σας απασχολούν και εάν είναι κάτι που σας πιέζει και δεν σας αρέσει στην καθημερινότητα σας να το διακόψετε. Καλύτερα είναι να έχετε την υγεία σας παρά οποιοδήποτε άλλο όφελος.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας

    Αφου εχει αποκλειστει οργανικη αιτια, τοτε μπορουμε να πουμε οτι τα συμπτωματα ειναι αποτελεσμα κρισης πανικου. Αντιμετωπιζεται με φαρμακευτικη αγωγη και ψυχοθεραπεια.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος