• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα,όταν ανασαινω με τραβαει προς τα δεξιά ακριβώς στο ύψος της χολης ,σε εκείνο το τόξο,επίσης μόλις αγχωθω για κάτι ή νευριασω επίσης με ενοχλεί.Αλλες φορές με ενοχλεί μόνο όταν το πατάω. Δεν είναι οξυς πόνος, απλά ενοχληση ,άλλες φορές εντονη ,άλλες όχι.Εχω κάνει τέσσερις υπέροχους στους οποίους με βρήκαν κρυσταλακια στην χολη ,χωρίς φλεγμονές ,αιματολογικες καθαρές,έχω πάει σε έξι γαστρεντερολογους,οι μισοί μου είπαν να βγάλω χολη,οι άλλοι όχι.Οταν φάω με ανακουφίζει αρκετά, και φυσικά όταν είμαι ήρεμος....Με πιάνει όταν σηκώνομαι το πρωί και ξεκινάω τν καθημερινότητα,όταν κοιμάμαι δεν με ενοχλεί. Κάνω θεραπεία με τα ursofalk, μήπως είναι από την χολη, και τώρα άρχισα να παίρνω και τα limpocol γιατί μου είπαν πως είναι από συσορευμενο άγχος και πως χρειάζεται θεραπεία. Θα ήθελα την γνώμη κάποιου ειδικού...Να σημειώσω πως όλα ξεκίνησαν ξαφνικά πριν από έναν χρόνο, όταν με έπιασε ενας κολικος, πήγα στο κέντρο υγείας,με κάναν επιτόπου αιματολογικες οι οποίες βγήκαν καθαρές και ακτινογραφία κοιλιάς όπου έδειξε αερια στο έντερο και απέδωσαν τον κολικο εκεί λόγω στρες. Μου έβαλαν μια αποτελ και ηρέμησα. Μετά από τρεις μέρες με έπιασε όλο αυτό που σας περιέγραψα παραπάνω και από τότε έχω κάνει όλα αυτά που σας είπα.Δεν με ξαναέπιασε κολικος άλλη φορά...

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ενδεχομένως να είναι ψυχοσωματικά συμπτώματα γενικευμενου άγχους. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Από την περιγραφή των συμπτωμάτων σας φαίνεται ότι επηρεάζεται η καθημερινότητά σας, ειδικά αν λάβουμε υπόψη την ένταση και τη συχνότητα τους. Η εμπειρία σας με ειδικούς και τα αποτελέσματα των εξετάσεων καθιστούν την ανάγκη για περαιτέρω διερεύνηση σχετικά με την χολής σας.
    Είναι ουσιώδες να αναγνωρίζεται ότι η ψυχοσυναισθηματική σας κατάσταση έχει άμεση επίπτωση στην φυσική σας υγεία. Η συμβουλή ενός ειδικού, πέρα από την κλινική εικόνα, θα μπορέσει να σας βοηθήσει στην διαχείριση του στρες και του άγχους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Περιεχόμενο στη χοληδόχο κύστη σε απεικονιστική εξέταση και ταυτόχρονα πόνος στην περιοχή δεξιά που αναφέρετε είναι συνδυασμός που σαφώς αυξάνει την πιθανότητα για ανάγκη χειρουργικής αφαίρεσης. Θα σας πρότεινα, με όλες τις εξετάσεις που έχετε ως τώρα, να ζητήσετε τη συμβουλή χειρουργού. Επιπλέον, βάσει συμπτωμάτων που περιγράφετε θα ήταν χρήσιμος και ένας έλεγχος με γαστροσκόπηση όπως σίγουρα κάποιος / κάποιοι από τους συναδέλφους που απευθυνθήκατε θα σας έχουν ήδη προτείνει.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο