• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Καλησπέρα σας, έχω έντονα συμπτώματα και δεν ξέρω αν αυτό που περνάω είναι καρδιά η κρίση πανικού. Ξύπνησα μεσα στον ύπνο μου με βαρύ στομαχι(είχα φάει ένα τοστ και πιει τσάι 1.5 ώρα πριν) και είχα καουρα τάση προς εμετό με ρεψιματα. Μετα είχα πονάκια πίσω στην πλάτη στην μέση της πλατης σαν κάτι να με πιάνει και να μην με αφήνει. Επιτα ήρθε ο βηχας,το να προσπαθώ να πάρω ανάσα και σαν κάτι να την κόβει. Πολλές φορές με έπιανε ύπνος και ξυπνούσα σε δευτερόλεπτα με φόβο. Επιτα με έπιασε τρεμουλο στα ποδια έντονο και χέρια. να σημειωθεί ότι από την αρχή που ξύπνησα είχα ρίγος και κρυωνα. Η ναυτία μου είναι σταθερή και φοβάμαι να πέσω για ύπνο μην και πάθω τπτ. Υπάρχουν και κάτι πονακια που πηγαινοέρχονται κάτω από το στήθος από την δεξιά πλευρά. Δεν ξερω τι να κάνω έχω απελπιστεί. Καρδιακο έλεγχο έκανα πρόσφατα υπερηχογραφημα γιατί γενικά έχω αρρυθμίες αλλά δεν έδειξε κάτι. είμαι νεαρής ηλικίας 27 χρόνων και έχω ψυχιατρικό υπόβαθρο επίσης αλλά ποτέ δεν έχω νιώσει τέτοια έξαρση συμπτωμάτων όπως ένιωσα αυτό τον καιρό. Εχω βηχα εδώ και 3 εβδομάδες χωρίς να βγάζω φλεματα και με ακροαστικα καθαρά σύμφωνα με τον πνευμονολογο αλλά ο βηχας επιμένει. Τα ασθματικα μου φάρμακα μου δημιουργούν αρρυθμίες οπότε δεν τα περνω. Εχω επίσης γερή ναυτία τις τελευταίες μέρες αφότου είχα μια εβδομάδα με ημικρανιες και διάρροια. Ολα αυτά απυρετη. Οσο είχα τις ημικρανιες να πω ότι δεν είχα τόσο έντονο βήχα. Τώρα που έχω ξανα παίρνω aerolin (καταπραΰνει λίγο). πείτε μου τι να κάνω;ποιες εξετάσεις χρειάζονται;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα τα παραπάνω, παραπέμπουν σε συμπτωματολογία άγχους. Από τη στιγμή που καρδιολογικά είστε καλά,(φαντάζομαι και πνευμονολογικά και γενικότερα παθολογικά) ενδείκνυται η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας.(ψυχολόγο ή ψυχίατρο) Είναι κάτι που μπορείτε να το διαχειριστείτε!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας! Παρατηρώ αρκετά ψυχοσωματικά του άγχους. Εφόσον είναι τόσο έντονα προτείνω άμεσα ραντεβού με Ψυχίατρο και λογικά θα δοθεί και φαρμακευτική αγωγή. Εντός μιας εβδομάδας απο το ραντεβού σας με τον Ψυχίατρο κρίνεται απαραίτητη η έναρξη της Ψυχοθεραπείας. Είναι σημαντικό να μην το αναβάλετε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ψυχιατρική αξιολόγηση

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχετε πνευμονολογικό και ψυχιατρικό ιστορικό θα πρεπει να απευθυνθείτε στους ιατρους που σας παρακολουθούν για να σας παραπέμψουν για τις ανάλογες εξετάσεις. Αν αποκλειστούν τα οργανικά αιτια, τοτε και μόνο θα μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για αγχώδη συμπτωματολογία. Το πρώτο που έχετε να κάνετε λοιπόν είναι αυτό και σε δεύτερο χρόνο, να απευθυνθείτε σε ένα θεραπευτή που να εξειδικεύεται σε αγχωδεις διαταραχες.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν πέρα από τις οποίες εξετάσεις να ξεκινήσετε άμεσα και ψυχοθεραπεία.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας,

    Σχετικά με ποιες άλλες εξετάσεις χρειάζονται στην κατάσταση σας, δεν είμαι ο κατάλληλος να σας απαντήσω. Μπορείτε να ρωτήσετε έναν από τους γιατρούς που έχετε ήδη επισκεφτεί, αν χρειάζεστε, να κάνετε κάποια άλλη εξέταση. Αυτό που μπορώ να σας πω με σιγουριά, πως αν δεν ανακαλύψετε κάποια οργανική αιτία των συμπτωμάτων σας, είναι απαραίτητο να επιστεφτείτε κάποιο ψυχοθεραπευτή, για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε, τι συμβαίνει μέσα σας και πως αυτό επηρεάζει και την σωματική σας υγεία.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας,
    Φαίνεται να είστε πολύ δυσκολεμένη και πως έχετε ψάξει αρκετά το ιατρικό κομμάτι, και πολύ καλά κάνατε. Αναρωτιέμαι οι γιατροί που έχετε επισκεφθεί πως έχουν εξηγήσει τα συμπτώματα αυτα? έχετε κάποια διάγνωση?
    Επίσης αναφέρετε πως έχετε ψυχιατρικό υπόβαθρο, αναρωτιέμαι ποιό είναι αυτό και εάν συνεργάζεστε με κάποιον ψυχίατρο και αν ακολουθείτε κάποια ψυχιατρική αγωγή. Εάν όχι, θα ήταν χρήσιμο να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και να του επικοινωνήσετε τις ανησυχίες σας.
    Κάποιες φορές το έντονο στρές μπορεί να εκδηλωθεί σωματικά με διάφορους τρόπους, αρκετά έντονα με αποτέλεσμα να μας τρομάζει. Δυστυχώς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • χρειάζεται μια επίσκεψη σε νευρολόγο και αν δεν βρεθεί κάτι μετά χρειάζεστε ψυχοθεραπεία

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε ταιριάζουν στην κρίση πανικού. Αν έχετε υποβληθεί σε ετήσιο Τσεκ απ τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα, από ότι μου λέτε έχετε επισκεφτεί καρδιολόγο και πνευμονολόγο και ειστε καλά . Είναι πολύ πιθανό τα συμπτώματα σας να οφείλονται σε ψυχολογικά αιτία. Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε κάποιον ψυχίατρο μήπως χρειάζεστε κάποιο αγχολυτικό για να σας βοηθήσει με τα συμπτώματα σας και παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για κατανοήσετε τα αιτία των συμπτωμάτων σας.

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας, κατανοώ το βάρος και την δυσκολία που αντιμετωπίζεται καλό θα ήταν λόγω και του ιστορικού σας να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχίατρο της εμπιστοσύνης σας και σε συνεργασία με κάποιον ψυχοθεραπευτή να βοηθηθείτε ώστε να ανακτήσετε άμεσα πάλι την λειτουργικότητα και την καθημερινότητα που σας αναλογεί.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Εφόσον έχετε Ψυχιατρικό ιστορικό, καλό είναι να ξαναδείτε τον θεράποντα γιατρό σας και να δείτε την αναπροσαρμογή της φαρμακολογικής αγωγής και να την τηρήσετε. Επίσης να βλέπετε τον ψυχίατρό σας σταθερά από 1/μήνα ως 1/ τρίμηνο. Επιπρόσθετα θα μπορούσατε να δείτε ένα Γαστρεντερολόγο, εκτός από τον Πνευμονολόγο. Ίσως να χρειάζεται να δείτε την πιθανότητα να κάνετε ένα γενικό Check up ώστε να έχετε μια γενική θεώρηση της σωματικής σας υγείας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Είναι συχνό φαινόμενο το σώμα μας να ανταποκρίνεται με συμπτώματα στο οξύ άγχος που τείνει να πάει προς κρίση πανικού. Γενικά, ο φόβος -έστω και ασαφής όπως είναι το άγχος- δεν είναι για να τον έχουμε συνεχώς, διότι τόσο το ανοσοποιητικό, όσο και το μυαλό και το παρασυμπαθητικό σύστημά μας μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά. Σε κάθε περίπτωση, θα προτείναμε να έρθετε σε επαφή με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να συζητήσετε το πρόβλημά σας και το πως και πότε εμφανίζεται. Το τι, είναι το πρώτο βήμα, αλλά φυσικά δε φτάνει. Κάτι θέλει το σώμα σας να σας πει. Το ακούτε;

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας,

    Μας αναφέρετε πολλά συμπτώματα τα οποία είναι κατά βάση σωματικής φύσεως. Απευθυνθείτε πρώτα σε κάποιον παθολόγο ώστε να σας κατευθύνει ως προς αυτά.

    Αναφέρετε όμως και ψυχιατρικό υπόβαθρο. Επισκέπτεστε κάποιον ψυχίατρο; Είστε σε αγωγή; Εάν όχι γιατί διακόπηκε;

    Φαντάζομαι πως για να μιλάτε για ψυχιατρικό υπόβαθρο έχετε συνεργαστεί και παλαιότερα με ειδικό ψυχικής υγείας. Απευθυνθείτε εκ νέου και σε αυτόν.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως όλη αυτή η κατάσταση ακούγεται πολύ μπερδεμένη, μπορώ μόνο να φανταστώ πώς είναι και για εσάς την ίδια. Ακούγονται όμως πολλά. Λέτε ότι δεν ξέρετε αν αυτό που περνάτε είναι καρδιά ή κρίση πανικού, εγώ όμως θα τολμήσω να πώ ότι συμβαίνουν και άλλα πράγματα.

    Θα πρότεινα αρχικά να επαναλάβετε έναν γενικό αιματολογικό έλεγχο, και με βάση τα αποτελέσματα να επισκεφθείτε τις κατάλληλες ιατρικές ειδικότητες. Αναρωτιέμαι όμως αν κάτι τέτοιο θα διαιώνιζε μια κατάσταση την οποία φαίνεται να έχετε ήδη βιώσει, καθώς αναφέρετε ότι έχετε ήδη επισκεφθεί πολλές ειδικότητες.

    Επειδή όπως προείπα όλα αυτά ακούγοντα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Νομίζω θα πρέπει να συμβουλευθείτε τον θεράποντα πνευμονολόγο και τον ψυχίατρο, εκείνοι ξέρουν καλύτερα το ιστορικό σας και θα σας βοηθήσουν

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, επειδη όλα αυτά που περιγράφονται θα μπορούσαν να έχουν τόσο οργανική οσο και ψυχολογική αιτία, θα ήταν χρήσιμο αρχικά να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και να γίνει ένας περαιτέρω οργανικός έλεγχος. Έπειτα και ανάλογα με τα αποτελέσματα μπορεί να γίνει και ψυχολογική εκτίμηση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας. Ευχαριστώ για το μήνυμα . Σας συμβουλεύω να έρθετε σύντομα σε επαφή μαζί μου καθώς διάγνωση και αξιολόγηση συμπτωματολογίας δεν μπορεί να γίνει χωρίς συνεδρία αλλά ταυτόχρονα είναι προφανές πως υποφέρετε από πολλά συμπτώματα . Σαν μια πρώτη ανάγνωση πιθανολογώ προς πρόκειται για σωματοποιησεις (ψυχοσωματικά) εξαιτίας χρόνιου στρες. Μέσω της ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να βελτιώσετε κατά πολύ την ποιότητα ζωής σας και να διαχειριστείτε καλύτερα τα συμπτώματα. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για πρώτη ΔΩΡΕΑΝ διερευνητική συνεδρία. Στη διάθεση σας. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης.MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • επισκεφθειτε εναν παθολογο για αρχη, και οπου σας κατευθυνει απο γιατρους. Αν δεν εχετε κατι οργανικο, τοτε θα εξετασετε τις κρισεις πανικου

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορώ να σας απαντήσω σχετικά με τις εξετάσεις. Από ότι φαίνεται υπάρχουν παθολογικά συμπτώματα. Επομένως, για να καταλήξουμε σε ψυχιατρική διάγνωση πρέπει πρώτα να αποκλειστούν όλες οι παθολογικές παθήσεις. Μια επίσκεψη σε καρδιολόγο και πνευμονολόγο είναι απαραίτητη για τις αριθμούς και το άσθμα. Καλό θα είναι να επισκεφτείτε και παθολόγο για να σας κατευθύνει για επιπλέον εξετάσεις, εάν χρειάζονται. Η ψυχολογική εκτίμηση θα πρέπει να συσταθεί από κάποιον γιατρό, αφού έχουν αποκλειστεί ολα τα παθολογικά αιτία

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,

    Πάντα πρώτα κοιτάμε το βιολογικό κομμάτι. Ένας παθολόγος/καρδιολόγος είναι να σας δεί για αξιολόγηση.

    Ευχαριστώ,

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας