• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/07/2023

Μπορεί μία έφηβη 17 ετών να απευθυνθεί σε έναν ψυχολόγο αν δεν υπάρχει κάποιος παιδοψυχολόγος στην περιοχή που βρίσκεται;;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    φυσικά και μπορεί η 17 ετών κόρη σας να απευθυνθεί σε ειδικό, πέραν του παιδοψυχολόγου, αρκεί ο ειδικός να αναλαμβάνει εφήβους, κάτι που μπορείτε να διαπιστώσετε είτε μέσα από το προφίλ του, είτε επικοινωνώντας μαζί του/της.
    Σας εύχομαι καλή συνέχεια.

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, ναι αρκεί να έχει εξειδικεύσει σε εφήβους ο συγκεκριμένος ειδικός.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • φυσικα και μπορει

    Σαμπά Ναταλί

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Φυσικά μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιο εξειδικευμένο ψυχολόγο με άδεια ασκήσεως για την αντιμετώπιση της οποιαδήποτε κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, δεν είναι αναγκαίο να πάει σε παιδοψυχολόγο. Θα ήταν καλό βέβαια ο ψυχολόγος που θα την αναλάβει να έχει εμπειρία με παιδικό-εφηβικό πληθυσμό.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Φυσικά και μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιο ψυχολόγο ο οποίος είναι πιο ειδικός ο παιδοψυχολόγος είναι για μικρότερες ηλικίες. Μπορεί άνετα μία έφηβη να συνεργαστεί με έναν ψυχολόγο και συγχαρητήρια που ως μητέρα είστε κοντά της και ενδιαφέρεστε για το καλό της.

    Φιλικά,
    Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Ναί, εφ όσον ο ψυχολόγος κρίνει ότι μπορεί να το χειριστεί.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Ναι

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Βέβαια μπορεί και με ονλινε συνεδρίες , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • ναι, μπορει

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • οι παιδοψυχολόγοι δεν ασχολούνται (κατα βάση) με εφήβους. Σε ψυχολόγο να πάει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • 17 ετών είναι σχεδόν ενήλικη, ψηφίζει μπορεί να πάει σε κλινικό ψυχολόγο να την βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ναι βεβαίως μπορεί.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Αγαπητέ/η φίλε/η, αν το πρόβλημα είναι θέμα περιοχής, εννοείται ότι μπορεί. Το ζήτημα είναι ότι μέχρι να ενηλικιωθεί χρειάζεται σύμφωνη γνώμη και των δύο γονέων, και συνήθως οι ψυχολόγοι με την προϋπόθεση αυτή, δεν έχουν πρόβλημα να αποδεχτούν την συνεργασία. Τουλάχιστον από πλευράς μου έτσι θα λειτουργούσα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Καταρχάς είστε έφηβη και όχι πλέον παιδί.
    Βεβαίως και μπορείτε.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σαφώς και μπορεί. Ακόμα και αν ο ψυχολόγος που θα απευθυνθείτε δεν αναλαμβάνει θεραπευόμενους/ες κάτω των 18 ετών πιθανότατα θα μπορεί να σας παραπέμψει σε ανάλογο συνάδελφο.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Μία έφηβη 17 ετών δεν χρειάζεται να απευθυνθεί σε παιδοψυχολόγο. Μπορεί να απευθυνθεί σε οποιοδήποτε ψυχολόγο. Αν δεν υπάρχει κάποιος ψυχολόγος στη περιοχή σας που εσείς ή εκείνη για οποιοδήποτε λόγο δεν θα επέλεγε, τότε μπορεί να αρχίσει συνεδρίες διαδικτυακά. Έρευνες δείχνουν ότι είναι εξίσου αποτελεσματικές με τις διά ζώσης. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Η κόρη σας έχει πάψει να είναι "παιδί" εδώ και πολλά χρόνια!
    Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο και όχι σε παιδοψυχολόγο!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω