• Panic attacks
  • Submitted on 29/07/2023

Πώς μπορώ να ξεπεράσω με φυσικό τρόπο της κρίσης πανικού σε κόσμο πχ καφετέριες, παραλία σε τάση λιποθυμίας σαν είναι αίσθηση ότι θα πεθάνω επιτόπου? Λόγου οικονομικών δεν έχω δυνατότητες.. Θα παρακαλούσα από εσάς τους ειδικούς να μου στείλετε στο Gmail κάποιες φυσικές θεραπείες..

7 specialists answered

  • Δυστυχώς δεν υπάρχουν έτσι όπως τις περιγράφετε, χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος που βλέπετε τα πράγματα γενικά και την ζωή σας χρειάζεται θεραπεία από ειδικό , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Μπορείτε να εξασκηθείτε σε διαλογισμό, να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή, να κάνετε καθημερινά σωματική άσκηση, να γράφετε τις σκέψεις σας, αν έχετε άτομα που νιώθετε ασφάλεια και εμπιστεύεστε να μοιράζεστε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Αν οι κρίσεις επιμείνουν παρόλα αυτά καλό θα είναι να μιλήσετε με ψυχολόγο σε κάποιο κρατικό φορέα αν δεν μπορείτε να αναλάβετε το κόστος.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία, δεν υπαρχουν γρηγοροι και ευκολοι τροποι. Μπορειτε να βρειτε θεραπευτη με πιο χαμηλη αμοιβη

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • οι ερωτήσεις εδώ είναι ανώνυμες και δεν έχουμε πρόσβαση στο gmail κανενός. Δεν γνωρίζω τι εννοείτε φυσικούς τρόπους, μάλλον δεν θέλετε να πάρετε φάρμακα. Φυσικός τρόπος είναι και η ψυχοθεραπεία, υπάρχουν δομές δωρεάν. ΟΙ κρίσεις πανικού μπορούν να βελτιωθούν με πρακτικούς τρόπους, αλλά αν δεν αλλάξετε τον αγχώδη τρόπο που σκέφτεστε, τότε αυτές πιθανόν να επανέλθουν.

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας! Οι δημοτες πλέον δικαιούνται κάποιες δωρεάν συνεδρίες στον δήμο που ανήκουν. Καλή σας συνέχεια!

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Πρεπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή σε δημόσιο νοσοκομείο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά αφού σσς εξετάσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που οι κρίσεις πανικού σας εμποδίζουν να απολαύσετε καθημερινές δραστηριότητες.. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μου ήταν περισσότερο ξεκάθαρο τί εννοείται με "φυσικό τρόπο". Υποθέτω ότι εννοείτε χωρίς κάποια φαρμακευτική αγωγή. Οι κρίσεις πανικού είναι πλήρως αντιμετωπίσιμες μέσω της ψυχοθεραπείας. Όχι μόνο θα σας μάθει τεχνικές διαχείρισης, αλλά θα μπορέσετε να εντοπίσετε τις συνθήκες εκείνες που είναι πιθανότερο να πυροδοτήσουν τις ίδιες τις κρίσεις.

    Από κει και πέρα, υπάρχουν κάποια σκευάσματα ειδικά για το άγχος που μπορείτε να προμηθευτείτε από το φαρμακείο, όπως λάδι κάνναβης, συμπληρώματα μαγ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula