• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/07/2023

Πώς μπορώ να ξεπεράσω με φυσικό τρόπο της κρίσης πανικού σε κόσμο πχ καφετέριες, παραλία σε τάση λιποθυμίας σαν είναι αίσθηση ότι θα πεθάνω επιτόπου? Λόγου οικονομικών δεν έχω δυνατότητες.. Θα παρακαλούσα από εσάς τους ειδικούς να μου στείλετε στο Gmail κάποιες φυσικές θεραπείες..

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς δεν υπάρχουν έτσι όπως τις περιγράφετε, χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος που βλέπετε τα πράγματα γενικά και την ζωή σας χρειάζεται θεραπεία από ειδικό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορείτε να εξασκηθείτε σε διαλογισμό, να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή, να κάνετε καθημερινά σωματική άσκηση, να γράφετε τις σκέψεις σας, αν έχετε άτομα που νιώθετε ασφάλεια και εμπιστεύεστε να μοιράζεστε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Αν οι κρίσεις επιμείνουν παρόλα αυτά καλό θα είναι να μιλήσετε με ψυχολόγο σε κάποιο κρατικό φορέα αν δεν μπορείτε να αναλάβετε το κόστος.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία, δεν υπαρχουν γρηγοροι και ευκολοι τροποι. Μπορειτε να βρειτε θεραπευτη με πιο χαμηλη αμοιβη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • οι ερωτήσεις εδώ είναι ανώνυμες και δεν έχουμε πρόσβαση στο gmail κανενός. Δεν γνωρίζω τι εννοείτε φυσικούς τρόπους, μάλλον δεν θέλετε να πάρετε φάρμακα. Φυσικός τρόπος είναι και η ψυχοθεραπεία, υπάρχουν δομές δωρεάν. ΟΙ κρίσεις πανικού μπορούν να βελτιωθούν με πρακτικούς τρόπους, αλλά αν δεν αλλάξετε τον αγχώδη τρόπο που σκέφτεστε, τότε αυτές πιθανόν να επανέλθουν.

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας! Οι δημοτες πλέον δικαιούνται κάποιες δωρεάν συνεδρίες στον δήμο που ανήκουν. Καλή σας συνέχεια!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Πρεπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή σε δημόσιο νοσοκομείο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά αφού σσς εξετάσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που οι κρίσεις πανικού σας εμποδίζουν να απολαύσετε καθημερινές δραστηριότητες.. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μου ήταν περισσότερο ξεκάθαρο τί εννοείται με "φυσικό τρόπο". Υποθέτω ότι εννοείτε χωρίς κάποια φαρμακευτική αγωγή. Οι κρίσεις πανικού είναι πλήρως αντιμετωπίσιμες μέσω της ψυχοθεραπείας. Όχι μόνο θα σας μάθει τεχνικές διαχείρισης, αλλά θα μπορέσετε να εντοπίσετε τις συνθήκες εκείνες που είναι πιθανότερο να πυροδοτήσουν τις ίδιες τις κρίσεις.

    Από κει και πέρα, υπάρχουν κάποια σκευάσματα ειδικά για το άγχος που μπορείτε να προμηθευτείτε από το φαρμακείο, όπως λάδι κάνναβης, συμπληρώματα μαγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα