• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 07/05/2023

Καλησπέρα.Εχω πρόβλημα με τον πατέρα μου. Έχει αναπνευστικό πρόβλημα και παρά την θεραπεία που λαμβάνει παθαίνει κρίσεις και ζητά καθημερινά νοσοκομείο.Τι μπορώ να κάνω?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Φοβάται και αγχώνεται ο άνθρωπος. Είναι λογική αντίδραση. Ωστόσο, με το να πηγαίνετε συνέχεια νοσοκομείο δεν βοηθάτε μακροπρόθεσμα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Τι εννοείτε παθαίνει κρίσεις; Από τον τρόπο που γράφετε δεν καταλαβαίνω αν εννοείτε κρίσεις αναπνευστικές ή κρίσεις άγχους για την υγεία του. Αν το πρόβλημα είναι ιατρικό χρειάζεται γιατρός να αξιολογήσει το σωματικό σύμπτωμα. Αν κάνει κρίσεις άγχους χρειάζεται να δείτε ψυχολογικές παρεμβάσεις που πιθανόν να χρειάζονται και αγχολυτικά για να ανακουφίσουν τα συμπτώματα. Πιθανόν ο πατέρας σας να έχει αναπτύξει μια ειδική φοβία.... πολύ γενικά αυτά που γράφετε καλύτερα να τον πάτε σε ψυχίατρο.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ζητήστε κατευθυντήριες οδηγιες απο το θεράποντα ιατρό και αν χρειαστεί να λάβετε και ψυχολογική υποστήριξη απο κάποιον ψυχολόγο υγείας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Από ότι καταλαβαίνω ο πατέρας σας παρακολουθείται από κάποιον πνευμονολόγο. Έχετε συμβουλευτεί τον θεράποντα για τα συμπτώματα αυτά;

    Εφόσον υπάρχει οργανικό νόσημα θα ήταν ωφέλιμο να λάβετε μια κατεύθυνση από τον γιατρό που τον παρακολουθεί.

    Πολλά σωματικά νοσήματα έχουν άμεση σύνδεση αλλά και αντίκτυπο στο άγχος το οποίο άγχος με τη σειρά του επιδεινώνει τα όποια συμπτώματα και πάει λέγοντας.

    Η σωματική μας υγεία είναι αλληλένδετη με την ψυχική. Σίγουρα η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να τον βοηθήσει να επεξεργαστεί το άγχος και να μην κάνουν τόσο έντονη έξαρση τα αναπνευστικά.

    Σε κά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Πιθανόν η φοβία του είναι πολύ μεγαλύτερη από το πρόβλημα υγείας του. Ζητήστε βοήθεια από το προσωπικό του νοσοκομείου. Ίσως σας παραπέμψουν σε κάποιον ψυχολόγο να μιλήσει ο πατέρας σας και να ανακουφιστεί.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Από τη στιγμή που υπάρχει παθολογικός παράγοντας είναι απαραίτητο να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις από τον θεράποντα ιατρό του ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν πρόκειται για κάτι παθολογικό και αφορά όντως κρίσεις πανικού. Από εκεί και πέρα για τις κρίσεις πανικού μπορεί να συμβουλευθεί ειδικό ψυχικής υγείας, είτε για να λάβει φαρμακευτική αγωγή είτε για να επεξργαστεί και να κατευνάσει το άγχος που προκαλούν τις κρίσεις πανικού.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να μιλήσετε με τον γιατρό του. Ίσως χρειάζεται και ψυχολογική βοήθεια.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Γειά σας!

    Δεν αναφέρετε την ηλικία του πατέρα σας που είναι σημαντική παράμετρος...
    Αφού μιλήσετε με τον πνευμονολόγο για τα σχετικά με το αναπνευστικό πρόβλημα (Τι είδους αναπνευστικό πρόβλημα; ποίας αιτιολογίας; οργανικό; ψυχολογικό; μικτό;)
    Θα πρέπει να μιλήσετε και με άλλους ειδικούς ...(ψυχολόγο, ψυχίατρο,νευρολόγο...) αναλόγως της αιτιολογίας και της σοβαρότητας των κρίσεων ...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Δεν ξέρω τι κρίσεις παθαίνει ο πατέρας σας. Αν είναι κρίσεις πανικού, τότε μπορεί να συνδέονται με το αναπνευστικό του, μπορεί όμως να είναι και ψυχολογικές. Εισηγούμαι να το αξιολογήσετε με τον πνευμονολόγο του πρώτα και αν δεν υπάρχει πνευμονολογικός ή αιματολογικός λόγος, να επισκευθείτε ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Αρχικά εφόσον υπάρχει οργανική αιτία που δημιουργεί το πρόβλημα στην αναπνοή θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε πρωτίστως τον οικογενειακό γιατρό ή τον γιατρό τον οποίο σας παρακολουθεί για να σας ενημερώσει περαιτέρω.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Το πρώτο βήμα είναι να επικοινωνήσετε με τους γιατρούς του και να λάβετε υπόψη τις απαντήσεις που έχουν να σας δώσουν. Υπάρχει το ενδεχόμενο οι κρίσεις που παθαίνει να έχουν οργανική/εγκεφαλική αιτία και ο γιατρός πιστεύω ότι θα μπορέσει να σας κατευθύνει σχετικά.

    Από και και πέρα, σημαντικό είναι να γνωρίζει κάτι που δεν αναφέρετε στο μήνυμά σας, αν η θεραπεία που λαμβάνει έχει αποτέλεσμα, και αν όχι, να γνωρίζει 1) το πραγματικό βαθμό που η υγεία του κινδυνεύει βραχυπρόθεσμα, και 2) τις εναλλακτικές επιλογές θεραπείας που υπάρχουν για το μέλλον. Αυτό θα του επιτρέψει για νιώσει πιο ασφαλής και σίγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Εφόσον οι γιατροί θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να πάει στο νοσοκομείο αυτό που χρειάζεται να κάνετε εσείς είναι να βάλετε όρια στην σχέση σας με τον πατέρα σας. Απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με αυτό

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για διερεύνηση των συμπτωμάτων, αν έχει επιβεβαιώσει ο θεράπων πνευμονολόγος ότι τα συμπτώματα δεν οφείλονται στο αναπνευστικό πρόβλημα

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Δείτε αν υπάρχει και ψυχολογικός παράγοντας που τον κάνει να νιώθει έτσι, αν συμφωνεί σε αυτό και ο πνευμονολόγος που τον παρακολουθεί, θα πρέπει να τον εξετάσει ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δύσκολο το καταλαβαίνω , να δεχτείτε ότι βοήθεια μπορεί να υπάρχει διαθέσιμη από συγγενείς ή όποιον άλλον και να το συζητήσετε με τον γιατρό του μήπως μπορεί να παίρνει κάποιο ηρεμηστικο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • να πάει σε κάποιο γιατρό (ψυχίατρο)

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι